Zajímavost Prevence

Hrajte squash nebo tenis, předejdete mrtvici! Říká to nová studie

Jan Koukal
Zdroj: Foto: Irena Vanišová

Provozování raketových sportů snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, jako je například mrtvice. Uvádí to nová studie zveřejněná v odborném časopise British Journal of Sports Medicine. Podle ní dochází při pravidelnějším hraní tenisu, squashe nebo badmintonu ke snižování riziku mozkových příhod až o 47 procent. Podle vědců tak nezáleží na tom, jak často člověk trénuje, ale důležitější je, jaký sport vykonává.

Britská studie měla za cíl kvantifikovat dopad šesti různých sportů na lidské zdraví. Zkoumala více než 80 tisíc dospělých Angličanů, jejichž věkový průměr byl 52 let. Průzkum probíhal devět let, a to mezi roky 1994 až 2008. Při srovnání vědci zjistili, že riziko úmrtí z jakékoli příčiny bylo nižší u 47 procent lidí, kteří preferovali raketové sporty. U pravidelných běžců je snížené riziko kardiovaskulárních chorob na 45 procent, u plavců na 28 procent, a čtvrtým nejzdravějším sportem byl aerobik s 27 procenty. Poté následovali cyklisté s 15 procenty oproti ostatním sportům.

 


"Naše výzkumy ukazují, že to není o tom, jak hodně sportujeme nebo kolik času sportem trávíme. Zdá se, že rozdíl je v tom, jaký druh sportu provozujeme," prohlásil Emmanuel Stamatakis z university v Sydney. Překvapující informací je, že například fotbal nemá na snížení rizika úmrtnosti žádný výrazný vliv. Výsledky však mohl ovlivnit fakt, že účastníci výzkumu příliš fotbal neprovozovali. Podle výzkumu bylo zjištěno, že 43 % sportovců má prokazatelně snížené riziko srdečních onemocnění. "I nadále budu tvrdit, že pravidelná fyzická aktivita včetně běhu je účinnější než jakékoliv léky," dodal Tim Chico z univerzity v Sheffieldu.

 


Například podle časopisu Forbes byl vyhlášen squash jako nejzdravější sport vůbec. "Squash je rychlostně vytrvalostní sport, svaly jsou při něm prokrvované více než u většiny aerobních sportů, jako je běhání nebo plavání. Sval za kratší dobu dostane více impulsů. Navíc se při něm vyplavuje hodně endorfinů, hormonální systém je více stimulovaný než při jízdě na kole," prohlásil Petr Brabec, kondiční trenér české fotbalové reprezentace. Podle něho mají raketové sporty příznivý vliv také na srdce u lidí, kteří pravidelně nesportují. "U tenisu dochází k pravidelným pauzám, takže tepová činnost funguje jako sinusoida – při akce vyskočí nahoru, pak se zklidňuje. To je vhodnější pro srdce lidí, kteří sportují nepravidelně. Raketové sporty rozhodně doporučuji, pořád by se al nemělo zapomínat na kompenzační cvičení a před hrou se pořádně rozcvičit."

 


V britské studii celkem 8790 zúčastněných zemřelo na různé příčiny a 1909 na srdeční choroby nebo cévní mozkové příhody. Podle Zuzany Kubáňové, mistryně světa a racketlonu, se squash přibližuje také oblíbeným HIIT (high intensity interval trainings) tréninkům. "Ty mají skutečně obrovský vliv na srdce a kondici. Squash navíc podle mojí vlastní zkušenosti s ostatními sporty daleko víc sahá do vyšších tepových frekvencí. Stimulování svalů poté pomáhá při rekonvalescenci, což je také prokázané," tvrdila Kubáňová, která je zároveň kondiční trenérkou.

 

Související témata:
lju TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: DFB - Pokal Finále 2016: Bayern Mnichov - Borussia Dortmund

   18:30 21:00
   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   Finálová série Stanley Cupu 2010

   23:00

   Hokej: NHL - v hlavní roli Češi

   23:15

   Večerní sportovní noviny

   23:20

   Finále Východní konference NHL 2019

 • Nova Sport 2

  • Hokej: New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins

   17:05 18:45
   18:45

   Zvedni se z gauče (8)

   19:00

   NBA Classic Games: Los Angekes Lakers - Detroit Pistons

   20:35

   Basketbal: Chris Paul - NEJ akce 2015 - 2020

   21:05

   Hell is Real (1)

   21:15

   Hell is Real (2)

Celý program