indycar Indianapolis Motor Speedway

IndyCar v Mekce motorsportu, v Indianapolisu vládne Power

Will Power vyhrál kvalifkaci v Indianapolisu
Zdroj: Profimedia
Will Power vyhrál kvalifkaci v Indianapolisu
Téma:

Šampionát IndyCar Series zavítal do Mekky amerického motorsportu, na legendární okruh Indianapolis Motor Speedway. Než se v příštím týdnu rozběhnout přípravy na další ročník závodu 500 mil Indianapolis, čeká piloty ještě závod na silničním okruhu vytyčeném uvnitř slavného oválu.

V kalendáři je květen, což pro fanoušky amerických formulí znamená jediné – další ročník tradičního závodu na 500 mil na oválu v Indianapolisu. Než ale přípravy na závod, jehož vítězové vstupují mezi legendy, vypuknou, absolvují piloti ještě závod na čtyřkilometrové dráze vytyčené uvnitř historického oválu.

 

IndyCar tento závod na trati, která dříve hostila v upravené podobě i závody Formule 1, zavedla před pěti lety doufajíc, že ještě zvýší zájem o 500 mil Indianapolis. Předchozí čtyři ročníky dokázali ovládnout dva piloti – Will Power a Simon Pagenaud. Ačkoliv druhý jmenovaný vyhrál premiérový závod IndyCar na této trati ještě v barvách týmu Sama Schmidta a Rica Petersona, dnes startují oba za tým Penske.

 

Ten na oba závody v Indianapolisu posílil Hélio Castroneves. Zkušeného Brazilce tým před sezónou přesunul do šampionátu sportovních vozů, Roger Penske mu ale dal příležitost zabojovat o čtvrté vítězství v 500 mil Indianapolis, čímž by Castroneves vyrovnal tři nejúspěšnější piloty – A.J. Foyta, Ala Unsera staršího a svého mentora Ricka Mearse.

 

 

Jako uragán vletěl do závodního víkendu další pilot týmu Penske, Australan Will Power. V Indianapolisu se netradičně závodí už v sobotu, v pátek tak byly na programu dva tréninky a kvalifikace. Power v žádném z měřených klání nenašel přemožitele a získal svou 51. pole position v kariéře.

 

V trénincích se dařilo Američanovi Rossimu a Britovi Kingovi, kteří se podělili o 2. a 3. místo. Rossi šokoval před dvěma lety, když jako nováček vyhrál jubilejní 100. ročník závodu 500 mil Indianapolis. Do velké ceny ale odstartuje až z osmé příčky. To nováček King předvedl konzistentnější výkon. Pilot, který absolvuje jen část sezóny, protože se o vůz dělí se svým šéfem, oválovým specialistou Edem Carpenterem, který startuje jen na oválech, se kvalifikoval jako pátý.

 

 

V kvalifikaci šokoval další nováček Robert Wickens. Kanadský závodník přišel do IndyCar s bohatými zkušenostmi z evropských juniorských šampionátu a z německého mistrovství cestovních vozů DTM. Při úvodním závodě v St. Petersburgu ovládl kvalifikaci a do svého prvního závodu v kariéře odstartoval z první příčky. V Indianapolisu se s Powerem podělí o první řadu.

 

Castroneves obsadil v trénincích 10. a 6. místo. V kvalifikaci hladce postoupil z první části tříkolové bitvy o pole position, postup z prostřední části pro něj byl, při premiéře v novém voze, nad jeho síly. Do závodu odstartuje z 10. místa.

 

Ačkoliv jsme v závodech v Indianapolisu měli vidět na startovním roštu legendární jméno Fittipaldi, vnuk úspěšného brazilského závodníka Emersona Fittipaldiho Pietro se do vozu neposadí. V závodě mistrovství světa vytrvalostních závodů v belgickém Spa si při nehodě v kvalifikaci zlomil obě nohy.

 

 

Fittipaldi je už v Indianapolisu, kde se léčí u předních specialistů a bývalých šéflékařů amerických formulí – Terryho Trammella a Stevea Olveyho, reálně může na návrat do kokpitu pomýšlet až na přelomu července a srpna. Do velké ceny nasadil tým Dale Coyne Racing kanadského nováčka Zacharyho Claman De Mela, který se s Fittipaldim o vůz dělí. Do Indy500 ale chce Coyne poslat zkušenějšího pilota.

 

Výsledky prvního tréninku najdete ZDE.

Výsledky druhého tréninku najdete ZDE.

Výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

Velká cena Indianapolisu začíná v sobotu v 21:40, přímý přenos můžete exkluzivně sledovat na programu NOVA Sport 2!
 

vbo TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Los Angeles Kings - Colorado Avalanche

   04:05 06:45
   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   Evropská liga - podzim 2020

   10:05

   Element (431)

   10:15

   Nova Cup - Speciál

   10:25

   Fotbal: FK Ústí nad Labem - SK Slavia Praha B

 • Nova Sport 2

  • NHL: Ottawa Senators - Winnipeg Jets

   09:00 10:45
   10:45

   Překvapení evropského fotbalu (1)

   11:00

   NBA: Utah Jazz - New Orleans Pelicans

   13:00

   NHL: Los Angeles Kings - Colorado Avalanche

   14:40

   Basketbal: Casademont Zaragoza - Pszczólka Start Lublin

   16:10

   Fotbal: Angers SCO - Paris Saint - Germain

Celý program