Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Závod ve Phoenixu

IndyCar ve Phoenixu: Nehoda v 1. zatáčce a krasojízda Pagenauda

Simon Pagenaud vítězí ve Phoenixu
Zdroj: Profimedia
Simon Pagenaud vítězí ve Phoenixu

Závodníci IndyCar Series za sebou mají první oválový závod letošní sezóny. Nejspokojenější bude z Phoenixu v Arizoně odjíždět loňský šampion Simon Pagenaud, který si ve Phoenixu připsal své vůbec první vítězství na oválu. Závod poznamenala velká nehoda hned pěti vozů v první zatáčce, při které vypadl i dosavadní lídr šampionátu Bourdais.

Závod ve Phoenixu pro obhájce titulu Simona Pagenauda nemohl dopadnout lépe. Francouzský pilot si na mílovém oválu v Arizoně připsal své desáté vítězství v kariéře, vůbec první na oválu a do Indianapolisu, kde bude v květnu šampionát pokračovat velkou cenou a slavným závodem na 500 mil, pojede Pagenaud jako lídr šampionátu.

 

Hned v první zatáčce vyhasly naděje dosavadního lídra Sebastiena Bourdaise, že by si mohl vedení udržet. Rus Aljošin během zahřívacích kol zřejmě nedostatečně zahřál pneumatiky, ztratil kontrolu nad vozem a Bourdaise sestřelil. Když se mu chtěli vyhnout, dostali hodiny také Andretti a Chilton. Ten přitom ještě sestřelil Grahama Rahala.

 

Trvalo déle jak 20 kol, než se ve Phoenixu zase mohl závodit. Po restartu začala hned všem ujíždět čtveřice pilotů týmu Penske a navrátilec JR Hildebrand, který musel předchozí závod vynechat kvůli zlomené kůstce v zápěstí.

 

Hromadná nehoda v první zatáčce

 

Rozhodující moment přišel v 138. kole. Zrovna probíhaly zastávky v boxech, když Takuma Sató v nájezdu na cílovou rovinku narazil do zdi. Jen o pár chvil před ním měl stejné problémy jeho stájový kolega Rossi, ten ale poškozený vůz dostal do boxů. Pagenaud byl posledním pilotem, který ještě v tu chvíli nebyl u mechaniků. To pro něj znamenalo velkou výhodu.

 

Když si odbyl svůj pit stop, udržel si vedení. Mezi ním a ostatními piloty, kteří s Pagenaudem bojovali o vedení, se ocitlo celé pole pilotů, kteří byli o kolo zpět. Castroneves, Power, Newgarden a Hildebrand se začali probojovávat dopředu, zasekli se ale za Dixonem a Kanaanem, což Pagenaudovi poskytlo rozhodující náskok.

 

 

Z boje o umístění na stupních vítězů ještě vypadl Newgarden, který při předjíždění Hunter-Reaye o kolo poškodil o druhý vůz přední přítlačné křídlo, už druhé během závodu. Hildebrand toho využil, aby se dostal jak před Newgardena, tak před Castronevese. Podařilo se mu překonat i o kolo zpět jedoucího Kanaana s Dixonem a dojet Powera. Ten ale v závěru druhé místo udržel.

 

K Pagenaudovi se v závěru závodu soupeři vůbec nedokázali přiblížit. "Nemůžu ani vyjádřit, jak jsem nadšený. Ovály nejsou mojí specialitou. Vyrostl jsem v Evropě závoděním v motokárách. S ovály jsem začal až v šestadvaceti. Musel jsem se naučit novým schopnostem. Skvělé vítězství. Auto bylo fantastické, děkuji svému týmu. Při pit stopech nikdy nedělají chyby," řekl Pagenaud po závodě.

 

První oválový závod naznačil, že na tomto typu tratí by mohl mít velkou výhodu Chevrolet. Piloti s jeho motorem závod naprosto opanovali, nejlepší piloti s Hondou ztráceli celé kolo. Japonská společnost tak bude muset před závodem 500 mil Indianapolis pořádně zabrat. Na nejslavnější americký závod ovšem její řady posílí dvojnásobný šampion formule 1 Fernando Alonso, který bude vůz IndyCar poprvé testovat ve středu 3. května.

 

Pořadí v cíli závodu:

1. Simon Pagenaud (Team Penske)
2. Will Power (Team Penske) - + 9.1028
3. JR Hildebrand (Ed Carpenter Racing) - + 9.3417
4. Hélio Castroneves (Team Penske) - + 16.5864
5. Scott Dixon (Chip Ganassi Racing) - + 1 kolo
6. Tony Kanaan (Chip Ganassi Racing) - + 1 kolo
7. Ed Carpenter (Ed Carpenter Racing) - + 2 kola
8. Charlie Kimball (Chip Ganassi Racing) - + 2 kola
9. Josef Newgarden (Team Penske) - + 2 kola
10. Carlos Muňoz (A.J. Foyt Enterprises) - + 3 kola
11. Ed Jones (Dale Coyne Racing) - + 3 kola
12. James Hinchcliffe (Schmidt Peterson Motorsports) - + 4 kola
13. Ryan Hunter-Reay (Andretti Autosport) – Porucha
14. Conor Daly (A.J. Foyt Enterprises) - + 70 kol
15. Alexander Rossi (Andretti Herta Autosport) – Havárie
16. Takuma Sató (Andretti Autosport) – Havárie
17. Michajl Aljošin (Schmidt Peterson Motorsports) – Havárie
18. Marco Andretti (Andretti Autosport) – Havárie
19. Sebastien Bourdais (Dale Coyne Racing) – Havárie
20. Max Chilton (Chip Ganassi Racing) – Havárie
21. Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing) – Havárie
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:00 02:05

   MONETA Czech PGA Tour (3)

   02:05

   Fotbal: D.C. United - Orlando City SC

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   The Boodles 2019

   10:25

   Cape Epic 2019 - Best of men

   10:50

   Spartan race – Dolní Morava

 • Nova Sport 2

  • 01:50 03:15

   The Boodles 2019

   09:00

   World Cup of Pool 2019

   11:25

   Major League Soccer Highlights (16)

   11:50

   Fotbal: D.C. United - Orlando City SC

   13:35

   Carabao Cup 2019

   14:05

   DFB Pokal 2019

Celý Program