video kdo není připraven, nehraje

Jak vypadá dílna na miliony? Dřou v ní naděje i hokejová esa

Téma:

Každý malý hokejista má dnes asi jeden velký sen. Zahrát si nejlepší ligu světa. Když se to podaří, je to paráda. Ale také každodenní výzva dokazovat, že do NHL opravdu patříte. NHL je euforie, zájem fanoušků, ale také dřina, zranění, otřesy mozků. Vše vykoupeno miliony na kontech.

Ne nadarmo je v desítce nejlépe vydělávajících českých sportovců hned sedm hokejistů právě z NHL.


Ve fitcentru v centru Ostravy jste možná i sami byli. A také ani nevíte, že tady s vámi pilují formu a nabírají sílu chlapi, na které čeká hokejová výzva. Ve skupině kondičního trenéra Radima Poláška najdete jak finalistu Stanley Cupu, tak třeba i účastníka olympiády, nebo i kluky, kteří o ligu snů zatím jen usilují.

Možná si myslíte, že když skončí sezona, tak je klid. Vyrazit někam k moři, užít si vydělaných peněz. Ano, chvilku. Ale zdání klame. Brzy zase začíná dennodenní dril, který není vidět. Hokejisté si nemohou dovolit možná ani na týden vysadit, kondice a síla se pak hodně špatně dohání.

A tak bývá zvykem, že si hokejisté najímají kondiční trenéry, kteří hlídají každý gram tuku a kteří dokážou udělat přípravu tak, aby na začátku sezony bylo vše tak, jak má být.

Platí to i pro Romana Poláka. Třicetiletý machr, který si letos zahrál finále Stanley Cupu moc dobře ví, že se nedá nic podcenit. Zvlášť když pauza přes léto byla hodně krátká.

"Já měl volno 14 dnů, pak rovnou do posilovny. S Radimem jsem první rok, ale od kouče v St. Louis mám plány na míru. Sedí mi to i kvůli Světovému poháru," vypráví. Nová sezona mu začne opravdu za chvíli.


Polák je ranař. Své o tom ví dokonce i jeho spoluhráč z reprezentace Dmitrij Jaškin, se kterým se ostravský rodák naposledy pobil. V NHL jde prostě všechno stranou. "Minulé léto jsem trénoval box. Ale bylo to spíš trochu techniky," usmívá se. Jak je vidět, pomohlo to.

Romanovi Polákovi se hokejový sen splnil, je opravdu hodně ceněný, v nové sezoně bude hrát za opravdu pěkné peníze. Amlouva má na 2 250 000 dolarů a pro to mladým může poradit, co dělat, aby se jim podařilo vstoupit do NHL.

"Je to jednoduché. Prostě makat, soustředit se na sebe. Hokej je sice týmový sport, ale je to ale o jednotlivcích. Je potřeba poslouchat trenéry,"
ví moc dobře. Motivuje třeba i Šimona a Matěje Stránského, kteří patří do stejné tréninkové skupiny a kteří s ním polykají dávky kruhového tréninku.

Za letní dřinu je rád i Radek Faksa, který loni prodělal opravdu výkonnostní skok. "Ukázalo se, že se to vyplatí. NHL mě změnila. Jsem silově i bruslařsky jinde. A navíc přes léto můžu být doma," pochvaluje si možnosti, které se mu nabízí.

Ale bude muset dokazovat, že do NHL patří: "Mám nesmírně důležitou smlouvu, bojuju o kontrakt a nerad prohrávám." Ale pro všechny platí jedno. Dřou. Chtějí být připraveni.

A když odjedou, přijde zase všední život i pro kondičního trenéra. "Když hokejisti odjedou? Nemůžu si dovolit jenom je. Přijedou golfisti, tenisti, squashisti," usmívá se Radim Polášek.

Související témata:
ram TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Basketbal: ERA Nymburk - Teksut Bandirma

   15:20 16:45
   16:45

   Fotbal: Atlanta United FC - Colorado Rapids

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

   18:35

   České kluby v Evropské lize 2015/2016

   20:15

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

   20:45

   Nova Cup – Cyklovýzva

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: EA Guingamp - ES Troyes

   14:45 16:30
   16:30

   Sportovní originály - 180 se Stephenem Buntingem

   17:00

   UFC Reloaded (30)

   17:40

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   18:05

   NBA - Nejlepší akce nováčků 2015 - 2020

   18:25

   NBA - Nejlepší bloky 2015 - 2020

Celý program