Fotbal Evropská liga

Frýdek posílá cizince ze Sparty na lekce češtiny! Hapala by nevyhodil

Sparta Praha vs. Spartak Subotica a Martin Frýdek starší
Zdroj: ČTK/Profimedia
Téma:

Zpackaný zápas 2. předkola Evropské ligy, spousta cizinců a bouřlivé reakce fanoušků. Tak by se dala shrnout aktuální situace v pražské Spartě. Poté, co letenští podlehli Spartaku Subotica 0:2, jsme oslovili někdejšího hráče Sparty Martina Frýdka staršího, aby se pokusil najít hlavní problém pražského celku. V rozhovoru Frýdek mluvil o jazykové bariéře i o tom, proč by nevyhazoval trenéra Hapala.

Martin Frýdek mladší a Jiří Kulhánek. To byli jediní dva Češi v základní sestavě Sparty proti Spartaku Subotica. Fanoušci pražského klubu po prohře 0:2 volají po odvolání trenéra Hapala či vyhazovu některých hráčů a ptají se, kdy už nastanou na Letné zase světlé dny. Někdejší fotbalista Sparty Martin Frýdek starší, který s klubem vyhrál pět ligových titulů, možná řešení našel…

 

 

Sparta byla sice více na míči, ale efektivnější byli Srbové. Čím si to vysvětlujete?


Je pravda, že držení míče bylo 70%/30% ve prospěch Sparty. Jenže jinak to nebylo dobré. Nevím, jestli se kluci dostatečně nesoustředili na ten zápas, nebo jestli si mysleli, že to půjde samo. Nebyla vyvážená obranná a útočná fáze. O mě se sice říkalo, že neumím bránit, ale to, co předváděl Kanga a Stanciu, tak takhle špatně jsem nebránil ani já.


Tempo zápasu v některých úsecích tak úplně neodpovídalo dané úrovni. Viděl jste to tak i vy?


Ano, bylo to takové moc pohodové. Asi si vážně mysleli, že se nemůže nic stát. Třeba situace u druhého gólu – hráč si narazil a Stanciu toho nabíhajícího soupeře úplně vypustil. Tým Spartaku, to byl samý mladý hráč a takoví se chtějí ukázat, říct si o pozornost či o nějaké angažmá. To na Spartě bylo vidět, že tam není dobrá parta. Jeden netáhl za druhého. Někdo něco zkazil a Kanga jen rozhazoval rukama a nadával ostatním. Takhle to nejde, od toho je tam jedenáct hráčů, aby, když jeden zkazí, tak ho zastoupí jiný.


V utkání se Suboticou byli v základu Sparty jen dva Češi, zbytek cizinci. Je to podle vás problém?


Vliv na výsledky to má stoprocentně. Říkám to však za sebe, nikoliv podle toho, co bych věděl od Martina (syn Frýdka staršího). Když jsem hrál v Leverkusenu, tak se také kvůli mně neučili Němci česky. Proto si myslím, že by měli cizinci ve Spartě chodit na nějaké kurzy češtiny alespoň třikrát týdně. Vím, že je to těžký jazyk, ale jednou tady jsou a základy by měli mít. Přeci nemůže v české kabině mluvit anglicky či francouzsky. Já tedy nevím, jak se tam mluví, to jsem nezjišťoval, ale česky určitě ne. Myslím si, aby se stmelila parta, tak nemůže mluvit několika různými jazyky. Chceme sice do Evropy, ale jsme v Čechách.
 

Někteří fanoušci volají po odvolání trenéra Hapala. Bylo by to řešení?


To by řešení určitě nebylo. To už snad musí každý vidět, že to není o trenérech, ale jen o hráčích. Vždyť se ve Spartě v posledních letech protočilo snad sedm trenérů. Furt se jen střídají trenéři. Vždyť Pavel Hapal měl se slovenskou jednadvacítkou skvělé výsledky. Opravdu by se mělo zasáhnout spíše do hráčského kádru. Vždyť mají ve Spartě skvělé podmínky, ale výsledky nikde. Mělo by se na ně trochu dupnout… (poznámka redakce: Tato slova pronesl Martin Frýdek zhruba hodinu před odvoláním trenéra Hapala - více ZDE)
 

A co odveta? Věříte, že to Sparta ještě zvládne otočit?


Já bych teď hlavně nepřemýšlel nad odvetou. Spartu čeká ligový zápas s Jabloncem a to je teď to důležité. Zmíněná odveta se bude od tohoto utkání hodně odvíjet. Pokud sparťané udělají v Jablonci dobrý výsledek, mohou si to přenést i do zápasu se Suboticou a vyhrát. V Jablonci se snad chytnou, ale to už říkáme dva nebo tři roky, že už ty lepší časy snad přijdou. Nevím, musí si to prostě vyříkat v kabině.

lju TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Florbal: SPV - TPS

   16:00 18:00
   18:00

   GCF 62 - Cage Fight Olomouc

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL News

   21:20

   Filip Řeháček - Andalusie

   21:35

   Off-road Maraton (2)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: AS Monaco - Racing Strasbourg

   14:55 16:55
   16:55

   Fotbal: FC Lorient - Olympique Lyon

   18:55

   NBA: Los Angeles Lakers - Denver Nuggets

   20:55

   Fotbal: Stade Reims - Paris Saint - Germain

   22:50

   Fotbal: Leicester City - Arsenal FC

   00:35

   UFC Reloaded (62)

Celý program