indycar Barber Motorsports Park

Horská dráha pro formule, to je okruh v Alabamě. VIDEO

Simon Pagenaud v Alabamě
Zdroj: Profimedia
Simon Pagenaud v Alabamě
Téma:

Rychlé zatáčky a stoupání střídající se s klesáním, okruh Barber Motorsports Park, který hostí další závod IndyCar Series, si po právu vysloužil přezdívku „alabamská horská dráha“. Mezi piloty je ale náročná trať u města Birmingham v Alabamě velmi oblíbená. Letošní závod, už devátý, bude ovšem v něčem jiný – poprvé se na silničním okruhu představí nový vůz.

Upravený monopost IndyCar, který série nasadila pro letošní sezónu, má výrazně menší přítlak, než měl jeho předchůdce. Pro piloty tak byly páteční tréninky o tom, zkoušet, kam až mohou s novým vozem zajít, aby zůstali na dráze. A mnozí tu tenkou červenou linii překr

 

očili.Josef Newgarden a Alexander Rossi v prvním tréninku, a hned osm pilotů v tréninku druhém, skončili mimo trať. Na rozdíl od mnohých evropských a asijských tratí, kde v rámci až přehnané snahy pilotům usnadnit práci, ale v Alabamě nenajdeme vyasfaltované únikové zóny.

 

Pokud se jezdec dostane z trati, následuje krátký výlet přes trávu a past v podobě písku a štěrku, odkud jej většinou musí přijet vyprostit. Všechny páteční incidenty až na jeden se obešly bez kolizí. Pouze nováček René Binder, Rakušan, který vloni závodil ve Formuli 3,5 za český tým Lotus, narazil do ochranné bariéry z pneumatik.

 

Pár kol v Alabamě z pohledu Grahama Rahala:

 

Nejvíce výletů mimo trať předvedli piloti v zatáčkách 5 a 6, tedy ve vlásence. Právě toto je nejlepší místo pro předjíždění na celém okruhu, kde během závodu můžeme očekávat nejvíce soubojů. Ty mnohdy doznívají ještě v následujících pasážích. Pořádnou melu čekejme také po startu v prvních třech zatáčkách.

 

Okruh v Alabamě týmy často využívají k testům a IndyCar se tu s novým vozem představila už na konci března. Testy ukázali, že s novým vozem se na Barber Motorsports Parku daří nejúspěšnější americké stáji, týmu Penske.

 

Ta zažívá rozpačitý vstup do sezóny. Josef Newgarden sice vyhrál ve Phoenixu a v pořadí šampionátu je na druhé příčce, zatím to ale od tria pilotů nejsou výkony, na které byli diváci z předešlých sezón zvyklí, hlavně v kvalifikacích. Zatímco v minulých sezónách jim dominovali, letos ještě nezískali Penskeho piloti jedinou pole position.

 

 

Ale páteční tréninky potvrdily to, co naznačily březnové testy. V tom prvním byl nejrychlejší Power, Newgarden i přes to, že v páté zatáčce vyletěl z dráhy a skončil v únikové zóně, si připsal druhý nejlepší čas. V pátek dopoledne překvapil i nový tým Carlin. Stáj, které se zatím v IndyCar příliš nedaří, povzbudil čtvrtým místem ex-pilot Formule 1 Max Chilton.

 

Dařilo se také Scottu Dixonovi, který zajel třetí čas. Novozélanďan je v Alabamě nejúspěšnějším pilotem a to navzdory tomu, že tu nikdy nevyhrál. Pětkrát ale dojel na stříbrné příčce, dvakrát byl třetí a jen předloni se neumístil na stupních vítězů. Kompletní výsledky prvního tréninku najdete ZDE.

 

Odpoledne to byl Josef Newgarden, kdo si připsal nejrychlejší čas. Pro obhájce loňského titulu je Alabama speciálním místem. Trať, která leží velmi blízko jeho rodišti v Nashvillu v Tennessee, je místem, kde si připsal první vítězství v kariéře v IndyCar. Vloni tu také získal první triumf v barvách stáje Penske.

 

Své první vítězství získal v Alabamě Newgarden se stájí Eda Carpentera a právě její nová jednička, mladý Američan Pigot, byl v druhém tréninku stříbrný. Třetí příčka patřila vítězi úvodního závodu letošní sezóny, Francouzi Bourdaisovi. Power byl v pátek odpoledne čtvrtý a hned za ním skončil lídr šampionátu Rossi. Kompletní výsledky najdete ZDE.

 

Přímý přenos závodu v Alabamě můžete sledovat v neděli od 22:10 na programu NOVA Sport 2.
 

vbo TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings

   11:05 12:50
   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   14:45

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   16:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

 • Nova Sport 2

  • Basketbal: Casademont Zaragoza - Pszczólka Start Lublin

   11:00 12:30
   12:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

   13:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   14:40

   Ride Aletsch - Geraldine Fasnacht

   15:05

   Rychlá kola (1)

   15:25

   Czech rally 2020 (7)

Celý program