návrat ke kořenům

Gaethje má eso v rukávu. Celou kariéru jsme to skrývali, říká trenér

Justin Gaethje
Zdroj: Profimedia
Justin Gaethje
David Chmátal
David Chmátal
22.10. 2020 20:08
Téma:
UFC

Justina Gaethjeho čeká v sobotu 24. října největší zápas dosavadní kariéry. Může být první, kdo v kleci porazí šampiona Chabiba Nurmagomedova. K tomu mu může dopomoci tajná zbraň, kterou tak dlouho schovával. Otázka je, zda bude stačit.

Není tajemstvím, že boj na zemi bude klíčovým faktorem v nadcházející titulové bitvě. Zatímco Chabibův styl je dobře znám celému světu, Gaethjeho dovednosti boje na zemi jsou velkou neznámou. Jistě, na začátku kariéry těžil z wrestlingu a na internetu jsou dostupné jeho zápasy ze studijních let, ale mnoho částí celkové skládanky chybí. 

 

Trevor Wittman stojí po boku svého svěřence už dlouhé roky. Právě on z fenomenálního wrestlera vytvořil postojářskou mašinu. Ačkoli se Gaethje zápasu ve volném stylu věnoval od čtyř let a stal se dvojnásobným šampionem státu Arizona, v UFC ze svého umění mnoho nepředvedl. Trenér nyní prozradil, že to bylo smyslem dlouholetého plánu.

„Styl boje byl na míru tvořen během kariéry a směřoval k titulovému zápasu. Od začátku jsme pracovali na nezbytnostech. Jedna věc se nám extrémně povedla, a to skrýt naší největší zbraň,“ vysvětlil Wittman na tiskové konferenci.
 

A pokračoval: „Gaethje je extrémně dobry wrestler s unikátním stylem. Dříve to nemusel používat. Bude to těžké (pro Chabiba), připravit se na wrestling někoho, kdo ho nikdy neukázal.“


VIDEO: ukázka wrestlingu Justina Gaethjeho:


Gaethjeho zápas vychází z olympijského volného stylu, zatímco Chabibův styl spíše ze samba či juda. Oba styly mají mnoho společného a zápasníci je adaptovali pro potřeby MMA, avšak podle dagestánského Orla je mezi nimi jeden obrovský rozdíl.
 

„Vím, že on wrestling umí, ale co takhle wrestlovat 25 minut v kuse…Pokud se ho pokusím strhnout jednou a on vstane, zkusím to znovu a budu pokračovat celou noc. Tohle je rozdíl mezi dagestánským wrestlingem a tím americkým,“ prozradil šampion se 47 % úspěšností takedownů.

Uvidí se, jak se s dominantním zápasníkem Gaethje popasuje. Sám přiznal, že pokud ho Chabib dostane k pletivu, kde z pravidla prvně zablokuje nohy soupeře a následně si buduje pozici pro submisi, je s ním ámen. Boj na zemi tak bude chtít držet co nejvíce ve středu klece a v postoji plánuje způsobit tolik bolesti, kolik bude možné.

UFC 254: Chabib vs. Gaethje sledujte v sobotu 24. října živě od 20:00 na Nova Sport 2 a Voyo.

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Mosconi Cup 2020

   19:35 00:00
   00:00

   Večerní sportovní noviny

   00:05

   Bayer Leverkusen - Hapoel Beer - Sheva

   01:50

   Ragby: Wales - Anglie

   03:35

   Element (427)

   03:50

   Fotbal: Seattle Sounders FC - FC Dallas

 • Nova Sport 2

  • Players Championship Finals 2020

   17:30 20:00
   20:00

   Tipsport online Mistrovství České republiky a Slovenska 2020 v šipkách

   23:00

   Sestřih Evropské ligy UEFA (4)

   23:30

   Magazín Evropské ligy (5)

   23:55

   Ragby: London Irish - Leicester Tigers

   01:35

   UFC Main Event (7)

Celý program