Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 25. 7. 2018
Hokej

Hokejistovi v Jihlavě šlo o život: Zachránil ho student medicíny!

HC Dukla Jihlava
Zdroj: Profimedia

Jihlavští junioři se ještě teď oklepávají z toho, co se stalo na včerejším tréninku. Jednoho z hokejistů totiž postihl srdeční kolaps a šlo mu tak o život. Osmnáctiletému hráči pomohl Metoděj Renza, student medicíny, který byl přítomný na stadionu.

Čtyřiadvacetiletý zdravotník Metoděj Renza zachránil život hráči, kterému se na tréninku zastavilo srdce a rázem se stal hrdinou. "Každý zdravotník, který něco podobného dělá, by měl být i na takovou situaci připraven. Je to špička ledovce, která se může stát," uvedl Renza pro Hokej.cz.

 

 

K nepříjemnému momentu došlo zhruba po deseti minutách od zahájení tréninku. "Nejednalo se o účastníka česko-finské hokejové školy, ale shodou okolností měla jiná mládežnická kategorie v tu dobu trénink na vedlejší hale," pokračoval Renza.

 

Podle studenta medicíny Karlovy univerzity si skvěle v prvních momentech kolapsu vedli trenéři Karel Nekvasil a Viktor Ujčík. Ti zahájili srdeční masáž. "Potom už jsem za využití automatického externího defibrilátoru chlapce zdefibriloval, ten se mi probral do plného vědomí. Každý, kdo prodělá něco, čím prošel chlapec, se nebudí do vědomí, že by mluvil úplně zcela jasně. Jeho stav se ale pomalu lepšil," doplnil Renza.

 

 

Metoděj Renza zůstává dál skromným člověkem. O žádné projevy díku ani nestojí. Přitom lidský život nezachraňoval poprvé. Před pěti lety oživoval zákazníka v jihlavském supermarketu. Tehdy byl ještě studentem střední školy.

lju TN.cz