Indycar Sonoma Raceway

Finále sezony IndyCar je tu! Rozhodne se mezi čtyřmi jezdci

Scott Dixon v Sonomě
Zdroj: Profimedia
Scott Dixon v Sonomě

V noci z neděle na pondělí vyvrcholí letošní ročník šampionátu IndyCar Series. O novém šampionovi se rozhodne na okruhu Sonoma Raceway. O titul bojují stále čtyři jezdci – Scott Dixon, Alexander Rossi, Will Power a Josef Newgarden. V pátek se nejvíce dařilo Dixonovi a Newgardenovi.

Necelé čtyři kilometry dlouhý okruh nedaleko kalifornského San Franciska hostil závody IndyCar 13 let. Letošní závod bude ale posledním. INDYCAR se domluvila s nedalekým okruhem Laguna Seca. Po návratu oblíbené trati s legendární šikanou Corkscrew (vývrtka) fanoušci volali dlouhá léta. Okruhy dělí jen zhruba 3 hodiny jízdy a tak majitelé trati v Sonomě oznámili, že návrat konkurenčního okruhu znamená konec závodů IndyCar v Sonomě.

 

Do Kalifornie přijíždí jako lídr šampionátu Scott Dixon. Čtyřnásobný šampion je blízko tomu, aby získal svůj pátý titul. Přestože to před dvěma týdny v Portlandu po prvním kole vypadalo, že Dixon o náskok přijde, nakonec z Oregonu odjížděl Novozélanďan ještě s větším náskokem před zbytkem pole, než měl na začátku závodu.

 

Na druhého Rossiho má k dobru 29 bodů. V Sonomě se závodí o dvojnásobné body. Vítěz tedy dostane rovných 100, plus další čtyři může získat coby bonusy za vítězství v kvalifikaci, vedení alespoň jednoho kola v závodě a vedení nejvíce kol v závodě (2 body). Přesto jsou šance dvojice pilotů týmu Penske, Josefa Newgardena a Willa Powera, kteří mají shodně ztrátu 87 bodů, téměř jen teoretické. Aby byli vůbec ve hře, musel by Dixon mít v Sonomě velké problémy a skončit na úplném konci pětadvacetičlenného startovního pole.

 

 

To se pro závod v Kalifornii rozrostlo o dva nováčky. Tým Harding Racing, který by měl v příštím roce spolupracovat se stájí Andretti Autosport, a to buďto jako její satelitní tým zajišťující servis pro britský McLaren a Fernanda Alonsa, pokud skutečně do IndyCar vstoupí, nebo jako Andrettiho juniorka, nasadil dva nejlepší piloty z letošního ročníku juniorské série Indy Lights.

 

Šanci tak dostal Mexičan Patricio O´Ward, který juniorské formule vyhrál, a vicemistr Colton Herta, jehož otec Brian Herta závodil roky v IndyCar, mimo jiné právě za tým Andretti Autosport, a dnes spolupracuje s Andrettim jako spolumajitel týmu, který se stará o Marca Andrettiho, syna majitele Andretti Autosport Michaela.

 

A Mexičan O´Ward o sobě dal pořádně vědět. V druhém tréninku byl třetím nejrychlejším pilotem za Newgardenem a Dixonem. Loňský šampion Newgarden měl za sebou velmi těžký den. Jak se svěřil po tréninku, ve čtvrtek si přivodil otravu jídlem a v noci prakticky nespal. První trénink navíc musel vynechat, ne kvůli zdravotnímu stavu, ale kvůli problémům s palivovým čerpadlem, které tým celé dopoledne řešil.

 

 

Z dalších uchazečů o titul skončil Power rna čtvrtém místě, Rossi byl v úvodním tréninku šestý. Dařilo se vedle O´Warda i dalším nováčkům. Hlavně dvojici pilotů týmu Dale Coyne Racing Santinovi Ferruccimu a Pietrovi Fittipaldimu.

 

Oba za sebou mají těžký rok. Ferrucci se nechal vyrazit z Formule 2 poté, co po závodě schválně naboural jiného jezdce. Coyne mu dal šanci na poslední dva závody v IndyCar. Fittipaldi si v úvodu sezony zlomil obě nohy v kvalifikaci na závody vytrvalostních vozů a velkou část sezony musel vynechat.

 

Kompletní výsledky 2. tréninku najdete zde.

 

Ferrucci a Fittipaldi byli silní už v úvodním dopoledním měření sil. To skončili na 11. a 12. místě. Přemožitele nenašel Američan Hunter-Reay. Ten před dvěma týdny v Portlandu přišel i o matematickou šanci na titul a to i přesto, že z jezdců, kteří na něj ještě mohli myslet, si vedl nejlépe a dojel druhý. Kompletní výsledky 1. tréninku najdete ZDE.

 

I v dopoledním tréninku v Sonomě patřila stříbrná příčka Dixonovi. Ta by mu za určitých okolností stačila i v nedělním závodě, a to i v případě, že by jej vyhrál jeho největší rival Rossi. Dixon by potřeboval získat o dva bonusové body více, než jeho soupeř, pak by se radoval s titulu. Pokud by došlo k rovnosti bodů, rozhodoval by počet vítězství. Ten teď mají všichni tři uchazeči o titul shodný – tři.

 

Závod začíná na programu Nova Sport 2 30 minut po půlnoci z neděle na pondělí.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Malta Cup - Utkání o bronz

   12:50

   Element (405)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Malta Cup - Finále

   10:45

   Ligue 1 Highlights (21)

   11:45

   NBA: Vzpomínka na Kobyho Bryanta

   12:00

   Element (405)

   12:15

   UFC Reloaded (10)

   13:00

   Fotbal: Le Havre AC - ES Troyes

Celý Program