Nový šampion i světová jednička! Price vyškolil Andersona na doublech

Richard Wagner
Aktualizováno 23:03
3.1. 2021 22:41

Šest zápasů, šest vítězství. Novým šipkařským králem je Gerwyn Price, který předvedl senzační jízdu a stal se nejen poprvé v kariéře mistrem světa, ale také se dostal na pozici šipkařského muže číslo jedna.

Po dopadnutí poslední šipky do terče došlo hned ke dvojitému střídání stráží. Iceman vystřídal Petera Wrighta na trůnu pro mistra světa a také svým vítězstvím sesadil Michaela van Gerwena z pozice jedničky na žebříčku PDC Order of Merit.

Do zápasu měl lepší vstup o patnáct let starší Anderson, který vedl v prvním setu už 2:0, ale Price posléze zlepšil závěry legů a dokázal nakonec úvodní sadu otočit.

Létající Skot však hned v následujícím setu dokázal odpovědět, ale lepší ve skórování i na doublech byl jeho velšský soupeř. Ve třetí sadě pak měli oba úžasné statistiky na zavírání – 100 %, přesto se radoval Iceman.

Ten si následně vytvořil dvousetové vedení a opět jej zdobily dvojnásobky. Suverénní byl nahoře na dvacítkách, které trefoval neomylně první šipkou téměř v celém průběhu zápasu.

Ve stejném výkonu pokračoval Price i nadále a ačkoliv Anderson nezaostával tolik v průměru, tak Velšan exceloval i nadále na zavírání a budoval si stále větší náskok a dodával si neskutečné sebevědomí.

Na ukončení šestého setu dokonce útočil na devítku. Osm šipek trefil perfektně, ale dvojnásobek dvanáctky jen těsně minul, podobně jako Chisnall ve čtvrtfinále s van Gerwenem.

I to ale potvrdilo jeho neskutečnou herní pohodu a Anderson byl pod obrovským tlakem. Price dokázal v důležitých momentech zapnout, zatímco Létající Skot selhával.

Garymu se ale povedlo dostat do zápasu v sedmém setu, kdy se Gerwyn lehce zasekl a dokázal otočit průběh z 0:2 na legy, čímž udržel naději na případný zvrat.

Jenže Price poté dokázal zvládnout obrovský nervák a čím jiným než doublovou dvacítkou se přiblížil k vysněnému triumfu, ke kterému mu chyběl již jen jediný set.

1
/
8
Gerwyn Price se stal šipkařským mistrem světa pro rok 2021

V osmé rundě měl za stavu 2:0 dvě šipky na vítězství, ale promluvily i nervy a výjimečně útok na top nevyšel, a tak se povedlo Létajícímu Skotovi snížit.

Následně Price promrhal dalších sedm šipek na zisk mistrovského titulu, za což jej Anderson vytrestal srovnáním na 2:2 a následně i krádeží třetího setu v zápase.

Gary posléze hrozil Pricovi i dalším snížením, na dvě šipky ale minul double 16 a dal Icemanovi velkou šanci.

Ten znovu netrefil dva pokusy na ukončení zápasu, ale ani Anderson nedokázal zavřít a Iceman posléze klání rozsekl trefeným doublem 5 a stal se v pořadí desátým mistrem světa.

Na Price začaly doléhat nervy a titulová šipka přišla v ten pravý čas. Těžko říci, jak by to s ním zamávalo, kdyby se Anderson dostal už na rozdíl dvou setů. To však zůstane navždy již jen rovinou teoretickou.

Gary Anderson – Gerwyn Price 3:7

Legy: 18:26 (2:3, 3:1, 1:3, 1:3, 1:3, 0:3, 3:2, 2:3, 3:2, 2:3).

Průměry: 94.25:100.08.

Zavírání: 26.87%:45.61%.

180: 10:13.

140+: 32:40.

100+: 88:102.

Nejvyšší zavření: 170:161.