vtipné video

Jak se změnili vítězové Stanley Cupu 1989? Jediného Čecha nepoznáte!

Richard Wagner
Richard Wagner
Publikováno 25. 5. 2020
Téma:
NHL

Svatý grál, neboli Stanleyův pohár, zavítal do Calgary jen jedinkrát v historii. Stalo se tak v roce 1989 a je jasné, že tento počin zanechal v klubu hodně velký otisk. Jako připomínka teď vzniklo vtipné video, aneb jak vypadají vítězní hrdinové po jedenatřiceti letech!

Dnes jsou to již pánové v letech, avšak v době, kdy dosáhli na "Džbánek Lorda Stanleyho", k nim vzhlížel celý hokejový svět. Oni byli totiž těmi, kteří ten rok dosáhli na nejcennější hokejovou trofej.

 

Stalo se tak v sezóně 1988/89 a Calgary přerušilo sérii svého největšího rivala z Edmontonu. Pohár sice zůstal v provincii Alberta, ale po dvou letech se přestěhoval o zhruba 300 kilometrů jižněji.
 

 

Zobrazit pspvek na Instagramu

On this day in 1989

Pspvek sdlen Calgary Flames (@nhlflames),


 

Velké popularitě se v poslední době těší sociální síť s názvem Tik Tok. Miliony lidí na ní zavěšují legrační či jinak hodnotná videa. Velmi milá je i vzpomínka Plamenů na jejich jediný titul v nejlepší lize světa.

 

 

Video otevírá kapitán Lanny McDonald. Nejstarší hráč v týmu, který se během působení v Calgary stal hrdinou, legendou a jeho dres s číslem devět byl vyřazen. Útočník, kterého vždy zdobil velký a fešný knír, si nalil do malé repliky poháru pivo a se slovy "The Stanley Cup" začal "podávanou".

 

 

Hned druhý na řadě je jediný Čech v týmu Jiří Hrdina, který ve svém druhém roce po emigraci do Kanady zapadl fantasticky do mistrovské sestavy. Vždy precizně oholeného elegána teď zdobí hustý plnovous.

 

Parta chlapíků, velkých pohodářů a dodnes nerozlučných kamarádů však již, bohužel, není kompletní. Smutný konec potkal Brada McCrimmona, jenž coby trenér ruské Jaroslavle nepřežil tragickou havárii letadla, kterým 7. září 2011 cestoval celý tým k úvodnímu zápasu nové sezóny KHL do Minsku.

 

 

V uplynulém roce odešla do nebe také další legenda Flames – kustod Bobby Stewart, jemuž je věnována vzpomínka na konci videa. 

 

Zajímavé je srovnání mezi staršími hráči a například Theo Fleurym, benjamínkem týmu, kterému je aktuálně "jen" jedenapadesát nebo o dva roky starší pozdějsí kapitán Flames Joe Nieuwendyk.

 

 

Můžeme zmínit ještě jednu zajímavost, která se týká Roba Ramage. Ten na svůj první Svatý grál dosáhl deset let poté, co se unikátně zapsal do dějin NHL. Jeho přihrávka na modrou čáru během střetnutí s Islanders zamířila až do prázdné klece. V takto ponurý moment rozhodně Ramagovi nezvedl náladu fakt, že branka byla připsána brankáři Billymu Smithovi, což se stalo poprvé v historii NHL.

 

Svou veleúspěšnou pouť v NHL ve zmíněné sezóně zakončil švéd Häkan Loob, který posléze přidal i zlatou medaili z olympiády, MS a dostal se tak do Triple Gold Clubu.

 

 

Nejproduktivnějším hráčem byl Joey Mullen, který zaznamenal 110 bodů a získal Lady Byng Memorial Trophy – cenu pro nejslušnějšího hráče ligy.

 

Nechyběli ani trenéři, kteří první Stanley Cup do Calgary přinesli. Terry Crisp, Doug Risebrough a téměř pětaosmdesátiletí stále radostí sršící Tom Watt a generální manažer Cliff Fletcher.

 

 

 

Tento videopočin by mohl být inspirací pro mnoho jiných celků. Třeba Pittsburgh a jeho premiérové tituly v letech 1991 a 92, nejlepší sestavu historie z Edmontonu, také doposud jediný titul Dallasu z roku 1999 a nebo například line-up z roku 1994, kdy Stanley Cup naposledy zvedli nad hlavu hráči Rangers.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program