brankářská ikona

Formát Eura je noční můra, říká Čech. Ve hře je návrat do brány Chelsea

Jiří Průša
Jiří Průša
10.6. 2021 16:22
Téma:

Petr Čech, jakožto nejzkušenější český reprezentant, před Eurem prozradil svůj názor na celý turnaj, český tým, prozradil něco o Chelsea i svém možném návratu do její brány a i do té hokejové. Přečtěte si obsáhlý rozhovor s ikonou českého fotbalu.

Jak vnímáte současný formát Eura i se všemi zákazy a opatřeními?

Musím říct, že celý formát eura i bez pandemie se mi nelíbí. Kouzlo Eura bylo v tom, že se to konalo v jednom nebo dvou státech a bylo to jednodušší pro všechny, a hlavně pro fanoušky, pro které se hlavně hraje. Fanoušci všech týmů se scházeli na jednom místě a byla tam skvělá atmosféra. Pro fanoušky je to noční můra, když se přidala pandemie, tak ta to ještě zkomplikovala.

 

Mohou mít na hráče vliv dlouhé přelety mezi hracími městy?

V rámci Baku je to šest hodin let a časový posun. Švýcaři hrají první zápas v Baku, poté přelétají do Říma a poslední skupinový zápas hrají znovu v Baku. Pro ně to bude nejtěžší a ty dlouhé lety nikomu nepřidají, ti jsou okradení o ten odpočinek nejvíce. Přelety kolem hodiny a půl si myslím, že nebudou mít vliv. Do dvou hodin se to dá a velký rozdíl to nedělá. Sice je jednodušší být na jednom místě, ale jestli letět hodinu a půl letadlem, nebo jet dvě hodiny autobusem je asi jedno.


Hráči se budou muset vypořádat s životem v bublině, který jste jako hráč nikdy nezažil, jaký to může mít vliv?

Tohle samozřejmě bude hrát roli. Někomu to vadit nebude, ale budou také hráči, kteří to budou snášet hůř. Já si nedokážu představit, že bych byl celou dobu zavřený na hotelu a mohl jen vyjít před hotel, sednout si tam a nemoci jít nikam jinam. Někteří hráči to budou prožívat hůře někteří lépe, ale bude záležet na tom, jak ty týmy zvládnou vytvořit program, aby se hráči zabavili.

Může mít na české hráče vliv, že budou létat až na zápasy bez možnosti oficiálního tréninku na hracím hřišti?

Mně to bylo jedno, jestli je oficiální trénink na místě konání zápasu, nebo jinde. Oficiální tréninky jsou časově omezené a na hřiště i zvyknete při rozcvičce. Nemyslím si, že to bude hrát roli. Já měl radši, když jsem si mohl přidat dvacet minut na hřišti, odkud mě nikdo nevyhání.


Jaké jsou podle vás šance českého týmu na Euru a kdo je favoritem celého turnaje?

Ten turnaj bude asi specifický. Hodně napoví, jak ty zápasy začnou. Některé výsledky mohou být jasné, ale v přípravě se ještě točí hráči, takže bych na ně moc nekoukal a věřím, že favorité budou pořád stejní, Francie, Belgie, Německo a další. Chorvatsko může být černý kůň. Češi mají ve skupině dva týmy, které mohou dojít daleko. Výhodou může být, že do žádného zápasu nepůjdeme v roli favorita. Zároveň víme, že Anglii můžeme porazit a hráli jsme dobře i s Belgií, takže porazit můžeme kohokoliv, překvapení se klidně může stát.


Co říkáte na českou nominaci, překvapilo vás nějaké jméno?

Když trenéři musí vybrat kádr na mistrovství Evropy, tak dochází k tomu výběru podle aktuální formy i podle toho, jak ten tým na turnaji má vypadat, jakým způsobem se bude hrát, jaké hráče má trenér v hlavě vzhledem k jednotlivým soupeřům nebo jaké jsou varianty pro případná zranění. Je to těžká práce, vždy se najdou hráči, kteří jsou zklamaní. Ta nominace mě vesměs nijak nepřekvapila a věřím, že trenéři si těchto 26 jmen vybrali z nějakého důvodu a budeme věřit, že měli šťastnou ruku a ten turnaj se podaří.

 

Vy jste uvedl, že si přejete, aby nejlepším brankářem turnaje byl Tomáš Vaclík, není ale lepší volbou Jiří Pavlenka, který chytal celou sezonu, zatímco Vaclík na jaře skoro nechytal?

Tomáš má hodně zkušeností. To, že nechytal zapříčinilo hlavně zranění. Je to ale brankář, který v těch reprezentačních zápasech podal velmi kvalitní výkony, má hodně zkušeností a nemyslím si, že to pro něj bude nějaká nevýhoda. V těch zápasech za národní tým ukázal, že ta zápasová praxe mu nechybí. Pavlenka chytal všechny zápasy, ale na druhou stranu jeho sezona skončila sestupem Brém, což na něm mohlo zanechat nějakou stopu. Ať už trenéři ukážou na kohokoliv, tak tým je na oba brankáře zvyklý, takže v tom bych žádný problém neviděl. Osobně si myslím, že začne Tomáš (Vaclík), protože neudělal nic, proč by měl tu pozici jedničky ztratit.

Jak se vůbec brankáři cítí před takovým velkým turnajem, vy jste jich odchytal mnoho, dá se to srovnat s tlakem v Lize mistrů, kde také jedna chyba může znamenat konec?

Ten tlak je pro všechny hráče na Euru podobný. Všichni vědí, že to jedno zaváhání může znamenat konečnou. Člověk pracuje dva roky na tom, aby se na turnaj dostal, každý má své osobní ambice a ten tlak na každého hráče je. Když hráč nastupuje za top klub, který hraje o titul, tak je pod tlakem celý rok stejným způsobem, v zápasech Ligy mistrů, hlavně těch vyřazovacích, je to to stejné.

 

Tomáš, který hrál v Seville, je na tlak připravený a Jirka (Pavlenka), který hrál o sestup, tak ten měl ten tlak obrovský. Hrát s vědomím, že člověk může spadnout je kolikrát mnohem horší. Já si myslím, že to, že Tomáš tolik nechytal, může být jeho výhoda. Pamatuji si, že když se hrálo na Ukrajině a v Polsku, tak jsem měl přes 60 odchytaných zápasů a když jsem šel po dlouhé přípravě do zápasu s Ruskem, tak jsem se na ten zápas skoro ani netěšil.

Myslíte si, že kauza okolo údajného rasismu Ondřeje Kúdely může mít ještě na turnaji nějakou dohru?

Tím, že se to stalo v zápase Rangers, tak se to týká hlavně fanoušků Rangers a jiných týmů se to moc netýká. Nemyslím si, že by to mělo hrát nějakou velkou roli. Fanoušci Skotska budou určitě nepřátelští, jelikož budou chtít vyhrát, ale nemyslím si, že ta kauza z Evropské ligy by měla ovlivnit zápas národních týmů.

 

Co říkáte na rozhodnutí Ondřeje Koláře vzdát se reprezentace? Vy jste podobné zranění zažil.

Tohle je hodně osobní, ten návrat je psychicky náročný. Podle mě to zvládnul na výbornou a ukázal, že má vnitřní sílu. Zranění v takovém měřítku zanechává stopy na fyzické stránce i psychickém stavu. Člověk neví, jak bude na hřišti reagovat, jestli nebude mít strach. S helmou a maskou je jiná i ta orientace. Jestli cítil, že tohle je to správné, tak je to jedině dobře, že se tak rozhodl.


Jak vnímáte atmosféru v Anglii? Je od fanoušků velký tlak na výhru, jelikož velkou část turnaje Angličané mohou hrát doma?

Očekávání jsou vždy stejná, fanoušci očekávají boj o finále a vítězství. Mají výhodu, že hrají doma stejně jako v roce 1996. Skupinu a případné semifinále i finále hrají ve Wembley, takže očekávání a tlak jsou veliké. Bude záležet na tom, jak se s tím ten mladý tým popere. Věřím, že jsou na to připravení a budou patřit k favoritům.

 

Chelsea má na turnaji hráče v osmi různých reprezentacích, budete je sledovat a dá se to vůbec při takovém počtu zápasů?

Budu samozřejmě sledovat naše hráče, jak se jim ten turnaj podaří a budu sledovat i ty ostatní zápasy, ale je pravda, že ta porce zápasů bude obrovská, takže nevím, jestli na to vůbec najdu čas. Určitě budu sledovat všechny zápasy českého týmu a na dvou budu osobně. Proti Chorvatsku budu ve studiu BBC a proti Anglii, v rámci kampaně Zažij EURO s Volkswagenem, budu s výhercem soutěže, který ponese míč na trávník, takže na to se těším.

Napadlo vás po lednové výměně trenéra, že s Thomasem Tuchelem vyhrajete s Chelsea Ligu mistrů?

Člověk jde zápas od zápasu, když dojde ke změně trenéra, tak doufáte, že to přinese nový impuls. V roce 2012 jsme v každém kole byli jednou nohou venku a měli jsme i trochu štěstí, zatímco letos ten tým vyhrál skupinu a přehrával pak i všechny další soupeře. Od osmifinále až do finále ten tým nebyl v nesnázích a nemusel nic honit.

 

S Chelsea jste vyhrál Ligu mistrů v pozici hráče i nyní v pozici funkcionáře, dá se porovnat ta radost z výhry, která je asi na hřišti větší?

Vítězství na hřišti je emotivnější, ale ta satisfakce a radost s odstupem času je větší asi z této pozice. Jako hráč si člověk neuvědomí, kolik práce v pozadí za tím je, takže když to teď vidím, tak si myslím, že v tomto směru je ta satisfakce větší.

Závěr sezony měla Chelsea výborný, budete vůbec shánět ještě nějaké velké posily, případně je vyhlížet na Euru?

Euro bude určitě pracovní, že budeme sledovat, jak si kdo vede, ale co se týče další sezony, tak ten tým je velmi dobře poskládaný a silný. Vyhráli jsme Ligu mistrů, takže není žádný velký důvod ke změnám. Uvidíme, jestli budeme chtít přidat jednoho, dva hráče podle toho, jak se to bude vyvíjet, ale jsme v pozici, že nás na žádné pozici netlačí bota.

 

V zimě jste si zahrál za rezervní tým Chelsea kvůli koronavirové situaci, byl to už poslední zápas, nebo je ve hře návrat i letos?

Těžko říct, jestli byl poslední. Covid a pandemie nás pořád omezují, takže uvidíme, jaká budou pravidla pro následující sezonu a uvidíme, jestli trenéři budou chtít, abych pokračoval s tréninkem, nebo mě tam už nebudou chtít. Když to tak bude, tak to byl poslední zápas, ale pořád je možné, že mě využijí stejně jako v této sezoně, ale zatím jsme se o tom nebavili a uvidíme to, až se bude blížit návrat do přípravy. I ta covidová pravidla se pořád mění rychle, takže uvidíme, jaká bude situace, a jaká pravidla budeme muset dodržovat.

A co návrat do hokejové brány, ten plánujete po zrušené sezoně kvůli koronaviru?

V době pandemie se tu zrušily všechny soutěže a nehrála se ani ta nejvyšší. Od září se všechny soutěže rozjedou i za přístupu nějakého počtu diváků. Uvidíme, jak na tom budu časově, ale do té hokejové sezony bych rád naskočil.

Mezi sezonou a Eurem jste dovolenou nestihl, plánujete ji alespoň po Euru před novou sezonou?

Doufám, že se nám podaří všechno připravit na novou sezonu. Pro nás bude logisticky složité, že máme hráče v osmi různých týmech. Každý tým skončí jinak, každý hráč se bude jinak vracet, každý bude mít jiná pravidla, protože pojede z jiné země a bude cestovat jiným způsobem. Do toho začalo přestupové období a možná se objeví i nějaké změny. Věřím, že až se tohle všechno dokáže srovnat, tak budu mít čas vypnout, ale všichni víme, že Anglie má velmi přísná opatření a karantény při návratu odkudkoliv, takže možná i ta dovolená bude odložená neurčito.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights

   02:05 04:45
   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights

   10:45

   MotoGP - VC Německa (závod Moto3)

   11:30

   MotoGP - VC Německa (závod Moto2)

   12:15

   MotoGP - VC Německa (závod MotoGP)

 • Nova Sport 2

  • NBA: Brooklyn Nets - Milwaukee Bucks

   01:30 03:30
   09:00

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   10:40

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (2)

   10:50

   RunTour - Brno

   11:00

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - SG Flensburg - Handewitt

   12:25

   Sportovní originály - 180 s Williamem O’Connorem

Celý program