video Přeložený závod

IndyCar se v Texasu nedaří: Vážná nehoda, pak závod přerušil déšť

těžká nehoda v Texasu
Zdroj: YouTube.com

Závod IndyCar v Texasu byl po odjetí 71 kol přerušen. V Texasu totiž začalo hustě pršet a na oválech se v dešti závodit nedá. Navíc déšť byl tak silný, že by se nedalo závodit na jakémkoliv typu trati. Přerušení předcházela vážná nehoda Conora Dalyho a Josefa Newgardena. Při přerušení vedl závod James Hinchcliffe. IndyCar a majitelé okruhu se dohodli na tom, že závod dokončí v srpnu

Jakoby IndyCar nebylo přáno v Texasu závodit. Závod měl začínat v noci ze soboty na neděli našeho času. Ale kvůli dešti byl postupně start odkládán z 2:45 až na 5:30 a po páté hodině ranní byl přeložen na nedělní večer.

Závod měl začínat v neděli v 20:15. Ale trať byla podmáčená a spárami v asfaltu prosakovala voda. Což je samozřejmě pro závody IndyCar nesmírně nebezpečná situace. Stačí najet na vlhké místo a vůz ztratí přítlak. INDYCAR po půlhodinovém zdržení ale rozhodla, že trať je dost suchá na to, aby se mohlo v Texasu závodit.

Vítěz kvalifikace Carlos Muňoz se držel na prvním místě. Na druhé se posunul Hélio Castroneves. Naopak někteří piloti bojovali, aby vůz vůbec udrželi na trati. Třeba Marco Andretti nebo vítěz 500 mil Indianapolis Alexander Rossi.

Ti ve 33. kole uvítali, že přišly první zastávky v boxech a piloti a týmy měli šanci upravit nastavení vozů. Původně totiž vozy byly nastavené na noční závod, jenže teď byla teplota trati i vzduchu o několik stupňů vyšší, než co všichni v sobotu večer očekávali.

Krátce po zastávkách v boxech přišla vážná nehoda. Conor Daly udělal, jak sám později přiznal, nováčkovskou chybu. Bohužel odnesl to hlavně Josef Newgarden, jehož vůz Daly přišpendlil na zeď. Newgardenův monopost se navíc otočil na bok a znovu narazil do zdi, tentokrát ochranným obloukem za hlavou jezdce. Formule byla zcela zničená.

Newgarden ale zůstal při vědomí a za pomoci záchranářů z vozu vystoupil, pak se ale sesunul na dráhu. Záchranáři jej naložili na nosítka a odvezli do zdravotnického střediska přímo v zázemí okruhu. S podezřením na zranění pravého ramene a zápěstí byl pak převezen do nemocnice. Vyšetření ukázalo zlomenou pravou klíční kost a jednu kůstku v zápěstí.

Bohužel, zatímco traťoví maršálové snažili opravit poškozenou bariéru, do které narazil Newgardenův vůz, začalo pršet. Pár kapek se náhle změnilo v provazy vody a INDYCAR vyvěsila červenou vlajku. Jezdci zamířili na pit lane, kde vozy odstavily.

Piloti absolvovali 71 kol z 248, tedy nikoliv polovinu závodu, aby jej mohla INDYCAR předčasně ukončit. Série slíbila, že se pokusí udělat vše, aby byl závod dojet. Ale v 11. hodin večer českého času není jasné, jestli bude závod možné dojet. Prší skutečně velmi intenzivně a například tunel pod okruhem byl částečně zatopený. James Hinchcliffe si krátil čas pouštěním lodiček.

I kdyby rychle přestalo pršet, trať by se jen tak nepodařilo vysušit, protože podloží bylo mokré a to by natahovalo spodní vodu. INDYCAR a Texas Motor Speedway se pak dohodly na rozumném kompromisu.

Závod bude dojet až 27. srpna. Až se jezdci znovu setkají v Texasu, čeká je krátký závod, který bude rovnou začínat 72. kolem. Závodu bude předcházet trénink.