bývalý sprinter

Vinu dávám oběma cyklistům, míní spurter Svorada k incidentu v Polsku

Otava redakční fotka
Marek Otava
6.8. 2020 18:22

Obrázky děsivého karambolu ze závodu Kolem Polska obletěly celý svět. Nizozemský cyklista Dylan Groenewegen ve snaze zvítězit zatarasil cestu svému krajanovi Fabiovi Jakobsenovi, ten následně spadl a způsobil si těžká zranění. Část veřejnosti nyní chce Groenewegena za jeho počínání téměř „ukřižovat“, ne tak však bývalý československý cyklista Ján Svorada, který situaci tak jednoznačně nevidí: "V tomto případě dávám vinu oběma závodníkům,“ říká zkušený spurter.

Dojezd první etapy při závodě WorldTour v Polsku byl hodně hektický a skončil děsivým momentem, při kterém Fabio Jakobsen musel být po pádu odvezen v bezvědomí do nemocnice.

 

Po celém incidentu se ihned strhla lavina nenávisti na stranu Dylana Groenewegena, který svého krajana natlačil na bariéru. Šéf stáje Deceuninck-QuickStep Patrick Lefevere, za kterou jezdí Jakobsen i Čech Zdeněk Štybar, mluví dokonce o trestném činu. Další zase o doživotním distanci pro 27letého Groenewegena.

 

Bývalý český cyklista a výborný sprinter má však v tomto ohledu názor trosku odlišný. „Stává se to, tady to mělo bohužel větší následky. Groenewegen byl spravedlivě potrestán a dál bych to nerozváděl. Část viny má i Jakobsen, který mohl v jakékoliv chvíli přestat šlapat a zabrzdit a nejít až do toho střetu. Bylo to jeho rozhodnutí,“ popisuje situaci 51letý Svorada.
 

Dylan Groenewegen byl nakonec UCI potrestán vyloučením ze závodu a pokutou 500 švýcarských franků (cca 12 tisíc korun). „Nemohu najít slova, která by popsala, jak mě mrzí pád Fabia a dalších, které to zasáhlo. V tuto chvíli je zdraví Fabia nejdůležitější. Neustále na něj myslím,“ vyjádřil nizozemský cyklista slova lítosti skrze sociální sítě.

 


Zdravotní stav spadnuvšího Jakobsena byl zprvu velmi vážný a 23letý cyklista bojoval o život. Podle posledních zpráv by však jeho stav měl být nyní stabilizovaný. Avšak nadále je udržován v umělém spánku, ze kterého by měl být během čtvrtka probuzen.
 

 

„Pracoval i loktem. V tomto případě byly překročeny všechny hranice. Být jím (Groenewegenem), neukázal bych se letos už na žádném závodě," vyjádřil se k incidentu rázně bývalý polský cyklista Cezary Zemana.

 

Ján Svorada však tato ostrá slova směrem k nizozemskému cyklistovi mírní: “Groenewegenovo počínání bylo jasné. Samozřejmě nepočínal si podle pravidel, protože nedržel rovnou linii. Nicméně nemyslím si, že jeho úmyslem by bylo Jakobsena shodit, nechtěl ho jenom nechat tak jednoduše projet.”


Sám rodák z Trenčína promluvil pro televizi Nova o tom, že v těchto situacích dost záleží také na odvaze závodníka, který je schopen jít až do krajnosti, která může skončit ošklivým pádem, jako v tomto případě. "Není to příjemné, raději se dívám na sprinty, které se obejdou bez podobných incidentů a je jasné, kdo vyhrál a prohrál. Nicméně Jakobsen mohl v této situaci zvolnit, udělat nějaké gesto, že se cítí omezen a následně podat protest, že skončil druhý,“ říká vítěz slavného dojezdu na pařížské Champs-Élysées při Tour de France v roce 2001. 

 

Ostatně jury v tomto případě skutečně zakročila a po diskvalifikaci Groenewegena určila jako prvního zraněného Jakobsena. Toho však čeká nyní dlouhá pauza. Podle posledních zpráv lékařů utrpěl nizozemský cyklista četné zlomeniny očnice a čelisti. Nicméně vyloučili poškození mozku.

 

Fabio Jakobsen navíc při svém pádu smetl stojícího fotografa, který byl taktéž hospitalizován pro poranění hlavy, i on by však měl být naštestí v pořádku.
 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings

   18:35 21:15
   21:15

   Večerní sportovní noviny

   21:20

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   21:30

   Czech rally 2020 (7)

   22:05

   NHL: Calgary Flames - Toronto Maple Leafs

   00:45

   Element (431)

 • Nova Sport 2

  • NBA: Indiana Pacers - Toronto Raptors

   19:05 21:35
   21:35

   NBA: Brooklyn Nets - Miami Heat

   23:35

   Evropská liga - Nejhezčí góly podzimu

   00:05

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   01:45

   Fotbal: RC Lens - OGC Nice

   09:00

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Angers SCO

Celý program