nadlidský výkon

Giannis dovršil svou finálovou show! Padesáti body vystřílel Bucks titul

Aktualizováno 7:13
21.7. 2021 6:41

Basketbalisté Milwaukee Bucks dokonali famózní finálový obrat a po padesáti letech slaví titul v NBA. Příhodně právě padesáti body se na něm v posledním zápase podílel nejužitečnější hráč finálové série Giannis Antetokounmpo.

První dva finálové zápasy patřily Phoenixu, jenže Bucks se poté nadechli k heroickému obratu a díky čtyřem výhrám v řadě slaví svůj druhý titul v historii. Ten první vybojovali před padesáti lety.

Právě padesátka byla velmi důležitým číslem v šestém finále. Padesát bodů totiž dokázal nastřílet lídr Milwaukee Giannis Antetokounmpo. V historii všech finálových zápasů jde o šesté nejvyšší číslo.

26letému Řekovi se dařilo především trefovat trestné hody, proměnil jich 17 z 19, přičemž druhou minelu přidal až v poslední minutě, kdy bylo o vítězi rozhodnuto. K padesáti bodům přidal také čtrnáct doskoků a pět bloků. Naprosto po zásluze tak byl vyhlášen nejužitečnějším mužem finále.

Ačkoliv se jeho padesáti bodům nikdo ze soupeřů ani nepřiblížil, zápas to nebyl jednoznačný. První část sice Bucks vyhráli o 13 bodů, ale v polovině zápasu prohrávali 42:47. Po třetí čtvrtině bylo skóre vyrovnané a až v koncovce Milwaukee rozhodlo o své výhře a rozjásalo přibližně sto tisíc fanoušků, kteří byli na stadionu či kolem něj.

Nejlepším střelcem na straně poražených byl Chris Paul s 26 body. Velkou podporou Antetokounmpa byl Jrue Holiday, jehož dělil jediný doskok od triple doublu (12 bodů, 9 doskoků, 11 asistencí).

Silná parta kolem řeckého fenoména se tak konečně dočkala. Dvakrát Bucks vyhráli základní část, ale titul jim unikal. Letos byli po základní části až sedmým nejlepším týmem, ale dokázali udělat ten poslední krok a teď si můžou vychutnávat mistrovské oslavy.