Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2018 14:53
bez servítek nikdo je neměl rád

Hořká zpověď, pere se špína: Ital, který skončil ve Spartě, promluvil

Roberto Muzzi a Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia
Roberto Muzzi a Andrea Stramaccioni

Éra Andrey Stramaciconiho v pražské Spartě skončila. Italský trenér skončil na Letné po dalším nepřesvědčivém utkání a remíze s Brnem. Sám se po hořkém konci zmohl na krátké prohlášení. Zato jeho asistent Roberto Muzzi se rozpovídal. A jsou to opravdu zajímavé zkazky…

Pro Roberta Muzziho zůstane angažmá ve Spartě hodně hořkou zkušeností. Bývalá hvězda italské ligy a muž, který v Serii A odehrál skoro 500 zápasů, se rozhodl, že věci okolo konce italského realizačního týmu uvede na pravou míru. Pro list Gazzetta dello Sport mluvil nejdřív smířlivě, ale připojil i poznatky, ve kterých napadá sportovního manažera Zdeňka Ščasného ze lží.


Konec Stramaccioniho a jeho týmu nastal po utkání s Brnem, ze kterého Sparta doma získala jen bod. Zdálo by se, že problém konce Itala a jeho týmu byl ve výsledku nebo špatném projevu týmu. Jenže zprávy z Itálie mluvily o mluvení Ščasného do taktiky přímo v kabině a následné hádce Stramaccioniho se Ščasným přímo před hráči po zpackaném utkání.

Zdeněk Ščasný a Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia Zdeněk Ščasný a Andrea Stramaccioni

Zdeněk Ščasný toto vyvracel: „To, co uvádí do médií, je jeho věc. Celkem mu rozumím, protože nechce odejít s pocitem, že tu něco nezvládl, tak chce najít někoho, kdo za to může,“ rýpal do Stramaccioniho.


Jenže Roberto Muzzi se vrací ke zprávám, kterými italská média odůvodnila konec spolupráce: Zdeněk Ščasný mluvil Stramaccionimu do práce na místech, kde neměl.

Roberto Muzzi
Zdroj: Profimedia Roberto Muzzi

„Bylo by čestnější, kdyby se zdržel komentáře. Za 30 let kariéry jsem něco podobného nezažil. Nikdy jsem neviděl, aby technický ředitel uprostřed zápasu volal na lavičku a nabádal ke střídání nějakého hráče. To se nám stalo v předposledním zápase,“ rozpovídal se Roberto Muzzi o utkání se Slováckem, kde už měl Ščasný Stramaccionimu mluvit do práce víc něž bylo přípustné.


„Nikdy jsem neviděl, aby člověk, který nemá kompetenci, si vzal v poločase slovo a udílel technické pokyny jednotlivým hráčům. Zažil jsem to poprvé až nyní ve Spartě,“ dodal rozhořčeně.


„Všichni, kdo byli v kabině, toho byli svědky. Andrea Stramaccioni tenhle postoj nemohl tolerovat, ale ani neměl šanci s tím něco dělat,“ říká Roberto Muzzi.

Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia

Stramaccioni souboj se Ščasným asi vyhrát nemohl. Koneckonců už v zimě bylo vidět, jak se vrací původně odstavený David Lafata do kabiny právě po příchodu nového manažera. „Ano, fakt je, že náš začátek nebyl nejlepší. Bylo zřejmé, že budeme bojovat jen o druhé místo, přišli jsme o Evropské poháry. Ale řešili jsme i problém omlazení týmu, soustředili jsme se na mladé hráče, kteří by měli být budoucností,“ říká Muzzi.


Anketa

Věříte zpovědi Roberta Muzziho?

Hlasovalo 1038 lidí.
„Měli jsme před sebou střednědobé cíle. Z posledních devíti zápasů jsme 5krát vyhráli, třikrát remizovali a jen jeden prohráli. Bylo vidět, že se zlepšujeme, že rosteme. Je to škoda, protože se zaselo něco, co pomalu začalo klíčit,“ myslí si.

Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia

Problémy ale podle něj začaly už po příletu italského týmu do Česka. „Už od začátku jsme tu nebyli v lásce, byli jsme téměř permanentně napadáni,“ vypráví bývalý hráč AS Řím, Cagliari nebo Udinese.


„Bylo to pravděpodobně i proto, že Andrea byl prvním zahraničním trenérem v české lize. To prostředí napadalo všechno, s čím jsme přišli, aniž by se počkalo na výsledky. To způsobilo složitou životní situaci pro každého z nás,“ dodává muž, který si zahrál za Itálii i na olympijských hrách v roce 1992.


Muzziho samozřejmě neúspěch mrzí: „Omlouvám se a to, jako to dopadlo. Přeji klukům ze Sparty umístění, jaké si zaslouží. A navždy budu hrdý, že jsem mohl trénovat v klubu, jakým Sparta je…“

Roberto Muzzi ještě v dresu Lazia Řím
Zdroj: Profimedia Roberto Muzzi ještě v dresu Lazia Řím

ram TN.cz