Indycar Čtvrteční tréninky

IndyCar zamířila do Indianapolisu. Tréninky vyhráli Power a Dixon

Simon Pagenaud během loňského závodu v Detroitu
IndyCar - ilustrační foto

Pro piloty IndyCar Series začala nejdůležitější část sezóny. Na konci května čeká IndyCar jubilejní stý ročník závodu 500 mil Indianapolis, jednoho ze tří největších svátků pro fanoušky motorsportu. Předtím se ale jezdci představí na silničním okruhu, který vznikl uvnitř slavné Indianapolis Motor Speedway a změří síly při třetí Velké ceně Indianapolisu. První trénink vyhrál loňský vítěz závodu Will Power, druhý loňský šampion IndyCar Scott Dixon.

Power začal nejlépe i letos. Jako jediný obkroužil necelé čtyři kilometry dlouhou trať v čase pod 1 minutu a 10 vteřin, konkrétně jeho nejlepší pokus měl hodnotu 1:09.8983. Druhému Rahalovi nadělil téměř dvě desetiny.

Vedle Powera předvedli slibné výkony i ostatní piloti týmu Penske. Loňský vicemistr a vítěz 500 mil Indianapolis Juan Pablo Montoya byl třetí nejrychlejší, čtvrtá příčka patřila Simonu Pagenaudovi, který vede šampionát a společně s Powerem je jediným pilotem, který ve Velké ceně Indianapolisu zvítězil.

Hélio Castroneves, nejúspěšnější pilot v Indy500 ze současného startovního pole, byl pak pátý. Castroneves, který v úterý oslavil své 41. narozeniny, vyhrál slavnou Indy500 třikrát. Jen tři největší velikáni amerického motorsportu to dokázali čtyřikrát. A Castroneves bude chtít elitní klub složený z A.J. Foyta, Ala Unsera staršího a Ricka Mearse rozšířit.

V tréninku příjemně překvapil mladý Spencer Pigot. Ten dostal letos teprve druhou šanci a hned z toho bylo 12. místo. K vůbec prvnímu tréninku v IndyCar vyjel Matthew Brabham, vnuk trojnásobného šampiona formule 1 Sira Jacka Brabhama. Ale dlouho si dráhu neužil, uvolněný šroub poškodil náboj levého zadního kola a pro Brabhama po třech kolech trénink skončil.

K tréninku vůbec nevyjel Kanaďan James Hinchcliffe, který závodí za stáj „amerického Franka Williamse“ Sama Schmidta. Stejně jako majitel úspěšné stáje z Formule 1 je i Schmidt upoután na vozík. Při přípravách na sezónu 2000 Schmidt, tehdy aktivní závodník v IndyCar, boural na okruhu Walt Disney World Speedway u Orlanda a zůstal ochrnutý. Jen pár měsíců poté, co si v Las Vegas připsal své první vítězství v kariéře. Jeho svěřence Hinchcliffea trápil před tréninkem únik paliva.

V Indianapolisu vůbec neuvidíme Lucu Filippiho, který v úvodních závodech letošní sezóny startoval za tým Dale Coyne Racing. Místo mu totiž vyfoukl Kolumbijec Gabby Chaves, předloňský šampion juniorské série Indy Lights a vloni nejlepší nováček v IndyCar.

Kompletní výsledky 1. tréninku najdete ZDE

Ve druhém tréninku byl nejrychlejší Scott Dixon, šampion loňského ročníku IndyCar Series. S náskokem 0.1613 vteřiny porazil lídra šampionátu Simona Pagenauda. Za ním se s těsnými rozestupy umístili Rahal, Bourdais a Power. Pátý Power ztrácel na druhého Pagenauda 52 desítitisícin!

Ani druhý trénink se neobešel bez přerušení. Postaral se o něj jeden z nováčků, Američan Alexander Rossi, který skončil mimo dráhu.