parádní výsledek

Historický úspěch českého softballu! Junioři vybojovali na MS bronz

Česká softballová juniorská reprezentace
Zdroj: Česká sotballová asociace
Česká softballová juniorská reprezentace
Jiří Průša
Jiří Průša
Publikováno 1. 3. 2020
Téma:

Softbalové mistrovství světa mužů do 18 let na Novém Zélandu přineslo největší úspěch v historii českého softballu. Junioři, které táhl svými výkony na nadhazovacím prkně předevšim Jakub Osička, vybojovali první cenný kov pro Českou republiku ze světového šampionátu.

Na evropské scéně čeští muži dominují. Mezi dospělými vybojovali Češi z posledních dvanácti mistrovství hned 10 zlatých medailí a dvě stříbra, ale na celosvětové úrovni to je jiná písnička.


Ani muži, a ani junioři nikdy na medailové pozice nedosáhli. Muži toužili vylepšit své historicky nejlepší šesté místo loni na domácím světovém šampionátu, který se poprvé konal v Evropě, ale skončili osmí.


To reprezentaci do osmnácti let se nyní historický výsledek podařil. Junioři ve skupině porazili tradičně silnou Kanadu i Singapur a Jihoafrickou republiku. S Argentinou i Austrálií prohráli těsně 3:4, což je stálo možné finále.Z obou základních skupin totiž postupovaly tři nejlepší týmy a vzájemné výsledky se započítávaly i do finálové skupiny. V ní si Češi poradili s Novým Zélandem 8:2 a deklasovali Guatemalu 10:0. Před posledním zápasem s Japonskem už bylo jasné, že si čeští junioři zahrají o bronzové medaile, a tak mohli nasadit hráče širšího kádru, a pošetřit tím síly na rozhodující zápas s Argentinou.


Do utkání o bronz nastoupili Češi v nejsilnější možné sestavě v čele s Jakubem Osičkou na nadhozu. Ten za celý zápas povolil Argentincům pouze jediný odpal. Češi doběhli ve druhé směně pro dva body, a jelikož zbytku zápasu vládly obrany a jejich nadhazovači, byly to jediné body celého utkání.


Poslední směnu rozhodl nadhazovač Osička. Dva pálkaře vystrikeoutoval a odpal toho posledního sám zachytil a přihodil na  první metu. V tu chvíli vypukla obrovská radost všech hráčů, trenérů i fanoušků, kteří historický zápas sledovali.


Sedmnáctiletý Jakub Osička, který loni dotáhl Břeclav do finále české extraligy, ovládl statistiky nadhazovačů celého mistrovství a byl nejdůležitějším článkem českého týmu. Po zisku bronzové medaile těžko nacházel slova. "Nedokážu popsat své pocity. Je obtížné udržet slzy," vypověděl po zápase nadšený Osička.Mistrovství světa, které se nesmazatelně zapsalo do historie českého softballu, nakonec vyhrálo Japonsko, druhá skončila Austrálie a třetí místo vybojovali Češi.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Philadelphia Flyers - New Jersey Devils Patrik Eliáš dvěma góly posouvá New Jersey Devils do finále Stanley Cupu (26.5.2000)

   18:05 20:05
   20:05

   Marc Márquez - Sběratel trofejí

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   MLS is Back Show (1)

   21:35

   NHL: Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens

   23:35

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   17:00 18:45
   18:45

   Běhej lesy - Slavkovský les

   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Detroit Pistons

   20:15

   Basketbal: Blake Griffin - NEJ akce 2015 - 2020

   20:40

   NBA - Dalekonosné střely 2015 - 2020

   21:10

   Fotbal: Ligue 1 - Ohlédnutí za sezonou 2019/20

Celý program