vládní nařízení

Fotbal bude chtít změnu! Testy probíhají, ale hrát se nesmí. Proč?

Jiří Průša
Jiří Průša
8.10. 2020 20:26
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula během čtvrteční tiskové konference oznámil, že od příštího týdne bude platit zákaz všech vnitřních sportovních aktivit a u venkovních bude platiti limit maximálně dvaceti lidí. Znamená to tedy i přerušení nejvyšší fotbalové ligy i přesto, že v ní probíhají pravidelná testování.

Ligová fotbalová federace a všechny její členské kluby letos investovaly obrovské částky do toho, aby profesionální fotbal v Česku mohl pokračovat. Jen za testy na koronavirus utratil každý z týmů zhruba čtvrt milionu korun, jenže nejnovější vládní opatření i přesto Fortuna ligu přerušilo.


"My se pokusíme toto rozhodnutí zvrátit, protože ho považujeme za nesmyslné a šikanózní. Nerozumím tomu, v čem je riziko konání fotbalových utkání, když všichni aktéři mají nejdéle tři dny staré testy," argumentoval předseda LFA Dušan Svoboda.


"Přestože představitelé vlády avizovali, že zpřísněná opatření se budou týkat volnočasových aktivit, a nikoliv podnikatelské činnosti, ve vztahu k profesionálnímu sportu je realita odlišná. Je třeba si uvědomit, že profesionální sport není v žádném případě volnočasovou aktivitou, ale odvětvím, které v ČR zaměstnává tisíce osob,“ zlobil se v tiskové zprávě LFA Svoboda.


"Budeme iniciovat jednání s vládními autoritami, aby svoje stanovisko přehodnotily. Jsme samozřejmě připraveni plně spolupracovat ve všech ohledech na dalším snížení rizika v našem již dnes minimálně rizikovém prostředí," vzkázal Svoboda.


Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík rozhodnutí vlády částečně chápe. "Na jednu stranu chápu, že ta situace je velmi vážná. Pokud se bude na obrazovkách objevovat fotbal a všichni budou vidět, že se hraje, tak to může vypadat, že vlastně se v té společnosti nic neděje. Na druhou stranu, fotbal přijal úplně extrémní opatření, hráče držíme na hotelech, každý týden liga provede nějakých 850 testů," uvedl Tvrdík jasný argument pro pokračování fotbalu.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Rychlá kola (11)

   18:30 19:00
   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   Engadin Wind - Documentary

   19:35

   Mosconi Cup 2020

   00:00

   Večerní sportovní noviny

   00:05

   Bayer Leverkusen - Hapoel Beer - Sheva

 • Nova Sport 2

  • Players Championship Finals 2020

   17:30 20:00
   20:00

   Tipsport online Mistrovství České republiky a Slovenska 2020 v šipkách

   23:00

   Sestřih Evropské ligy UEFA (4)

   23:30

   Magazín Evropské ligy (5)

   23:55

   Ragby: London Irish - Leicester Tigers

   01:35

   UFC Main Event (7)

Celý program