Rozhovor

Gratuloval i Péťa Wrightů. Sedláček popsal, jak ho přijaly největší hvězdy

Karel Sedláček
Zdroj: PDC
Karel Sedláček
Václav Trousil
Václav Trousil
Publikováno 13. 2. 2020
Téma:

Je na něm znát, že si stále zvyká na nový život. Šipkař Karel Sedláček od ledna drží PDC kartu, která ho opravňuje hrát turnaje s nejlepšími hráči na světě. S tím je také spojené velké cestování. Hlavně pak do Anglie, nyní je v plánu cesta do Wiganu. Tam se čtyřicetiletý Čech přezdívaný „Zlej Kája“ znovu vydá už ve čtvrtek večer. Nejprve absolvuje kvalifikaci na European Tour a pak o víkendu další dva turnaje Players Championship.

Už jste si zvykl na velké cestování?

(smích) Úplně ještě ne, ale patří to k tomu. Člověk si na to zvyká postupně.

Jak reaguje rodina?

To je samozřejmě trošku problém, protože máme dvě malý děcka doma, takže to je dost náročný, ale musíme se tomu podřídit. Až to půjde, tak je budu brát sebou, ať si to na turnajích taky užijou, ale na těchto halových turnajích ani děcka být nemohou. O to je to náročnější. Když se mi povede dostat na European Tour, tak budou jezdit se mnou.

A co ve firmě?

Jooo, to si nějak sedne. Když jsem v Česku, tak si ty základní věci obstarám.


Jak vás na prvních dvou turnajích přijali ti nejlepší šipkaři?

Kupa hráčů za mnou přišla a gratulovala mi k zisku karty. I třeba Péťa Wrightů (Peter Wright – mistr světa, pozn. aut.), Steven Bunting, Simon Whitlock a spol. Takoví top hráči mi gratulovali, což mi přišlo neskutečný. Je vidět, že i tihle borci mají přehled, co se děje ve spodních částech.

Takže mezi hráči spíše panuje kamarádství než rivalita?

Rivalita tam ale musí být. Hráči nastupují proti sobě, hrají o velké peníze, takže rivalita minimálně u toho zápasu je. Ale většina hráčů se po zápase s úsměvem rozloučí. Tak by to asi mělo být. Přijde mi to jako jedna velká šipkařská rodina, která funguje. Je to úžasný.

V porovnání s mistrovstvím světa nebo Premier League Darts, kam chodí tisíce lidí, jak jsou na tom turnaje Players Championship v počtu diváků?

Každý hráč si s sebou může vzít dva hosty. To platí pro 99% všech turnajů Players Championship. Žádní další fanoušci tam nejsou.

Vraťme se k vašemu prvnímu sobotnímu zápasu proti Kimovi Hyubrechtsovi, který je na žebříčku PDC šestatřicátý. Byl jste hodně nervózní nebo spíše natěšený?

To jsem byl obrovsky natěšenej. S Kimem se znám nějaký ten pátek, vím taky, že on ví o mně. Něco si občas napíšem. Věřil jsem si, že ho můžu porazit a docela mi to padalo, pak jsem sice udělal pár chyb, takže z toho byla zápletka, ale nakonec se šťastným koncem. To kdybych prohrál, to by mě strašně mrzelo.

V sobotu vás pak vyřadil až třetí soupeř Darren Webster, 26. hráč žebříčku PDC.

To bylo hrozný. Když odezněla ta euforie z vítězných zápasů, tak tahle porážka mě hrozně bolela. To byl zápas, který bych měl vyhrát 6:3. Kdybych zavíral ještě líp, tak 6:2. Ale zápas jsem prodoubloval. Při svém servisu jsem minul hrozně šipek, takže jsme si ty servisy brali. Až mě vlastně brejknul na 5:4 a pak si servis uhrál (Sedláček prohrál 4:6). Já jsem ještě měl dvě šipky na výhru v legu, ale nedal jsem je. Měl jsem dát double 16, ale místo toho jsem dal o drát double 7. Chyběly milimetry. Ale to k tomu patří. Je to škoda. Hrozně mě to mrzelo.

V neděli vám los, který dělá počítač, určil hned na úvod světovou pětku Michaela Smithe. Co jste tomu říkal a je velký rozdíl hrát s hráčem z top 10 než třeba z top 30?

Já bych v tom až tak velký rozdíly neviděl. Hráči z top 10 mají výhodu, že ještě hrají Premier League Darts. Těžké zápasy hrají častěji. Jestli je pak hráč v žebříčku dvacátý nebo čtyřicátý, tak to už takový rozdíl není. Kvalita je na Players Championship všeobecně vysoká. Naopak když jsem se dozvěděl, že hned mám Smithe, tak jsem si řekl, že ho zkusím porazit. Tihle hráči nemají rádi první zápasy. Než se rozkoukají, rozhážou, chvíli to trvá. Proto jsou nejzranitelnější. Takže je lepší je mít hned v prvním kole, než třeba ve druhém, třetím. Pak už jsou v laufu, to už člověk musí podat neskutečný výkon, aby je porazil. (Sedláček prohrál 2:6 – pozn. aut.)

Ve čtvrtek večer odlétáte na dvě kvalifikace na European Tour do Wiganu. Jaký je postupový klíč, abyste se na turnaj probil?

Na European Tour postupuje 24 hráčů z každé kvalifikace. Do kvalifikace nastupuje 96 hráčů, a abyste postoupil na European Tour, musíte dvakrát vyhrát. Je to „o trošku jednodušší“, než v minulých letech, kdy jsem neměl PDC kartu, to jsem musel vyhrát šest zápasů ve východoevropské kvalifikaci. Navíc tuhle kvalifikaci nehraje 16 nejlepších hráčů, protože ti mají vzhledem ke svému postavení na žebříčku, účast na European Tour jistou.

 

O víkendu máte také ve Wiganu další dva turnaje Players Championship. Jaké cíle si kladete, když už za sebou máte dva turnaje, a tím pádem už víte, co vás čeká?

Chci vyhrát co nejvíce zápasů. Od začátku je strašně důležitý ty libry do žebříčku sbírat. Když se člověku nebude od začátku dařit, tak může propadnout schíze. Ono je to těžký vyhrát. Když jsem koukal na žebříček, tak čtyřicet hráčů je bez jediné výhry, takže i bez jediné libry a to jsou top hráči. Každá naspořená libra se tak cení a je potřeba hrát kvalitně, zavírat a moc se s hráči nepárat. Stále jsem ale nováček, tak tomu dávám ještě trochu času, abych se rozkoukal a podával stabilně kvalitní výkony.

Vy jste za první dva turnaje vydělal tisíc liber (cca 29 tisíc korun). Jedná se o částku před zdaněním. Jak funguje vyplácení?

Nedostáváme to hned po turnaji. PDC nám to přibližně po dvou třech týdnech rozešle na účty. O tyhle věci se mi stará agentura, která mě zastupuje. Ona má ty daně několikanásobně nižší, než kdyby mi PDC ty peníze posílala přímo mně. Takže ani o tohle se člověk nestará.

Tušíte tedy, kolik vám přijde?

Přiznám se, že netuším.

Takže se necháte překvapit?

Joo, nechám se překvapit (úsměv). Ty peníze jsou hezký, ale člověk na ně nemůže koukat. Musím se soustředit na zápasy. Rozhodně nenastupuji do zápasů s tím, že bych v očích měl přeškrtnutý eska (znak amerických dolarů – pozn. aut.) a hrál o koruny. Tohle jde úplně bokem, snažím se přemýšlet o hře a myslet jen na šipky. Peníze jsou jen příjemným bonusem.

Výsledky Karla Sedláčka na prvních dvou turnajích Players Championship:

Sobota

Karel Sedláček - Kim Hyubrechts (Belgie) 6:5

Karel Sedláček - Mervyn King (Anglie) 6:1

Karel Sedláček - Darren Webster (Anglie) 4:6

Neděle

Karel Sedláček – Michael Smith (Anglie) 2:6

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Jorge Lorenzo - Válečník

   01:05 02:30
   02:30

   Michelin Virtual British Grand Prix

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - HSG Wetzlar

 • Nova Sport 2

  • World Darts Championship 2019

   22:30 01:40
   01:40

   UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   09:00

   Premier League Darts 2019

   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

Celý program