český švýcar

Rval se o NHL, chytá v repre. Česko? Byl by to hezký konec kariéry, hlásí Mayer

Richard Wagner
Richard Wagner
20.11. 2020 17:44
Téma:

Narodil se v Havířově, ale od raných let žije ve Švýcarsku. Zemi helvetského kříže také reprezentuje. Na svou vlast však hokejový brankář Robert Mayer nezapomíná. "Chytat v Česku mě láká," přiznává v obsáhlém povídání pro Nova Sport.

Není to, pravda, příliš velkým zvykem, aby hned dva hokejisté s českou náturou byli ústředními postavami v reprezentaci jiné země. A přeci se tímto "unikátem" mohou pochlubit ve Švýcarsku.

 

Již od ročníku 2013/14 je Mayer součástí tamní reprezentace a premiéru na světovém šampionátu navíc prožil po boku Kevina Fialy, který se sice nenarodil jako on v Čechách, ale o původu jeho rodiny svědčí nejen příjmení.

 

"Hodně spolu mluvíme česky, což je řeč, kterou jsme se oba odmalička učili. Společně jsme byli na mistrovství světa v Minsku, kdy jemu bylo 17 let a hrál ještě s košíkem. I pro mě to byla první účast, takže jsme si navzájem hodně vypomáhali," vzpomíná 31letý brankář.

 

 

► Bruslil díky dědovi. Každý jsme chtěli být Hašek nebo Jágr, vzpomíná na éru Nagana

 

Mayer poprvé okusil led v rodném Havířově. Velkou zásluhu na tom mělo povolání jeho dědy, který na tamním stadionu pracoval jako rolbař. "Byly mi tak tři roky, děda chodil na čtvrtou do práce a bral mě s sebou," vrací se ke svým začátkům.

 

"Mohl jsem být sám na ledě do té doby, než přišlo áčko. Pamatuji si, že tam vždycky byla mlha a najednou z ní vyjel nějaký brankář a začal si se mnou hrát. To byl vlastně můj první kontakt s gólmany," vzpomíná.

 

Ve čtyřech letech se ale stěhoval spolu se svým bratrem do švýcarského Churu, kam se jeho matka vdala. "Mamka nás hned dala na hokej, abychom byli v kontaktu se Švýcary a pochytili němčinu, kterou jsme do té doby neuměli," říká Mayer, který u ledového sportu zůstal dodnes.

 

 

Do Slezska se ale vrátil a dva roky studoval na havířovské základce. "Mamka chtěla, abychom se pořádně naučili česky, a to nejen mluvit, ale i psát," popisuje Mayer, který tak 3. a 4. třídu strávil v Česku.

 

"Dodnes mám na celou třídu kontakt a dva nejlepší kamarády, kteří tam se mnou hráli hokej. Ty dva roky byly skvělé i v tom, že jsem pochytil tehdejší českou hokejovou náturu," nachází další plus.

 

"Bylo jiné, než ve Švýcarsku. Ráno jsme šli na trénink, potom spolu do školy a odpoledne zase na stadion. Režim v Česku byl tvrdší, ale bylo skvělé, že jsme celou dobu byli s klukama od hokeje a vše se motalo jen kolem něj."

 

"Když jsme třeba dělali ve škole bordel, tak nám to dali trenéři 'sežrat'. Museli jsme třeba skákat schody v celé výstroji a to nás naučilo disciplínu. Dodnes z toho těžím," kvituje.

 

Na svůj rodný kraj Mayer nezapomíná. "Dodnes tam jezdím za příbuznými a 24. prosince navíc chodíme vždycky s naší partou ze třídy na led," popisuje, jak moc je stále v kontaktu s bývalými parťáky, z nichž třeba Robert Říčka patří mezi extraligové špílmachry a Jan Maruna plní v AZetu roli kapitána.

 

 

Během jeho krátkého působení na rodném zimním stadionu ovlivnil český hokejový život dost zásadně úspěch olympijské výpravy, které přivezla historickou zlatou medaili z Nagana.

 

"Pro nás to bylo něco nádherného. Všichni jsme najednou měli cíle a chtěli se s hokejem někam dostat," líčí, jaký dopad měl tento enormní úspěch nejen jeho generaci.

 

"Ta atmosféra byla neuvěřitelná. Každý, kdo to v Česku zažil, si to jako já dodneška pamatuje. Nejen mě to hodně ovlivnilo. Každý chtěl být po Naganu Hašek nebo Jágr," vzpomíná, jak prožíval největší dosavadní český úspěch.

 

 

I když bydlel ve Švýcarsku, tak byl hrdým fanouškem českého národního týmu, který na přelomu tisíciletí vládl téměř neohroženě. V ten moment ještě neměl ani tušení, že jednou stane na světovém šampionátu na opačné straně barikády.

 

 

► Na hraně NHL: Od Price jsem hodně pochytil. Thornton? Vůbec byste nepoznali, že je to nějaká legenda

 

Mayer měl ještě před vstupem do reprezentace nakročeno i do NHL. V zámoří strávil sedm let a podíval se i na střídačku Montrealu, kde byl parťákem legendy Habs Careyho Price a potkal se i se slovenskými hvězdami Peterem Budajem a Jaroslavem Halákem.

 

"Bylo to super, jsou to všechno skvělí lidé. Price je vynikající brankář a hodně jsem se toho od něj naučil," je rád za zkušenost v lize lig, která se nakonec sestávala jen z role náhradníka.

 

 

"Sice jsem si v NHL nezahrál, ale zpětně na to vzpomínám jako na nádherný čas. Navíc také těžký, protože chytat pět let v AHL není jednoduché," připomíná působení ve farmářském celku Hamilton Bulldogs.

 

"Mohl jsem se do Švýcarska vrátit už dřív, ale chtěl jsem si nechat čas a zabojovat o svůj sen," vysvětluje, že svou kanadskou šanci nechtěl vzdát snadno.

 

Nakonec ze zámoří, kam se katapultoval coby nejlepší gólman mistrovství světa osmnáctek z roku 2007, vrátil do srdce Alp. "Zpětně ale mohu být pyšný na to, co jsem dokázal," vrací se ještě jednou za oceán.

 

 

Mayer se usadili v Ženevě, kde už během svého posledního roku v Kanadě krátce hostoval na Spenglerově poháru a celku, se kterým poté spojil dalších šest let, pomhl i nejstarší turnaj světa vyhrát.

 

Před aktuální sezónou ale zakotvil v Davosu a dvakrát čelil už i svému bývalému zaměstnavateli. "Bylo to speciální. Jen mě mrzí, že jsme ani jeden zápas nevyhráli," posteskl si.

 

Výše zmíněný Spengler Cup byl ale pořádající celek, kterým je tradičně Davos, nucen zrušit a vánoční pauza tak bude postrádat divácky velmi atraktivní podívanou.

 

"Strašně jsem se těšil, že si ho s Davosem zahraji. Dokonce dvakrát jsem na něm byl s Ženevou a byla tam neskutečná atmosféra," mrzí jej.

 

 

 

I ve svém novém působišti ale zůstává v kontaktu s NHL. Před startem zámořské sezóny se totiž v Davosu rozehrává 41letá legenda Joe Thornton, který je populární i díky svému hustému plnovousu.

 

"Už jsem mu říkal, ať si to nechá znovu narůst," vtipkuje Mayer, který si společně se svými spoluhráči jistě vzpomněl na populární fórky, jimiž Thornton a jeho týmoví kolegové bavili celou NHL.

 

"V kabině je lídrem. Je mu 41 let, ale hokejem a vším okolo se baví jako 20letý. Chodíme spolu na obědy a i pro nás je super vidět, že někdo, kdo udělal tolik bodů v NHL, se tím dokáže stále bavit," oceňuje postoj zkušeného mazáka.

 

"Vůbec na něm nepoznáte, že je to nějaká legenda z NHL. Je to prostě náš parťák, co s námi hraje hokej," popisuje další kladné vlastnosti "Jumbo Joea", jenž před sezónou vyměnil San José za Toronto.

 

 

► Zachytat si v Česku? Lákalo by mě to, přiznává. Cílem je olympiáda 

 

Mayer načíná svou sedmou sezónu v nevyšší švýcarské soutěži, ale variantu, že by si třeba "na stará kolena" šel vyzkoušet české prostředí, nevylučuje.

 

"Teď mám ještě tři roky smlouvu tady v Davosu, ale člověk nikdy neví. Lákalo by mě hrát v nejen v Havířově, ale třeba i v nějakém jiném super městě v Česku," bloudí myšlenkami po budoucnosti.

 

"Česko se mi pořád hrozně líbí. Vždycky, když někoho slyším mluvit česky, tak si s ním hned chci povídat," dodává 31letý gólman.

 

 

Když odcházel z Havířova definitivně, hrála se na tamním ledě extraliga. "To by záleželo na klubu, ale určitě by to byl hezký konec kariéry," nevylučuje "návrat ke kořenům" a starým kamarádům.

 

Kromě hokejové kariéry sbírá Mayer úspěchy i v osobním životě, se svou manželkou Morgan čeká přírůstek do rodiny:

 

IIHF výrazně pročistilo seznam turnajů pro nadcházející ročník. O mistrovství světa ale nepřijdeme. I Mayer si věří, že se udrží v reprezentačním výběru.

 

"Myslím si, že jsem pořád jedním z top gólmanů ve švýcarské lize. Dokud budu hrát, tak budu chtít reprezentovat," má jasno.

 

I z tohoto pohledu je rád za nové angažmá. "Pro mě je to teď v Davosu nové. Pracuje se tu tvrději, než v Ženevě a myslím si, že mi to bude hodně pomáhat a dokážu se ještě zlepšit." 

 

Mayerovým největším cílem ale zůstávají olympijské hry, které bude hostit v roce 2022 činský Peking. "Mým cílem je kromě mistrovství světa i olympiáda. Věřím, že se na ní dokážu dostat!" uzavírá obsáhlé povídání.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights

   03:05 05:45
   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Pobouření

   10:00

   Evropská liga - Nejhezčí góly podzimu

   10:25

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   12:30

   Winter Games NZ - Obsidian Big Air

 • Nova Sport 2

  • NHL: Pittsburgh Penguins - New York Rangers

   09:00 10:45
   10:45

   NHL: Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights

   12:25

   Magazín NBA Action (5)

   12:50

   NBA - akce měsíce

   12:55

   Fotbal: FK Ústí nad Labem - SK Slavia Praha B

   14:35

   Evropská liga - podzim 2020

Celý program