Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 27. 9. 2018
paměti černá kapitola

Hokejové fiasko v roce 96? Jágr měl své manýry, vzpomíná Bukač

Jaromír Jágr a Luděk Bukač
Zdroj: Profimedia
Jaromír Jágr a Luděk Bukač

Hokejový trenér Luděk Bukač vydal své paměti. V knížce Moje hokejové století vzpomíná na nepovedený Světový pohár v roce 1996. Tehdy Češi schytali s hvězdným týmem několik ostudných debaklů. A až nyní kouč českého nároďáku poodhalil proč…

Zřejmé je to, že Bukačovi a jeho týmu zadělali na problémy hlavně velké hvězdy a především Jaromír Jágr. Kouč, který byl známý svým tvrdým přístupem a do té doby nedělal rozdíly mezi nováčky a hvězdami, byl najednou postaven před hotovou věc.


„Trenére, dám vám plán, kdy co mám za akce, jak to se mnou bude,“ oznámil mi v průběhu léta Jarda Jágr, vzpomíná Luděk Bukač. „Tehdy už měl za sebou vítězství v produktivitě NHL, dva Stanley Cupy či sezonu s více než šedesáti góly. Patřil k absolutní špičce soutěže. Proto jsem akceptoval jeho požadavky, ačkoliv už i to bylo přes čáru. Jakékoliv úlevy byly špatně,“ ví.


Jágr podle Bukače například chtěl, aby hrál jen jeden přípravný zápas. Že do Švédska na generálku necelý týden před startem turnaje určitě nepojede. Později měl tvrdit, že prý měl angínu. „K němu se však přidal i Petr Nedvěd. Další světový hráč s ohromným jménem v NHL, pro něhož se jednalo o nadlouho jediný možný start za národní tým. Ani Nedvěd do Švédska jet nechtěl. Nebyl si jistý, asi ho bolelo tříslo…“ vzpomíná slavný český trenér.


Pro Bukače to bylo prozření. Takové věci neznal. „Nikdy se mi nestalo, aby mi Richter, Kochta nebo Havel, ale ani mladý Reichel řekli, že nemají chuť do utkání. Aby za mnou přišli, že budou hrát jen za podmínek, které si sami určí,“ říká dnes ve svých pamětech.


Vrcholem všeho pak byl další Jágrův manýr. „Nedostavil se na domluvený sraz týmu. Měli jsme společné fotografování a on nikde. Zároveň byl viděn na hranicích, jeho osobní kouč Marian Jelínek mu totiž domluvil exhibiční zápas v Německu. Na fotografování přitom měl Jágr i podle naší domluvy jednoznačně být. Ve chvíli, kdy nedorazil včas, jsem měl okamžitě skončit. Složit funkci a s čistým svědomím odejít,“ říká Luděk Bukač.


Světový pohár skončil fiaskem. Tým bez duše prohrál všechny zápasy a vrcholem všeho byl potupný debakl s Německem v poměru 1:7.

ram TN.cz