Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

zoh 2018 olympijské zlato

Gratulace pro Ester: Poklona od Vonnové, slova chvály od dalších

Ester Ledecká a její soupeřky
Zdroj: Profimedia
Ester Ledecká a její soupeřky

Všechny reprezentantky alpských sjezdařských velmocí se musely v olympijském superobřím slalomu sklonit. Všem vypálila rybník Ester Ledecká. Holky, která se narodila v Praze a se sněhem si začala tykat v Krkonoších. Nad senzačním vítězstvím Ester Ledecké, jež dosud byla především elitní snowboardistkou, kroutily hlavou.

Poklonu vítězce vysekla i zklamaná Američanka Lindsey Vonnová. "Ester je úžasná. Je to neuvěřitelné. Chtěla bych mít její sportovní talent, skákat ze sportu do sportu a všechno vyhrávat. Ale bohužel umím jen lyžovat. A ona mě stejně porazí," kroutila nevěřícně hlavou sjezdařka, která vyhrála 81 závodů Světového poháru, víc než kterákoli jiná závodnice.

Novináři jí připomněli, že ji Ledecká porazila už při tréninku sjezdu v Zauchensee a Lake Louise, které Češka překvapivě vyhrála. Vonnová tomu tehdy zřejmě ještě nepřikládala velký význam. "To byl jen trénink, tohle je olympiáda," řekla, jako by stále ještě nemohla uvěřit tomu, co se stalo.
 

Rakušanka Anna Veithová už dostávala gratulace, mimo jiné od předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.
"Věděla jsem, že většina těch, co jedou o zlato, už je dole. Podle tréninku jsem poznala, že mohu zajet dobrý závod. Ale po chybě v horní pasáži jsem nevěřila, že by to mohlo vyjít. Nemám slov, je to sen. Tuhle chvíli jsem si představovala během mnoha těžkých hodin," líčila dvojnásobná šampionka Světového poháru, která před čtyřmi roky vyhrála v Soči ještě pod dívčím jménem Fenningerová.


Jenže když dolétla do cíle s číslem 26 startující Ester Ledecká, zlomila se v pase…


Ale přijala vše se ctí. „Je to setina sekundy, ale pro mě i to stříbro má cenu zlata,“ vyprávěla. Ester je jí vlastně docela sympatická. „Snowboardisté prostě ovlivňují můj život,“ narážela na půl roku starou svatbu se špičkovým snowboardistou Manuelem Veithem. "Obě máme obrovský respekt k úspěchu Ester,“ dodala na tiskové konferenci.


Hůře nesla triumf české komety Švýcarka Lara Gutová. Ta skončila jednu setinu sekundy za třetí Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska. O druhý olympijský bronz po třetí příčce ve sjezdu v Soči přišla ve chvíli, kdy už to nečekala. "Bolí, prostě to moc bolí. V ten moment jsem to nechápala. Neskutečné, co Ester předvedla. Zasloužila si to. Když je někdo nejrychlejší, tak si to zaslouží. Ale na mě je toho zkrátka moc," neskrývala zklamání předloňská vítězka Světového poháru.


Trať sobotního Super G stavěl rakouský trenér Meinhard Tatschl a přiznal, že byla stavěná právě na míru Anny Feithové. "Když člověk staví trať, samozřejmě se snaží udělat to tak, aby to sedělo," uvedl Tatschl. "S tím, že přijede ještě někdo, kdo bude mít zrovna svou šťastnou hodinu, jsme nepočítali. Ester blahopřeji, sjela to skvěle. Ale těším se i ze stříbra, poslední dva roky pro nás byly náročné, bylo to nahoru a dolů. Pro Annu je to historická chvíle. S jejím výkonem jsem naprosto spokojený. Zvládla to výborně," prohlásil rakouský trenér.
 

Podle další z rakouských lyžařek Cornelie Hütterové, která skončila osmá, si Ledecká získala v Koreji respekt už před závodem. "Za favoritku jsem Ester nepovažovala, ale poslední dny jsme s ní trénovaly a už byla hodně rychlá," řekla.
 

Výkon české reprezentantky ocenila i bronzová Weiratherová. "Ester zajela super jízdu. Už po odložení startu bylo jasné, že se dneska může stát cokoli. I něco nečekaného," uvedla po závodu, který kvůli větru začal s hodinovým zpožděním proti plánu.


A některé lyžařky si v cíli stěžovaly na poryvy větru. "Medaile pro mě znamená hrozně moc. V Soči to byl nejhorší zážitek v mé kariéře. Zranila jsem se v tréninku sjezdu a nemohla jet žádný závod. Teď jsem si to vynahradila," komentovala svou první olympijskou medaili dcera legendární Hanni Wenzelové.

čtk TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 12:30 13:00

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

   13:00

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto3)

   14:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto2)

   15:00

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto GP)

   16:15

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Valencie

 • Nova Sport 2

  • 11:30 13:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   13:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   14:50

   UFC Connected (3)

   15:15

   UFC Connected (4)

   15:45

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   16:10

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

Celý Program