Aktualizováno 24.7. 2016 22:57
tour de france poslední etapa

Froome zapíjel hattrick, Kreuziger skončil na desátém místě

Zdroj: Nova Sport

Poslední etapu slavné Tour de France vyhrál André Greipel. Z celkového vítězství se ale raduje Chris Froome, který slavný cyklistický závod vyhrál už potřetí. Český cyklista Roman Kreuziger obsadil celkové desáté místo.

Jednatřicetiletý Froome z týmu Sky vyhrál Tour de France po letech 2013 a 2015. Po odebrání sedmi titulů dopingovému hříšníkovi Lanci Armstrongovi je prvním úspěšným obhájcem od roku 1995, kdy si připsal svůj pátý triumf Španěl Miguel Indurain.

Keňský rodák Froome během tří týdnů a více než 3500 km nastřádal náskok 4:05 minuty před domácím Romainem Bardetem. Třetí místo obsadil s odstupem 4:21 Kolumbijec Nairo Quintana.

Kreuziger na vítěze ztratil 7:11 minuty a dnes se dokonce mohl krátce radovat z posunu na celkové deváté místo. Peloton se totiž před dojezdem na pařížských Champs-Elysées v centru francouzské metropole roztrhal a cyklisté dojížděli po skupinkách. Dvaadvacátý Kreuziger díky tomu v oficiálních výsledcích nějaký čas figuroval na deváté pozici, vedení závodu však následně udělilo všem jezdcům v etapě stejný čas. Český cyklista týmu Tinkoff se tak vrátil na desátou příčku, kterou vybojoval v sobotní horské etapě.

Posledním vítězem 103. Tour se stal urostlý Němec Greipel, jenž porazil na pásce mohutně dotahujícího Petera Sagana. Slovenský mistr světa tak těsně nedosáhl na čtvrté etapové vítězství na letošní Tour, popáté však získal zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže a navíc byl zvolen největším bojovníkem závodu. Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře si odvezl jeho a Kreuzigerův týmový kolega Rafal Majka z Polska, bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let patřil celkově čtvrtému Britovi Adamu Yatesovi.