hokej Mistrovství světa

Italové se zachránili v nájezdech, Kanada zničila Dánsko

Italové se zachránili

Hokejisté Itálie napodobili Velkou Británie a jako druhý nováček se udržel mezi elitou i pro příští mistrovství světa. Pomohly jí k tomu dramatické nájezdy, ve kterých zdolala Rakousko. Ve druhém zápase zničila Kanada Dánsko 5:0.

Kanaďané se poprvé prosadili již po 60 sekundách hry, kdy rychlý protiútok zakončil osamocený Dubois. Dánové měli ze soupeře viditelný respekt a v 7. minutě inkasoval brankář Galbraith podruhé. Postaral se o to přesnou střelou McCann. V 9. minutě chytře usměrnil Seversonovu střelu Marchessault a bylo rozhodnuto.

Zámořští hráči následně polevili, ale i tak měli zápas pevně ve své režii. Další dvě branky jim rozhodčí neuznali, neboť Cirelli zakončoval nohou a Manthově trefě předcházel faul. Ve 34. minutě se ale krásně v přesilovce prosadil Reinhart.

Dánové mohli duel zdramatizovat v početních výhodách, krátce hráli dokonce v pěti proti třem, Harta ale překonat nedokázali. Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužili dvouminutovou dvojnásobnou početní výhodu ani Kanaďané, dlouho je to ale mrzet nemuselo. Ve 45. minutě se o pátý gól postaral Reinhart.

Kanada nakonec podruhé na turnaji udržela čisté konto, Hart si však druhou nulu nepřipsal. V 51. minutě jej nahradil Blackwood, jenž dostal šanci poprvé na šampionátu.

Italové dokonali vzpouru trpaslíků

Italové, kteří v dosavadních šesti zápasech dali jediný gól, se ujali v polovině úvodní třetiny vedení. Bardaro se zbavil kličkou Heinricha a z pozice mezi kruhy prostřelil Kickerta na lapačku. Za 86 sekund vyrovnal Ganahl, který překonal Bernarda bekhendovým pokusem z dorážky po střele Unterwegera.

Stav otočil v 17. minutě Michael Raffl. Útočník Philadelphie byl sice tísněn, ale dokázal blafákem do forhendu zakončit vedle pravého betonu italského gólmana. Vzápětí po individuální akci udělal kličku i Bernardovi Rauchenwald, ale bekhendem minul.

Ve druhé třetině nejdříve zahrozil Thomas Raffl a Italové odpověděli zásluhou McMonagleho. V 35. minutě po akci Miceliho z mezikruží vyrovnal Simon Kostner. Italové se 63 sekund před koncem druhé části ujali vedení. Rosa v rohu vybojoval puk, vybruslil na pravý kruh a Kickert nestihl levou rukou puk vytěsnit.

Po 105 vteřinách Rakušané ztrátu smazali. Michaela Raffla neubránil bez hokejky Simon Kostner a útočník Flyers si díky úspěšnému bekhendovému blafáku připsal druhý gól na turnaji.

Další šance na obou stranách změnu stavu nepřinesly. Největší možnost měl v druhé minutě nastavení Komarek, ale bekhendový blafák nedokázat dotáhnout do odkryté branky. V nájezdech se za Rakousko prosadili jen Komarek a Rauchenwald, za Italy skórovali Miceli, Rosa a McMonagle.