Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Změna loga

Jako v Česku! Slovenský hokej mění dresy, fanoušci se bouří

Nové dresy slovenské reprezentace
Zdroj: Twitter

Inspirace u Česka? I Slovenský hokej od základů změnil svoji identitu a stejně jako v Česku jsou fanoušci naštvaní. Státní znak má jinou podobu, z dresů se vytratila unikátní slova slovenské hymny. Podle fanoušků se jedná o velký krok zpět

Reprezentace a Slovenský hokejový svaz měli svá loga, na dresech byl navíc i státní znak. Slovenský hokej nyní vše sjednotil a má jedno logo pro vše. Stejně jako Česká republika. Nové logo zachovává obrysy státního znaku, do kterého byly doplněné hokejové motivy.


Upravený dvojkříž na červeném štítu se stále vypíná na trojvrší. Nově je ale tvořeno z hokejek, které mají symbolizovat oslavu vítězství a úspěchu. „Státní symbol je pro hokejisty jako standarta pro bojovníky, kterou nesou do každého boje. Nebyl tedy prostor pro úplnou změnu symbolu. Doufám, že se to ujme a že se s tím fanoušci, kteří jsou v celém procesu důležití, ztotožní,“ vysvětluje změny autor návrhu Peter Kačenka.

 

 


Logo je použito i na nových dresech, na kterých je ve spodní části nově motiv zvednutých hokejek. „Líbí se mi myšlenka se zvednutými hokejkami. Symbolizuje to vítěznou atmosféru. Když jsme hráli s kluky v národním týmu, tak jsme po gólech a vítězstvích taky zvedali hokejky nad hlavu,“ neskrývala nadšení slovenská hokejová legenda Marián Hossa.


Důvod změny je stejný jako v Česku. „Na základě toho, že bude mít svaz autorská práva na vizualizace, získá finanční prostředky, které může využít na rozvoj mládeže a slovenského hokeje,“ vysvětluje novinku prezident Slovenského hokejového svazu Martin Kohút.

 

 


Stejně jako v Česku se ale okamžitě zvedla vlna kritiky. Fanouškům na dresech chybí řádky se slovenskou hymnou, nebo nadávají na červené pruhy na rukávech. „Změna loga je vhodná pro firmy v úpadku. Státní znak je státní znak a ten se nemění. Proto jsme na něj hrdí,“komentuje změnu naštvaný fanoušek na facebooku.


„Řádné retro, socialistický realizmus. Ale nevím, jestli máme tak dobrý hokej, abychom měli ve znaku hokejky,“ ironicky přidává další z fanynek. První ohlasy na změnu loga našich sousedů jsou už v Česku. „To je ještě větší brak, než ta naše Scania,“ „Hrozné, ale furt lepší než naše. Slováci zahodili tradici o trochu méně, než my,“ nemůžou se shodnout Češi, čí dresy jsou nevkusnější.


Ani jedné z federací se tak fanouškům zavděčit nepodařilo. Oba národy se shodují, že vynechat, nebo dokonce změnit státní znak, není ta správná cesta. Nutno ale říci, že po finanční stránce by to oběma organizacím mělo pomoci. Falzifikáty dresů se už totiž nebudou moci prodávat na každém rohu. Originální logo totiž nemohou použít všichni obchodníci, tak jak to mohli udělat se státním znakem.
 

Anketa

Jaké dresy se vám líbí více?

Hlasovalo 77 lidí.

hp TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   11:35

   Ligue 1 Highlights (37)

   12:30

   Major League Soccer Highlights (12)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Ragby: Wasps - Harlequins

   10:45

   Element (387)

   11:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   13:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   15:00

   Barcelona Spartan Race

   15:30

   Ultra Pirineu - Trailrunning

Celý Program