Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video světový šampionát

Jamajský blesk vládne dál! Bolt je potřetí mistrem světa na stovce

Usain Bolt vítězí ve sprintu na MS v Pekingu
Zdroj: Profimedia

Usain Bolt zůstává sprinterským králem! V napínavém finále světového šampionátu v Pekingu porazil druhého Justina Gatlina v čase 9,79 o jedinou setinu sekundy. Bronzovou medaili berou hned dva sprinteři, Trayvon Bromell a Andre De Grasse.

Největší tahák šampionátu měl nečekané vyvrcholení. Bolt byl zkraje sezony zraněný, jeho výkonnost ztratila obvyklý glanc a zpět do pohody se dostával velmi pozvolna. Gatlin naopak zářil, více než dva roky neprohrál, držel čtyři nejrychlejší časy sezony, všechny pod 9,80 sekundy. Bolt navíc v semifinále klopýtl a taktak se do finále dostal.

 

"Myslím, že jsem si moc přidupl nohou," řekl Bolt po semifinále. "Nejsem si jistý, ale zavrávoral jsem tam. Na tom ale nesejde, ve finále se tohle totiž nemůže stát," měl jasno.

 

Gatlin byl po nejrychlejším semifinálovém běhu historie za 9,77 a také díky soupeřově zaváhání psychicky nahoře. "Jednoduché, bezstarostné," utrousil Američan po semifinále. Zdálo se, že první porážka Jamajčana na velké akci od zisku tří zlatých medailí na OH právě v Ptačím hnízdě je nevyhnutelná.


 

Bolt se i vinou chyby dostal do situace, v níž nikdy nebyl. Favoritem byl někdo jiný, navíc měl ve finále po pravé i levé ruce dva Američany. Ale běh o cenné kovy v sevření červených dresů, to byl zase jiný příběh.

 

Čerstvě devětadvacetiletý Jamajčan prokázal dost zkušeností na to, aby semifinálovou chybu neopakoval. Solidní start mu zajistil kontakt s Gatlinem, který tradičně vypálil nejlépe. Zhruba dvacet metrů před cílem však Američan absolutně ztratil techniku, jeho cukavý běh nahrál do not Boltovi. Ten naopak udržel dlouhý a plynulý krok a v nesmírném úsilí se do cíle dostal o pár centimetrů dřív. Soupeře porazil v závěrečných patnácti metrech.

 

 

"Zase to ale nebylo vůbec ideální, pořád jsem tam klopýtal," kritizoval se Bolt. "Po semifinále jsem se na to snažil nemyslet, odpočíval jsem, nestresoval se. A to mi pomohlo vyhrát," prohlásil. "Mým cílem je do konce kariéry zůstat jedničkou. I proto se stále snažím zlepšovat, i když jsem mohl dnes běžet rychleji," uvedl držitel světového rekordu 9,58.

 

Závod běželo devět mužů místo obvyklých osmi, což pekingská dráha umožňuje, neboť tři sprinteři měli v semifinále shodný čas 9,99. Na tisíciny byl nejrychlejší Bromell (9,984), ale Číňan Ping-tchien Su a Francouz Jimmy Vicaut měli na poslední postupové pozici stejný výkon 9,987.

ČTK/tn.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:05 00:30

   The Boodles 2019

   00:30

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   01:00

   MONETA Czech PGA Tour (3)

   02:05

   Fotbal: D.C. United - Orlando City SC

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   The Boodles 2019

 • Nova Sport 2

  • 00:00 00:30

   Major League Soccer Highlights (16)

   00:30

   The Boodles 2019

   01:50

   The Boodles 2019

   09:00

   World Cup of Pool 2019

   11:25

   Major League Soccer Highlights (16)

   11:50

   Fotbal: D.C. United - Orlando City SC

Celý Program