NHL Classic Games

Jágrův nejhezčí gól v NHL? Klička, stahovačky a backhendová střela!

Kapitán Pittsburghu Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia
Jágr převzal žezlo po Lemieuxovi a kapitánské "céčko" se přestěhovalo na dres s číslem 68.
Filip Šedivý
Filip Šedivý
11.6. 2020 12:20
Téma:
NHL

Když dá někdo v NHL 766 gólů a je třetím nejlepším střelcem její už více než stoleté historie, je jasné, že svou nejhezčí branku bude vybírat jen těžko. U Jaromíra Jágra to ale tak úplně neplatí. Ono když vaši akci označí jako tu nej, co kdy viděla, legenda jako Mario Lemieux, těžko můžete nesouhlasit. Spektakulární trefu české osmašedesátky z prvního finále play off 1992 mezi jeho Pittsburghem a Chicagem si v rámci série návratů do historie ligy NHL Classic Games připomeneme 11. června ve vysílání Nova Sort 1 a Voyo.

Vlasatý mladík měl ve dvaceti letech na kontě jeden Stanley Cup a za sebou druhou sezónu v NHL, ve které v 70 zápasech posbíral 69 bodů.

 

Že se chystá něco velkého, možná někomu naznačilo už první kolo play off. Pittsburgh v něm prohrával s Washingtonem už 1:3 na zápasy, ale Jaromír Jágr ho zachránil vítěznými zásahy v utkáních číslo pět a sedm.

 

Ve druhém kole proti nejlepšímu celku základní části New York Rangers v čele s Messierem, Leetchem a Gartnerem přišla pohroma – Adam Graves přerazil Mariovi Lemieuxovi ruku. Tučňáci se bez svého kapitána a lídra semkli a dokázali držitele Trofeje prezidentů v šesti utkáních vyřadit.

 

 

Kluk ze statku v Hnidousích u Kladna zase dával důležité branky. „Ve finále divize zlomili Lemieuxovi ruku. Jarda to tehdy vzal za něj. Když jsem viděl, co sám, bez Maria, v důležitých zápasech předváděl, opravil jsem si svůj názor na něj,“ napsal později ve své biografii legendární brankář Dominik Hašek.

 

 

Boston nebyl pro rozjeté svěřence kouče Scottyho Bowmanna rovnocenným soupeřem, neuhrál ani zápas. Ve finále čekalo Chicago. Skvělý střelec Jeremy Roenick, zkušení Steve Larmer, Michel Goulet nebo Chris Chelios, v brance vycházející hvězda Ed Belfour, za kterým marně čekal na pořádnou příležitost Dominik Hašek.

 

 

Finálovou sérii víceméně rozhodla hned úvodní partie. Blackhawks v ní vedli 3:0 a 4:1. Po dvou třetinách ale drželi už jen nejtěsnější náskok. A v 56. minutě přišli i o něj. Vyhozený puk zachytil Jaromír Jágr v útočném pásmu u levého mantinelu. Nejprve si efektně obhodí Dirka Grahama. Chvilku počkal, až se proti němu vrhnul Brent Sutter a vychutná si ho rychlou stahovačkou. „Nejlépe se obchází hráč, který je v pohybu proti vám,“ popsal Jaromír Jágr ve své biografii Z Kladna do Ameriky.

 

Nova Sport 1 a VOYO vám přináší sérii památných zápasů NHL s českým podpisem:

 

Dalším parádním manévrem „Mario Junior“, jak se mu na jaře 1992 začalo přezdívat, vynechá ze hry krajana Františka Kučeru. Spoluhráč Shawn McEachern mu pomůže lehkým zablokováním obránce Igora Kravčuka a zbývá poslední krok – pokořit Eda Belfoura. Po přejetí přes osu kluziště se mu to povede díky bekhendové střele po ledě. „Spoluhráči se na mě sesypali a já věděl, že o tomhle gólu se bude mluvit dlouho.“

 

 

Aby také ne, když i kapitán, který onen duel třináct sekund před třetí sirénou po velkém obratu rozhodl ve prospěch Penguins, prohlásil, „Byl to pravděpodobně ten nejhezčí gól, jaký jsem v životě viděl,“ řekl Mario Lemieux po utkání k akci, kterou po sezóně vyhlásila televize ESPN gólem roku. „Sám jsem dal hodně důležitých gólů, ale vzít si puk a přejít přes tři hráče… Má skvělou stabilitu, umí zahrát jeden na jednoho, je silný, skvělý gól.“

 

 

Branek vstřelil Jaromír Jágr nakonec 766 a je druhým nejlepším kanonýrem historie NHL. Dalších 78 tref přidal v play off. Ta z 26. května 1992 však zůstane navždy tou s přívlastkem nejkrásnější.

 

Zápas NHL Classic Games, ve kterém Jaromír Jágr dal nejhezčí gól své kariéry, sledujte 11. června od 21:05 na Nova Sport 1 a VOYO.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • ATP Tour 250: Mallorca Championships

   19:35 21:20
   21:20

   Element (442)

   21:30

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   21:55

   Parkurová Global Champions - Stockholm

   22:50

   NHL: TOP akce základní části

   23:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Házená: GWD Minden - Eulen Ludwigshafen

   20:40 22:05
   22:05

   NBA: Milwaukee Bucks - Atlanta Hawks

   00:05

   Element (442)

   00:20

   Rychlá kola (6)

   00:50

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   02:35

   Major League Soccer Highlights (8)

Celý program