Ovládne historii?

Jágr jako štvaná zvěř! Zuby si na něj brousí ruský myslivec. Kdy ho uloví?

Alexandr Ovečkin se šplhá v historických statistikách
Zdroj: Profimedia
Téma:
NHL

Nabírá formu, kterou by mu mohl leckdo závidět. Alexandr Ovečkin vsítil třetí hattrick z posledních šesti zápasů a je jen dvě branky od magické hranice sedmi set zásahů v nejlepší hokejové soutěži světa. Po dlouhá léta klidně si na špici historických tabulek hovící legendy se nyní začínají třást strachy.

Kapitán Washingtonu připomíná lovce, který číhá za keřem a jen co uvidí příležitost, bez milosti uštědří přesnou ránu. Tři trofeje naposledy ulovil v zápase s Los Angeles. Kousek o to pikantnější, že všechny tři zásahy stihl v rozmezí pěti minut.

 

Svými gólovými příspěvky vytáhl Capitals na první místo v celkové tabulce NHL a sám se škrábe stále výše v historickém pořadí. Jen dva góly ho dělí od hranice 700 branek, které zatím v historii dosáhlo jen šest jiných borců. Mezi nimi je také Jaromír Jágr. Česká modla je se 766 zásahy na třetím místě. To však v dohledné době nemusí být pravda.

 

V této sezóně se ještě „Ovie“ na Jaromírovo místečko neusadí, ale měl by se k němu výrazně přiblížit. Pojďme trochu počítat a odhadnout, kdy by tak mohl být jeden z českých národních hrdinů přeskočen ruskou gólovou mašinou.

Ve výše zobrazené historické tabulce střelců vidíme, že Ovečkinovi chybí jen deset gólů k tomu, aby dorovnal Mika Gartnera. Ten také jako on řádil v dresu Washingtonu a dnes mu patří sedmé místo. Zde je ale dobré zdůraznit, že dnes šedesátiletý forvard strávil v NHL 19 sezón, zatímco Rus kroutí teprve patnáctou.

 

Pokud by mu vydržel aktuální střelecký apetit a svezl se na vlně vítězství a výborné herní pohody, kterou nyní Capitals oplývají, mohl by ještě letos sesadit z šesté příčky Phila Esposita a ještě se přitisknout na Marcela Dionneho, čímž by si vysypal růžemi cestičku k nejlepší pětici kanonýrů.

 

Za předchozích čtrnáct ročníků nasbíral 658 branek, v průměru tedy za jednu sezónu překoná soupeřova muže s maskou 47krát. Letos tuto hranici atakuje znovu. Do konce základní části zbývá dvacet osm střetnutí, takže není nereálné, aby se přiblížil k hranici šedesáti tref.

 

Magickou hranici šedesáti zásahů překonal jen v sezóně 2007/08, ale dejme tomu, že by se Ovečkin v aktuálním ligovém kolotoči prosadil ještě dvacetkrát a vyskočil na šestou příčku. Pak by s přičtením sezónního průměru dosáhl v následujícím ročníku zhruba stejného počtu přesně zacílených projektilů, jako český hokejový bůh.

 

HON NA JÁGRA

To znamená, že „hon na Jágra“ by mohl být prohlášen za úspěšný na konci následující sezóny. To samozřejmě za předpokladu, že se hvězdnému Rusovi vyhnou zranění a nenaprší mu do střelného prachu.

 

No a potom už by byli před osminásobným laureátem Maurice Richard Trophy, kterou získává nejlepší kanonýr sezóny, jen dva frajeři.

 

Gordie Howe, který nasázel 801 gólů, je pro Ovečkina metou dosažitelnou. Pokud by ale vydržel v NHL stejně sezón, co Jaromír Jágr, mohl by teoreticky atakovat i absolutně nejproduktivnějšího hráče všech dob Wayna Gretzkyho. To už je ale galaktická rovina. Je otázkou, zda by dalších téměř deset let vydržel Ovečkin v takové kanonádní formě.

 

Každopádně dlužno podotknouti, že ruská superstar je expertem na zakončení. Nahrávek tolik nesbírá a třeba takový Jágr přihrál na 1 155 branek, Gretzky téměř na 2 000, kdežto Ovečkin jen na 570. Již teď je ale bodově nejplodnějším Rusem v NHL.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Richard Wagner TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • KSW 62: Kołecki vs. Szostak

   17:45 20:00
   20:00

   Hokej: Connor McDavid - Fenomén

   20:15

   Hokej: Sportovní originály - Tomáš Plekanec

   20:35

   NHL - akce měsíce

   20:45

   Behaj lesmi - Veľká Fatra

   21:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: FC Dallas - Los Angeles Galaxy

   18:00 19:45
   19:45

   Kolo pro život - Dobříš

   20:00

   T - Mobile Česká Enduro Serie - Zadov

   20:10

   Sportovní originály - 180 s Karlem Sedláčkem 2

   21:25

   Trumf

   21:35

   World Matchplay Darts 2021

Celý program