Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

suveréni mistrovství světa

Francie obhájila házenkářské zlato! Na oslavách byl i prezident!

Házenkáři Francie
Zdroj: Profimedia
Házenkáři Francie

Házenkáři Francie obhájili titul mistrů světa. Ve finále šampionátu na domácí půdě potvrdili roli favoritů a překvapení turnaje Norsko dnes v Paříži porazili hlavně zásluhou povedeného úvodu druhého poločasu jednoznačně 33:26. Výběr země galského kohouta šestým světovým zlatem potvrdil pozici nejúspěšnějšího týmu historie MS.

Francie ovládla čtvrtý z posledních pěti světových šampionátů a navázala na triumfy z let 1995, 2001, 2009, 2011 a 2015. Zároveň si spravila chuť po loňském roce, kdy na mistrovství Evropy nepostoupila do bojů o medaile a na olympijských hrách v Riu de Janeiro prohrála ve finále. Přímo v hale sledoval boj o zlato i prezident země Francois Holland či monacký princ Albert.

Prezident Francois Holland a princ Albert na finále MS v házené
Zdroj: Profimedia Prezident Francois Holland a princ Albert na finále MS v házené

Norové navzdory finálové porážce dosáhli na nejlepší výsledek z mistrovství světa v historii. Jejich dosavadním maximem bylo šesté místo z roku 1958. Do premiérového finále ale vstoupili velmi nebojácně a po většinu první půle si udržovali mírný náskok, který v jednu chvíli vzrostl na tři branky.


Francouzským trenérům pak ale dokonale vyšlo střídání v brance. Místo veterána Omeyera, jenž mohl později jako první hráč historie slavit páté zlato, přišel mezi tyče Gerard a domácí výběr ještě do pauzy otočil skóre na 18:17.


Po změně stran už Francie excelovala. V 37. minutě zvýšil Porte na 23:18, a i když pak ještě Norové dokázali zkorigovat na rozdíl tří branek, další gólová série domácích už finálový zápas definitivně rozhodla.


Beznadějně vyprodaná pařížská aréna tak mohla už deset minut před koncem spustit sborový zpěv francouzské hymny na oslavu obhajoby titulu. Šesti trefami k tomu přispěl nejlepší střelec finále Nikola Karabatic.


Tým galského kohouta dokonale využil domácí prostředí ke světovému zlatu stejně jako v roce 2001 a navíc prošel turnajem jen se samými výhrami. V roce 1967 se to povedlo i Československu. Český výběr se na letošní šampionát neprobojoval.

čtk TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:50 11:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

   12:30

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

   12:45

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto GP)

   14:15

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto2)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program