otázka rasismu

Indián už zmizel, teď je problém rudá kůže. Tradiční kluby se bojí o jména

Stadion Washingtonu Redskins
Zdroj: Profimedia
Stadion Washingtonu Redskins
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
4.7. 2020 14:33
Téma:

Na prostředí amerického profesionálního sportu dopadá stále více problém rasismu, který v USA eskaloval po zabití George Floyda policisty ve městě Minneapolis. Tradiční a slavný klub Washington Redskins dnes uvažuje o změně názvu organizace.

Redskins měli problém vždycky. Rudokožci z Washingtonu svým názvem v americké metropoli provokovali, zvláště když jejich zakladatel Georges Preston Marshall dával velice nahlas najevo nevoli integraci afro-amerických hráčů. Letos v létě dospěla situace tak daleko, že jeho socha zmizela ze stadionu a logo Redskins odstranila společnost FedEx, která dlouhá léta klub podporovala ze svého náměstí slávy.


Málo platné, že jsou Redskins trojnásobnými vítězi SuperBowlu a dohromady pětkrát vyhráli NFL. Síla peněz, nespokojenost hlavního sponzora a současná situace v USA zřejmě donutí organizaci ke změně jména.


„Vzhledem k událostem, které probíhají po celé zemi, oznamujeme, že Washington Redskins zváží změnu názvu,“ vydali Redskins své prohlášení na svém twitterovém účtu.


„Musíme brát v úvahu nejen tradici a historii naší organizace, ale také zpětnou vazbu od našich sponzorů, vedení NFL a celé komunity,“ dodal majitel klubu Dan Snyder.


Fed Ex posílá každým rokem týmu Redskins nezanedbatelných 7,6 milionu dolarů.


Svou identitu už pomalu mění také baseballoví Cleveland Indians. Ti před dvěma lety stáhli ze svého oficiálního loga postavičku chechtajícího se indiána a na dresech týmu zůstalo jen písmeno C. Fanoušci se ale k postavičce, která dostala jméno Chief Wahoo dál hlásí.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Fotbal: Philadelphia Union - New England Revolution

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: RC Lens - FC Nantes

   12:50

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace 1

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Ragby: Anglie - Irsko

   09:00 10:45
   10:45

   Draft NBA 2020

   11:05

   King of the Court - Men

   11:30

   Engadin Wind - Documentary

   12:00

   Magazín Evropské ligy (4)

   12:50

   NBA - akce měsíce

Celý program