foto+video zašlá sláva

Fotbal v Lázních Bohdaneč: Nejdřív liga, pak plevel, teď přebor

Téma:

Lázně Bohdaneč je východočeské město s třemi a půl tisíci obyvatel. Místnímu fotbalovému klubu se v roce 1997 podařilo něco pro tak malé město nevídaného. A totiž probojovat se až do nejvyšší české fotbalové ligy.

Historie bohdanečského fotbalu sahá až do roku 1918. To nejzajímavější ale nastalo až v 90. letech. "V roce 1990 přišel do klubu inženýr Novák, který měl velké ambice a plány s místním klubem, a začal budovat mužstvo, které mělo být mnohem silnější, ambicióznější, což se mu povedlo," vypráví sekretář SK Lázně Bohdaneč Tomáš Jupa.


V roce 1992 se místní klub přejmenoval na AFK Atlantic Lázně Bohdaneč a každoročně postupoval o soutěž výše. A tak se v roce 1997 dostal až do první ligy.


"Místní na to dodnes vzpomínají s nadšením. Jsou na to velice pyšní, protože není zcela běžné, aby se na takhle malém městě hrála první liga," popisuje Jupa. Klub vydržel v nejvyšší soutěži jen jednu jedinou sezónu, přesto to byl pro město velký úspěch.


GALERIE: Fotbalový stadion Lázně Bohdaneč

1
/
23
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Fotbalový stadion Lázně Bohdaneč - 2


Kdyby všichni obyvatelé Lázní Bohdaneč přišli na zápas, kapacita stadionu by byla zcela naplněna a nezbylo by ani místo pro fanoušky hostů. Kapacita stadionu je totiž přibližně stejná jako počet obyvatel města.


Všichni obyvatelé města na fotbal pochopitelně nechodí, přesto se na některé zápasy podařilo stadion naplnit doslova k prasknutí. Po sestupu zpět do druhé ligy, se klub ale sloučil se Slovanem Pardubice, a přestal na bohdanečském hřišti zcela působit.Místní nadšenci se ještě několik let snažili fotbal v obci udržet, v roce 2003 ale místní klub zanikl. "Do roku 2011 se tady nedělo vůbec nic, stadion zarůstal plevelem, budovy chátraly a až v roce 2011 se dala dohromady skupinka nadšenců v čele s inženýrem Štěpánkem, kteří se rozhodli, že je potřeba tradici fotbalu zde obnovit," popisuje nedávnou historii Tomáš Jupa.


A tak vznikl klub SK Lázně Bohdaneč, který na stadionu působí dodnes. Areál se zrenovoval a kromě okresního přeboru, který kope bohdanečské áčko, se zde klade důraz i na mládežnické kategorie."Chceme těm dětem dát šanci sportovat, chceme je dostat od počítačů na čerstvý vzduch," představuje jednu z priorit klubu sekretář Jupa. Podle něj by hřišti slušel alespoň krajský přebor, vyšší cíle ale klub z finančních důvodů nemá.

TN.cz/Jakub Deml

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta - Liberec

   13:05 14:50
   14:50

   RunTour - České Budějovice

   15:00

   Fotbal: Orlando City SC - Los Angeles FC

   16:45

   Element (419)

   16:55

   Kayaking Kerala - Part 1

   17:20

   Kayaking Kerala - Part 2

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

   13:00 15:00
   15:00

   NHL: Vegas Golden Knights - Dallas Stars

   16:45

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   17:00

   Fotbal: San Jose Earthquakes - Minnesota United FC

   18:45

   Basketbal: Kyrie Irving - Kreativní zakončení 2015 - 2020

   19:00

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo – NEJ akce 2015 - 2020

Celý program