125 let klubu

Fotbalová Slavia má výročí. Vadila komunistům, zachránili jí fanoušci

Fotbalisté Slavie na archivním snímku z roku 1945
Zdroj: Profimedia
Fotbalisté Slavie na archivním snímku z roku 1945 ještě když sešívaní měli stadion na Letné
Richard Wagner
Richard Wagner
21.1. 2021 18:32
Téma:

Psal se rok 1896 a 21. ledna byl oficiálně založen fotbalový klub Slavia Praha. Sešívaní si prošli nelehkými obdobími a dokonce přežili i hrozící zánik. Z bažin se nakonec jeden z nejpopulárnějších českých klubů zvedl zpět ke slávě.

První mužstvo bylo složeno především ze středoškoláků a první zápas sehrálo 25. března 1896. Na turnaji na Císařské louce vyhrálo nad AC Praha 6:0 a sehrálo se i první derby.

 

To skončilo remízou 0:0, i když Sparta sice vstřelila gól, ale ten nebyl uznán. Rozmach zažila především pod slavným skotským trenérem Johnem Williamem Maddenem, kdy porážela elitní evropské celky, v roce 1913 získala první titul a hovořilo se o ní jako o nejlepším kontinentálním týmu Evropy.

 

Československé týmy, kterých bylo v tamní soutěži poskrovnu, porážela jasným rozdílem a proto s nimi nechtěli slávisté s prvním týmem, který táhl kanonýr Jan Košek, hrát.

 

 

Dařilo se jí i po první světové válce a největších úspěchů se dočkala v období před vypuknutím druhé světové války.

 

Ústředními postavami byl brankář František Plánička a kanonýr Antonín Puč. Sešívaní během osmi let získali šest titulů a ovládli i Středoevropský pohár.

 

I za Protektorátu Čechy a Morava se Slavii dařilo, vyhrála čtyři z pěti ročníků a jednou byla na druhém místě.

 

Prvním náznakem toho, že na červeno-bílé nečeká růžová budoucnost byl incident z Pražského povstání, kdy byl vypálen stadion, jejž měla Slavia postavený na Letné.

 

 

Sešívaní tak hostovali na různých hřištích a když už se jim povedlo obnovit stadion, tak přišel převrat a nově vybudovaný stánek musel ustoupit Stalinovu pomníku. Kompenzace byla tehdy směšná a nový stadion ve vršovickém Edenu byl postaven až v roce 1953.

 

Komunistickému režimu byla Slavia trnem v oku i kvůli tomu, že za ní hrál druhý československý prezident Edvard Beneš. Klub musel odevzdat nejlepší hráče Armádnímu tělovýchovnému klubu.

 

A to včetně legendárního kanonýra Pepiho Bicana. Tým byl přejmenován podle tehdejšího sportovního modelu na Dynamo, sestoupil do druhé ligy a bylo mu zakázano používat tradiční barvy.

 

Klubu dokonce hrozil zánik na počátku 60. let. V případě dalšího sestupu by byl zrušen a stadion předán Bohemians. 

 

 

24. března 1964 se sešlo na tisíc fanoušků, kteří založili dnešní Odbor přátel Slavie a kteří uspořádali několik kulturních večerů, jejichž výtěžek šel na záchranu klubu.

 

Navíc se fotbalovým nadšencům a znalcům (na rozdíl od komunisty dosazovaných bafuňářů bez špetky sportovní znalosti) povedlo do celku získat i posily, mimo jiné také pozdější legendu Františka Veselého, a po několika marných pokusech i původní název klubu.

 

Tým se postupně vrátil do ligy a získal na svou stranu i sponzory a se střídavými úspěchy se v ní udržela dodnes. Na samotný vrchol se napevno vrátila po revoluci.

 

V roce 1996 si zapsala první titul po téměř 50 letech. Období devadesátých let a první dekády 21. století si sešívaní vysloužili přezdívku "věčně druzí". 

 

V patnácti sezónách totiž Slavia v deseti případech vybojovala druhé místo. Od ročníku 2000/01 ale kvůli nevyhovujícímu stadionu musela přijmout azyl na Strahově.

 

 

Z výsluní ještě jednou pražský tým spadl. Po dvou titulech v řadě z let 2008 a 2009 a tažení Ligou mistrů totiž přišel herní úpadek, dluhy a rázem se sešívaní potáceli až na dně tabulky. Dokonce jim hrozil i sestup o patro níž.

 

Se vstupem Jiřího Šimáně, Jaroslava Tvrdíka a čínských investorů do klubu ale přišla další stabilizace. Tým se ze dna vrátil na vrchol a v posledních čtyřech letech slavila tři tituly a jednou skončila na druhém místě.

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Angers SCO - RC Lens

   14:45 16:30
   16:30

   Házená: THW Kiel - Füchse Berlin

   17:45

   NBA - akce měsíce

   17:55

   Basketbal: Türk Telekom - SIG Štrasburk

   19:50

   NHL News

   20:00

   Alaska or Bus’t - Mountain Bike

 • Nova Sport 2

  • NHL: San Jose Sharks - Colorado Avalanche

   14:45 16:30
   16:30

   Martin Michek - český rekordman Dakaru

   16:55

   Sportovní originály 180 s Michaelem van Gerwenem 2 Exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších šipkařů planety

   17:25

   Winter Games NZ - Obsidian Park Jam

   17:55

   Ligue 1 Preview (28)

   18:25

   Basketbal: ERA Nymburk - Brose Bamberg

Celý program