Aktualizováno 7.3. 2017 10:40
blog názory expertů

Jan Velart: Kdybych byl hokejovým manažerem v NHL, tak...

Jan Velart
Zdroj: Nova Sport

Na Floridě v těchto dnech probíhá setkání všech generálních manažerů, kteří se snaží přijít na to, jak vylepšit hokej v NHL. Seřadil jsem některé jejich návrhy podle toho, jak mě oslovily.

Konec ofsajdové námitce *****
Dva roky mají trenéři možnost použít „námitku“, pokud si myslí, že útočící tým předtím vnikl do útočného pásma při ofsajdu. Stává se to poměrně často, ale přezkoumávání záběrů trvá někdy i 10 minut. To čekání je nekonečné, ničí to hru. Tohle zrušte. Můžete namítat, že pravidla jsou pravidla, ale opravdu má milimetrový ofsajd takový vliv na gólovou situaci? Tím spíš, když přišel půl minuty před gólem a puku se mezitím dotklo pět hráčů?

Upravená dovolená ****
Každý tým měl letos uprostřed sezony týden volna. Hráči vyrazili za teplem, někteří úplně vypnuli a trenéři měli po návratu na led velké problémy je zase naučit hokej. Nejvíc si stěžovaly celky, které měly skvělou fazonu, ale po pauze o ní přišly. Volno hráči potřebují, ale chce to vymyslet trochu jinak. Co kdyby měly pauzu najednou všechny týmy z Východní konference a pak všechny ze Západu?

Zákaz blokovat střely vleže ***
Zajímavý nápad. Pokud by hráč blokoval střelu nebo nahrávku, musel by mít obě brusle na ledě. Tenhle krok by eliminoval věc, ve které jsou mnozí hráči mistry nad mistry. Lehnou si na zem, natáhnou ruce a někdy ještě zametají hokejkou kolem sebe. Tím vykryjí strašně moc prostoru, ale zároveň škodí útočnému hokeji.

3 body pro vítěze v řádné hrací době **
Přišel návrh, že by se zápasy bodovaly jako ve fotbale. 3 body pro vítěze, jeden bod za remízu, nula za porážku. To by ale hodně brzo roztrhalo pořadí týmů a už někdy v lednu by se hrály bezvýznamné zápasy, ve kterých o nic nejde. Systém 2-1-0 drží ve hře většinu týmů až do posledního měsíce. Víc měst je ve hře, chodí víc lidí, o hokej je větší zájem.

Jeden kruh pro vhazování místo dvou *
Tenhle nápad už je hodně divoký. Místo dvou kruhů na vhazování by v útočném pásmu byl jen jeden, přímo před brankou. Generální manažer Calgary Brad Treiliving, jenž je otcem myšlenky, věří, že by přibylo gólových šancí. Má pravdu. Já bych se ale na takový guláš náhodných a nezasloužených gólů dívat nechtěl.

Zvětšit branky
Evergreenem změn je zvětšení branek o pár centimetrů. V tomhle jsem ale tradicionalista. Ať mají hráči dneška stejný prostor na vstřelení branek, jaké měli Gretzky, Lemieux nebo Hull. 


Můj příspěvek do diskuse, který bohužel nezazněl, se týká přesilovek. Pískejte zakázané uvolnění i při nich. Pokud bránící tým vyhodí na zakázané uvolnění, hraje se dál. Pokud by se písklo zakázané uvolnění a hra se automaticky vrátila do útočného pásma, přineslo by to víc gólových šancí. Škoda, že nejsem manažerem.

 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   SSC Neapol - Arsenal FC

   13:00

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Olympique Lyon - Angers SCO

   10:45

   Magazín NBA Action (29)

   11:15

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   13:00

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   15:00

   UFC Now (12)

   15:45

   Czech rally 2019 (1)

Celý Program