Aktualizováno 4.8. 2016 08:02
liga mistrů další marný pokus

Gól, červená, gól! Sparta se uvařila v rumunském kotli a končí!

David Lafata

Nicolae Stanciu bude fotbalovou Spartu strašit ve snu asi ještě hodně dlouho. Tři góly ve dvou zápasech s autorským razítkem tohohle fotbalisty Steauy Bukurešť vystavily Pražanům stopku ve třetím předkole Ligy mistrů. Sparta v odvetě v Rumunsku prohrála 0:2 a po domácí remíze nenapodobila Plzeň a v předkole Ligy mistrů končí.

Sparta oproti úvodnímu utkání udělala několik změn v sestavě. Do základu se v soutěžním zápase poprvé od dubna dostal záložník Vácha, naopak ani na lavičku mezi náhradníky se nevešli Matějovský se stoperem Holkem, které do hry nepustila zranění.

Domácí byli v prvním poločase aktivnější, do první šance se ale dostali až v 25. minutě, kdy Enacheho hlavičku zblokoval Costa. Sparta se do útoku moc nepouštěla a ve 30. minutě její pasivitu potrestal dalekonosnou střelou Stanciu, který tak navázal na gól z pražského zápasu.

Vzápětí mohlo být ještě hůř, protože Tamas po přímém kopu z vlastní poloviny málem nachytal Bičíka. Rumunský obránce si všiml, že sparťanský gólman je daleko z branky, trefil však břevno.

Krátce před poločasem přišla i velká možnost Sparty. Po rohovém kopu nejprve zachránil na brankové čáře jeden z domácích obránců a Lafatovu následnou dorážku do prázdné branky rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu.

Po přestávce jen pár vteřin po rozehrání střílel těsně vedle Hamrún a chvíli na to zachránil Spartu včasným vyběhnutím Bičík. Letenský celek navíc v 51. minutě přišel o stopera Brabce, který dostal po zbytečném faulu na půlce hřiště druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Sparta se poté sice na chvíli vzepjala a po sérii rohů se dostala i do zakončení, Steaua ale poté opět přebrala kontrolu nad zápasem a v 62. minutě přesilovku využila. Po rychlé kombinaci se z voleje z hranice vápna prosadil opět Stanciu a poslal Steau do play off.

Sparta tak už posedmé od roku 2005 nezvládla předkolo a přišla o šanci zahrát si v závěrečném play off o místo ve skupině Ligy mistrů, které by jí vyneslo 380 milionů korun. Navíc ani nemá jistotu základní skupiny Evropské ligy, v jejímž minulém ročníku došla do čtvrtfinále. Postup, který by jí přinesl alespoň 150 milionů, bude muset vybojovat ve čtvrtém předkole.