Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

INDYCAR Kvalifikace

Francouz Simon Pagenaud nedal soupeřům šanci, odstartuje první!

IndyCar Series na okruhu Barber Motorsports Park - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
IndyCar Series na okruhu Barber Motorsports Park - ilustrační foto

Francouz Simon Pagenaud prokázal, že je v úvodu sezóny IndyCar Series pilotem, který se potkal s nejlepší formou. V kvalifikaci na sobotní Velkou cenu Indianapolisu zajel nejrychlejší čas. Podruhé v řadě odstartuje do závodu z první příčky. Ostatní favorité kvalifikaci zkazili.

Sobotní kvalifikaci předcházel třetí trénink. V tom Pagenaud obsadil třetí příčku za parťáky od týmu Penske Willem Powerem a Juanem Pablem Montoyou. Společně ještě se čtvrtým Dixonem se všichni dostali pod úroveň rok starého rekordu okruhu. A dokázali to na tvrdé sadě pneumatik, zatímco loňský oficiální rekord byl stanoven na sadě měkké, která je rychlejší.

 

Kompletní výsledky 3. tréninku najdete ZDE:

 

V kvalifikaci se vůbec nedařilo favoritům. Už v základní části skončila třeba pro Hunter-Reaye, který byl v sobotu ráno v tréninku šestý, nebo pro jeho stájového kolegu Carlose Muňoze, jemuž ve 3. tréninku patřila 8. příčka. Postoupit nedokázal ani Hélio Castroneves, čtvrtý pilot týmu Penske.

 

Méně překvapivé pak je, že sítem první části kvalifikace neprošel žádný z nováčků a ani z pilotů, kteří sice mají zkušenosti s IndyCar, ale do vozu se poprvé dostali tento víkend. To platilo o JR Hildebrandovi (Ed Carpenter Racing) a Alexi Taglianim (A.J. Foyt Enterprises).
 

 

Drobná chyba v kvalifikaci stála postup do závěrečného rozstřelu a lepší místo na roštu jak 12. příčku Willa Powera. Jezdec, který je favoritem každé kvalifikace na městském nebo silničním okruhu, má poslední dobou s kvalifikacemi problémy.
 

"Byla to prostě chyba. Při zatáčení do 12. zatáčky jsem štrejchnul o zeď. Měl jsem dobrý čas, dostatečný na to, abych postoupil. Ale zablokoval jsem kola, vjel do trávy, dostal se mimo závodní stopu a do nečistot," vysvětloval Power hned po kvalifikaci, proč skončil v semifinálovém kole.

 

To se překvapivě stalo konečnou také pro další silné piloty. Dál nepostoupili loňský šampion Scott Dixon ani jeho stájový kolega Tony Kanaan. Konec znamenalo také pro vítěze loňského ročníku 500 mil Indianapolis a vicemistra Juana Pabla Montoyu.

 

 

Ve finále tak Pagenaud neměl konkurenci. Nejlepšímu soupeři, kterým byl překvapivě Charlie Kimball, ujel o tři desetiny vteřiny. Kimball startuje za tým Chipa Ganassiho, ale na kontě má jedinou výhru. Po kvalifikaci vozy Grahama Rahal a Josefa Newgardena neprošly kontrolou. Oba porušili pravidlo 14.3.1.1, které stanoví, že vozy musí vážit minimálně 1 610 liber (730 kg). Do závodu proto odstartují z posledních dvou pozic.

 

Kompletní aktualizované výsledky kvalifikace najdete ZDE. Závod začíná v sobotu ve 21:40 a exkluzivně vám jej přinášíme na Nova Sport 2 a na VOYO!
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 13:05

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto GP)

   14:15

   FIA CEZ – závody na okruzích (2)

   14:45

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

   15:15

   Element (390)

   15:25

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

 • Nova Sport 2

  • 12:30 13:25

   Cliff Diving World Series – Itálie Highlights

   13:25

   Nova Cup 2019 – Dolní Morava

   13:35

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   14:00

   Tom Belz - Kilimandscharo

   14:30

   MONETA Czech PGA Tour (3)

   15:30

   RunTour – Ostrava

Celý Program