Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

IndyCar To musíte vidět!

IndyCar míří na jednu z nejhezčích tratí na světě. VIDEO z helmy!

James Hinchcliffe na Road America
Zdroj: INDYCAR Media
James Hinchcliffe na Road America

Série IndyCar má tento víkend na programu skutečnou lahůdku. Nádherný silniční okruh Road America ležící u wisconsinského městečka Elkhart Lake. Na nejdelší trať v kalendáři se vrací téměř po desetileté přestávce. Piloti se již nemohou dočkat, až po přerušeném závodě v Texasu budou znovu moci poměřit síly.

Letošní kalendář IndyCar nabízí několik skutečných perel a jednou z nich je i nádherný přírodní okruh Road America ležící ve státě Wisconsin. Tohle není žádný tilkedrom, jak fanoušci posměšně přezdívají okruhy postavené nebo upravené dvorním architektem Formule 1 Hermannem Tilkem. Tady nenajdete šikanu, která jezdce zpomalí před náročnou a rychlou pasáží. Tady nenajdete vyasfaltované únikové zóny, kde jezdec prakticky nepocítí, že vyjel mimo trať.


Okruh byl otevřen v roce 1955 a od té doby se dráha prakticky nezměnila. Ano, majitelé vynaložily desítky milionů dolarů do modernizace zázemí či bezpečnostních prvků, ale samotný okruh je stále prakticky stejný, měří 4,048 míle, tedy přes 6 a půl kilometru a má 14 zatáček.Trať postavil inženýr dopravních staveb a fanoušek závodění Cliff Tufte na ploše vytvarovanou ledovcovou morénou. Využívá tak krásného terénu a nabízí přirozená stoupání a klesání. Okruh vznikl coby náhrada za trať vytyčenou v první polovině 50. let na obecních silnicích okolo tisícového městečka Elkhart Lake.


V roce 1952 ve Watkins Glen, které má s Road Amerikou podobnou historii, došlo k nehodě, při které zahynulo dítě. Závody na veřejných silnicích byly zakázány a jezdci se museli přesunout na nově budované okruhy. Prvním vítězem na Road America se stal pozdější mistr světa formule 1 Phill Hill. S Ferrari Monza vyhrál závod sportovních vozů.


Po Road America s Jamesem Hinchcliffem:


Díky převýšení okruh připomíná horskou dráhu. Hned na startu na piloty čeká prudké stoupání do první zatáčky. Konec cílové rovinky je prvním dobrým místem k předjíždění. To další následuje hned záhy před pátou zatáčkou, která je ostrou levotočivou zatáčkou na konci dlouhé rovinky. Krásnou pasáží jsou zatáčky 8 až 10, tzv. Carousel. Po něm následuje rychlá zatáčka Kink a pasáž Kettle Bottoms, zakončená další legendární zatáčkou Canada Corner, opět skvělým místem k předjíždění.


Piloti si trať otestovali minulý víkend a všichni si ji velmi pochvalovali. Chyběl ale Francouz Sebastien Bourdais, který je jediným předchozím vítězem závodu na Road America, který v neděli odstartuje do závodu. Bourdais zvítězil v sérii Champ Cars.Road America byla nedílnou součástí jejího kalendáře, po spojení s IndyCar na ní ale dlouho nezbylo místo. Ve stejném státě, ve Wisconsinu, totiž IndyCar závodila až do loňska na legendárním mílovém oválu Milwaukee Mile a na dva závody nedaleko sebe nebylo prostě místo. Kvůli finančním problémům promotéra byl ale závod na historické Míli zrušen a šanci letos dostala Road America.


Zní to přímo neuvěřitelně, ale v kokpitu nebude chybět Josef Newgarden. Ten před dvěma týdny utrpěl v Texasu vážné zranění – zlomeninu klíční kosti a jedné z kůstek v zápěstí. Přesto se zřejmě dal natolik dohromady, aby mohl startovat v dalším závodě!Jako náhradník bude pro jistotu připraven JR Hildebrand, který za Newgardena zaskočil minulý víkend při testech na Road America. Jak si povede, sledujte v neděli od 18:50 na programu NOVA Sport 2 nebo na VOYO!

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 14:50

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

   14:50

   Off-road Maraton (2)

   15:15

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   17:00

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   18:40

   NHL – akce měsíce

   18:50

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NBA: Portland Trail Blazers - Golden State Warriors

   15:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   17:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Northampton Saints

   18:45

   RunTour – Brno

   19:00

   Premier League Darts 2019

   21:25

   Fotbal: Paris Saint - Germain - Dijon FCO

Celý Program