vyštvání Hakana Süküra

Smutek fotbalového střelce: Obviněn z terorismu, teď dělá v USA taxikáře!

Hakan Sükür s hlavou v dresu
Zdroj: Profimedia
Téma:

Život sportovce po skončení zářné kariéry není vždy veselý a snadný. Příběh Hakana Süküra o tom vypovídá naprosto do detailu. Rekordman v počtu branek v turecké reprezentaci se ze dne na den ocitl na dlažbě. Režim autoritáře Recepa Erdogana ho zdrcujícím způsobem připravil naprosto o všechno.

Fenomén. Hakan Sükür nastoupil v turecké reprezentaci ke sto dvanácti střetnutím. Více startů má jen brankář Recber. Dnes osmačtyřicetiletý útočník navíc zaznamenal jedenapadesát gólů a ostatním tureckým fotbalistům utekl v této disciplíně „o parník“.

 

Jenže po odchodu z aktivního sportu se dal do politiky. V roce 2011 byl zvolen do parlamentu, odkud posléze po dvou letech rezignoval a působil jen jako nezávislý politik. V roce 2016 zkritizoval některé kroky prezidenta Erdogana na Twitteru a začaly se dít věci!

 

V očích tureckých fotbalových fanoušků muž se statutem Boha byl okamžitě označen za teroristu a obviněn z účasti na vládním převratu. „Nikdo nedokáže vysvětlit, jaká měla být moje role v tom puči. Nikdy jsem nedělal nic nezákonného, nejsem zrádce ani terorista,“ hájil svou čest zdecimovaný fotbalový démon.

 

„Nic mi nezbylo, Erdogan mi vzal všechno: moje právo na svobodu, svobodu projevu a právo na práci,“ vyprávěl elitní útočník, který si ve své kariéře zahrál za slavný Inter Milan či anglický Blackburn Rovers.

 

Nejvíc ale Sükürův život zasáhl moment, kdy se nátlak Erdoganových stoupenců začal dotýkat jeho nejbližších. „Obchod mé ženy byl opakovaně napaden výtržníky, naše děti byly na obtěžovány, otce zavřeli do vězení a zkonfiskovali mi i veškerý majetek,“ líčil strasti fotbalista, který zaznamenal šestnáct gólů v Lize mistrů.

 

Legenda istanbulského Galatasaraye byla nakonec pod nátlakem všeho donucena k emigraci. Sükür utekl do Spojených států. Usadil se v Kalifornii a začal podnikat v restauratérství. Do jejich kavárenského podniku ale chodili dle jeho slov samí divní lidé, a tak se vrhl do jiného segmentu.

 

„Jezdím pro uber a prodávám knihy,“ prozradil svůj aktuální zdroj příjmů. Hráč, jehož na dresu zdobilo číslo 9, ale na svou zem nezanevírá. „Mohl bych být nepřítelem vlády, ale rozhodně ne nepřítelem tureckého státu a národu. Miluji svoji zemi,“ pronesl silná slova otec tří dětí, který se provinil jen tím, že projevil svobodný názor. Bohužel pro něj, a vlastně i celý fotbalový svět, ve špatné době.

 

A tak místo toho, aby si Sükür užíval v Turecku slávy, která mu za jeho fenomenální výkony na trávníku zaslouženě patří, jezdí za mořem taxíkem.

Související témata:
rwa TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Pobouření

   10:00

   Evropská liga - Nejhezčí góly podzimu

   10:25

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   12:30

   Winter Games NZ - Obsidian Big Air

   13:00

   Florbal: Oilers - Tiikerit

 • Nova Sport 2

  • NHL: Pittsburgh Penguins - New York Rangers

   09:00 10:45
   10:45

   NHL: Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights

   12:25

   Magazín NBA Action (5)

   12:50

   NBA - akce měsíce

   12:55

   Fotbal: FK Ústí nad Labem - SK Slavia Praha B

   14:35

   Evropská liga - podzim 2020

Celý program