Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Už zase Důvod k obavám

Hormonální léčba nebo končíš: Caster se bojí nového pravidla!

Caster Semenyaová
Zdroj: Profimedia

Caster Semenyaová a další atletky s vyšší hladinou mužských hormonů mohou mít se závoděním utrum. Atletická federace IAAF má ve čtvrtek oznámit nové pravidlo, které by nařizovalo zmíněným sportovkyním závodit na tratích od 400 metrů do jedné míle, podrobit se léčbě, která bude zaměřena na snížení množství testosteronu v těle.

Fanoušci si dlouho říkali: "Je to žena, nebo muž?" a testy odpověděly. Prokázaly, že je hermafrodit a mezinárodní atletická federace jí oficiálně povolila soupeřit v ženské kategorii. I tak Caster Semenyaová žije s dlouholetou partnerkou Violet Raseboyovou, se kterou měla v lednu svatbu.

 

 

Tak jako tak, teď se Semenyaová bojí. IAAF, tedy mezinárodní atletická federace, má ve čtvrtek vydat nové pravidlo, které bylo zrušeno v roce 2015 sportovní arbitráží CAS. Platilo by od listopadu a pro Semenyaovou a sportovkyně s podobným „problémem“ by znamenalo, že by takovéto závodnice musely užívat léky na snížení hladiny testosteronu. Pravidlo by zahrnovalo trati od 400 metrů do míle.

 

A proč chce federace pravidlo zavést? Opírá se o analýzy, které mají potvrzovat, že atletky s vyšší hladinou mužských hormonů mají výhodu oproti ostatním soupeřkám. Když Semenyaová podobnou léčbu podstupovala v roce 2011, zhoršila se její výkonnost. "Je to o naší odpovědnosti zajistit rovné podmínky. Rozdělujeme dvě klasifikace svých soutěží, mužské a ženské závody. To znamená, že musíme stanovit jasná kritéria pro tyto dvě kategorie," uvedl v prohlášení prezident IAAF Sebastian Coe.

 

 

Zmíněná Caster Semenyaová je úřadující šampionkou na osmistovce. Mimo jiné i dvojnásobnou olympijskou vítězkou na stejné trati. Reprezentuje Jihoafrickou republiku.

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   10:35

   Kart Grand Prix Le Mans

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Cape Pioneer Trek

   11:30

   Cape Pioneer Trek Finals

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   10:40

   Cyklomagazín (3)

   10:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   11:05

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   12:05

   Glemmride 2019

   12:30

   Infinite Trail

Celý Program