Plekanec a Hašek

Kauza Babcock! Přísný a náročný trenér, míní bývalé české hvězdy NHL

Obrovská kauza momentálně hýbe světem NHL. Po skandálu s trenérem Petersem je teď v problémech i kouč Mike Babcock, který byl nedávno odvolán z kádru Toronta. V obou případech vyplynuly na povrch výpovědi hráčů, které trenéry za jejich praktiky tvrdě kritizují. Pro redakci Nova Sport se s osobními zkušenostmi vyjádřili i dva bývalí hráči v NHL - Dominik Hašek a Tomáš Plekanec.

Sotva odezněla kauza s trenérem Petersem, který nakonec kvůli rasistickým obviněním opustil tým Calgary, vyvstávají další názory, tentokrát na adresu již odvolaného Mikea Babcocka, který naposledy trénoval Toronto. S vyjádřením přispěchaly i hokejové legendy Chris Chelios a Johan Franzén, které Babcocka zažily před lety v dresu Detroitu Red Wings. „Děsil jsem se chodit na stadion, nemohl jsem normálně spát. Je to nejhorší člověk,“ tvrdí legendární švédský útočník, který v dresu Red Wings odehrál přes 600. zápasů.

Na adresu Franzéna se vyjádřil i Dominik Hašek, který s nim odehrál dvě sezony. Nevím, jestli v tom bylo něco víc jako vztah s trenérem Babcockem. Co si pamatuju, tak to byl vynikající útočník, kterému však zničilo kariéru spoustu otřesů mozku,“ vyjádřil se k bývalému spoluhráči Dominik Hašek, který dobře zná i samotného trenéra Babcocka.

„Jasný, byl to trenér, co vyžadoval od hráčů maximum a někdy jim nadával. Ale nikdy jsem neviděl, že by někoho bouchl, mě teda určitě ne,“ dodal čtyřiapadesátiletý bývalý skvělý gólman.

Na Babcocka má krátké vzpomínky také Tomáš Plekanec, který ho vedl během jeho půlročního angažmá v Torontu Maple Leafs. 

„Těžko ho můžu nějak hluboce zhodnotit. Byl to samozřejmě přísný a extrémně náročný trenér, pod kterým nebylo snadné delší dobu nastupovat. Na druhou stranu si nepamatuju, že by se během mého působení odehrávaly nějaké skandály, které teď vyplývají na povrch,“ tvrdí současná opora brněnské Komety.

 

Plekanec se musel během svého působení v dresu Maple Leafs dokonce oholit. "To ale nebylo na rozkaz kouče Babcocka, v týmu byly tehdy nastavená taková pravidla, která jsem musel respektovat jako všichni okolo," tvrdí kladenský rodák. 

Sám sedmatřicetiletý útočník trošičku kritizuje to, co se momentálně v NHL děje. „Nejsem zastánce těchto kritik. Jsou věci, které by měli zůstat v kabině a když je nějaký problém, tak se má hned vyřešit v rámci týmu nebo organizace. Vytahovat to po deseti letech mi nepřijde úplně správné,“ dodává Plekanec.

 

Podobný názor má i Dominik Hašek, který kariéru ukončil před 8 lety. „Nestojím ani na jedné straně. Přece jenom brankář má s trenérem trošičku jiný vztah než hráči na ledě. Někteří hokejisté jsou samozřejmě frustrovaní, když se jim nedaří a když pak po nich ještě vyjede trenér, tak to hráče může zlomit,“ myslí si hokejová legenda.

Dominik Hašek však zároveň dodává, že takový je holt hokejový život. „Neexistuje trenér, na kterého by hráči nenadávali. To je prostě naprosto normální. Je ale pravda, že někteří kouči chtějí z hráčů vymáčknout maximum a pak jdou třeba i do rizika, které se jim může zpětně takto nepříjemně vrátit,“ uzavírá bývalý brankář.

mao TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   NHL: Washington Capitals - Boston Bruins

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Washington Capitals - Boston Bruins

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NBA – akce měsíce

   11:15

   Basketbal: Casademont Zaragoza - Telekom Baskets Bonn

 • Nova Sport 2

  • 01:50 03:35

   Basketbal: Elan Béarnais - AEK

   03:35

   NHL: Colorado Avalanche - Philadelphia Flyers

   09:00

   Basketbal: Peristeri winmasters - Gaziantep

   10:45

   NBA – akce měsíce

   11:00

   Házená: HC Erlangen - SC DHfK Leipzig

   12:30

   Rebel Prague Darts Masters 2019 - Souboj LegendOhlédnutí za šipkařskou exhibicí s účastí Phila Taylora

Celý Program