Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 19.7. 2017 18:10
video neuvěřitelný příběh

Sportovní zázrak! Královskou etapu Tour vyhrál skokan na lyžích

Primož Roglič
Zdroj: Profimedia / instagram
Primož Roglič

Královská středeční etepa Tour de France měla za hlavního hrdinu Primože Rogliče ze Slovinska. Málokdo ale ví, že tenhle borec na kolo sedl poprvé před pěti lety! Dřív skákal na lyžích, má doma zlato z mistrovství světa a také zažil šílený pád na mamutím můstku v Planici.

Primož byl jedním z největších talentů slovinské školy skoků na lyžích. V roce 2007 na světovém šampionátu v Tarvisiu vyhrál zlato v týmové soutěži. Jeho parťákem byl třeba Jurij Tepeš a soupeřem Roman Koudelka.


Jenže týden po triumfu přišel možná nejhorší zážitek, který mu svět skoků na lyžích přichystal. Při tréninku na mistrovství světa v letech v Planici měl ošklivý pád a byl 10 minut v bezvědomí. Naštěstí se nepotvrdily obavy lékařů. Tehdy osmnáctiletý mladík to odskákal jen zlomeným nosem a otřesem mozku. Vyšetření vyloučily vážnější zranění hlavy nebo páteře.Brzy po probuzení už Primož normálně komunikoval s lékaři a do nové sezony se hlásil zase do skokanské reprezentace Slovinska.


Jenže po pádu už to tolik nešlo, objížděl jen kontinentální poháry a šanci ve světáku prostě nedostal. "Chtěl jsem být nejlepší, ale v nějakých dvaceti jsem si uvědomil, že to asi nevyjde," vyprávěl kdysi. Kariéru skokana na lyžích zabalil ve dvaadvaceti. Zlato z mistrovství světa juniorů zůstalo ve vitríně jako vzpomínka.

 "Prodal jsem pak i motorku a koupil kolo," přidal. Do té doby žádné neměl. Ale zkusil to a protože za sebou měl kariéru vrcholového sportovce a možná i ideální postavu na bicykl, přišly zničehonic senzační výsledky. Perfektní testy mu vyšlapaly cestu do slovinské stáje Adria Mobil a po roce v profipeletonu vyhrál etapu závodu Okolo Ázerbajdžánu.

Primož Roglič
Zdroj: Profimedia Primož Roglič

Ani tam to neskončilo. Ukázalo se, že je opravdu supertalent a skvěle jezdí hlavně do kopce. Soutěž vrchařů vyhrál na prestižním klání Coppi e Bartali, což byla pozvánka dál. Stáj Lotto neváhala a v roce 2016 už stál Primož na startu Giro d´Italia.


Rozhodně nebyl do počtu. Vítězství v časovce a skalp specialisty Toma Dumoulina byly dalším vzkazem světu. Jako třešnička na dortu přišla letošní Tour de France a fantastický výkon v děsivé etapě přes Galibier. Nechal za sebou všechny...!


Primož Roglič je zázrak světového sportu. Pár osobností dokázalo zazářit ve více sportovních odvětvích, ale narovinu: skoky na lyžích a cyklistika jsou úplně odlišná disciplína.


I Primož Roglič ví, že něco na tom jeho osudu bude. Vzkaz na jeho instagramu na jubilejní výročí ošklivého pádu je všeříkající:
 

  "Přesně před 10 lety jsem se rozbil na v té době největším můstku světa - v našem domově v Planici. Chvíli předtím jsme se stali juniorskými mistry světa. I když se to nezdálo a pokračoval jsem se skoky dalších 5 let, jsem si jistý, že to byl osud. Když se podívám zpátky, jsem vděčný za zkušenosti, které jsem získal jako skokan na lyžích a vděčím za druhou šanci, kterou mi dala cyklistika. V mém starém i novém sportu jsem se ale naučil, že bez ohledu na to, jak těžce narazíte na zem, musíte vždy vstát a jít dál!"

 

Tomáš Rambousek TN.cz