Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 4. 5. 2017
legenda pořád je skvělý

Gólman Buffon slaví stovku: Před 20 lety začínal proti Spartě! VIDEO

Gianluigi Buffon
Zdroj: youtube.com / isifa.com

Jedno velké jubileum oslavil včera večer v Monaku Gianluigi Buffon. Právě na stadionu Louise II. odchytal svůj stý zápas v Lize mistrů v dresu Juventusu Turín. Pamětníci ale jistě vědí, že v milionářské soutěži má celkem startů ještě o šest víc. A čeští fanoušci si možná budou pamatovat i to, proti komu chytal v Lize mistrů vůbec poprvé.

V kalendáři byste ten den našli datum 17. září 1997, třeba do narození útočníka Monaka Kyliana Mbappého, který dnes vzbuzuje pozornost celé fotbalové Evropy, zbývalo patnáct měsíců, ale ve výpravě italské Parmy nechyběl ani Gianluigu Buffon. Slavný tým tehdy dorazil na pražskou Letnou. A právě tam to všechno začalo.
 

Tehdejší sestava Pražanů? Protějškem Buffonovi byl Tomáš Poštulka, na stoperu nechyběl Tomáš Řepka, v poli dále operovali Václav Němeček, Lumír Mistr, Martin Hašek či Zdeněk Svoboda, ohrozit Buffona měli primárně za úkol Horst Siegl s Vratislavem Lokvencem.


Co jméno, to dnes sparťanská legenda. Dávno pověsili kopačky na hřebík, někteří se dali na trénování, ne tak Buffon. Uplynuly takřka dvě desítky let a charismatický gólman je stále postrachem útoků soupeřů.
 

Vraťme se ale ještě na Letnou. Navzdory svému věku Gianluigi tenkrát už více než rok neodmyslitelně patřil do parmské branky. Před ním to bylo co jméno, to dnes fotbalový pojem. Obránci Cannavaro, Sensini či Thuram, uprostřed pole nechyběl Dino Baggio, útok tvořili Enrico Chiesa a Hernán Crespo. A u lavičky nestál nikdo jiný než Carlo Ancelotti.
 

Liga mistrů, základní skupina, ročník 1997/98:

AC Sparta Praha - AC Parma - 0:0, hráno 17. září 1997

Sestava Sparty: Poštulka - Novotný, Řepka - Baranek, Čížek, M. Hašek, Mistr, Němeček, Svoboda - Lokvenc, Siegl. Trenér: J. Chovanec

Sestava Parmy: Buffon - Benarrivo, Cannavaro, Sensini, Thuram, Zé Maria - D. Baggio, Crippa, Strada - Chiesa, Crespo. Trenér: C. Ancelotti
 

Sparťanským útočníkům se tehdy nepodařilo před téměř osmnácti tisícovkami diváků Buffona překonat, neprosadila se však ani parmská ofenzíva a zápas skončil bez branek. Parma nakonec byla ve skupině druhá za suverénní Borussií Dortmund, Sparta o příčku níže před istanbulským Galatasaray.
 

Gianluigi Buffon nechyběl v bráně Parmy ani ve druhém utkání proti Spartě v ročníku 1997/1998:

Pro mladého rodáka z Carrary ale tehdy začalo něco výjimečného. Sám tenkrát asi ani nesnil o tom, že v roce 2017 bude chytat semifinále Ligy mistrů a navíc bude mít na dohled finále. Během těch dvou desítek let se toho v Buffonově sportovním životě událo nespočet.


S Parmou vyhrál Pohár UEFA, předchůdce dnešní Evropské ligy, pár sezón nato přišel přestup do Juventusu, s nímž ovládl hned sedmkrát Serii A. Přečkal ale i zlé časy, kdy se „Stará dáma“ poroučela kvůli korupčnímu skandálu do nižší soutěže. Juventusu zůstal věrný a pomohl mu zpět na výsluní. Před dvěma lety si pak zahrál finále Ligy mistrů.

To má po včerejšku na dosah i letos. Juventus v prvním semifinálovém utkání vyhrál v Monaku 2:0 a Buffon k tomu přispěl několika skvělými zákroky. Ostatně, Juventus v Lize mistrů neinkasoval více než 600 minut. Pět posledních čistých štítů udržel Buffon. Je potřeba dalšího komentáře? I v devětatřiceti letech je to Pan Nepostradatelný.
 

msl TN.cz