Tenis Velký přehled

Finále Australian Open: Kvitová hraje o krásný pohár i velký balík!

Naomi Ósakaová a Petra Kvitová
Zdroj: Profimedia
Naomi Ósakaová a Petra Kvitová
Téma:

Už v sobotu dopoledne budeme znát jméno vítězky letošního Australian Open. Do finále se probojovala ve skvělé formě hrající Petra Kvitová a Japonka Naomi Ósakaová. Připravili jsme pro vás velký přehled toho, o čem a o kom finále bude, jaká odměna čeká na šampionku a dozvíte se i něco málo z historie australského grandslamu.

SOUPEŘKY


Finále bude letos s českou účastí. O titul z australského grandslamu si zahraje Petra Kvitová, kterou čeká Japonka Naomi Ósakaová. Osmadvacetiletá Kvitová je ve finále Australian Open poprvé. V minulosti ale dvakrát vyhrála slavný Wimbledon a to v letech 2011 a 2014. Je také vítězkou Turnaje mistryň (2011) a držitelkou bronzové medaile z ženské dvouhry na olympiádě v Riu de Janeiru (2016). V žebříčku byla rodačka z Bílovce nejlépe na druhém místě a to v říjnu 2011. Aktuálně je šestá.

 

 


To Naomi Ósakaová je v jednadvaceti letech na samém začátku už teď úspěšné kariéry. Tenistka, jejíž matka je Japonka a otec původem z Haiti, okupuje ve světovém žebříčku čtvrté místo. To je také její životní maximum. Co se týče grandslamů, tak v roce 2018 Ósakaová vyhrála US Open, jinak se nedostala dál, než do 3. kola. Účast ve finále Australian Open tak pro ni bude už tak velkým úspěchem.


Takto mluvila Petra Kvitová po postupu do finále Australian Open:

 

ODMĚNA PRO VÍTĚZKU


Ta, která finále vyhraje, získá vedle poháru s názvem Daphne Akhurst Memorial Cup (na obrázku níže) také příjemnou odměnu. Za celkové prvenství je totiž odměna 4,1 milionu dolarů, což je přes 92 milionů korun. Za druhé místo je pak přesně o polovinu méně, tedy nějakých 46 milionů korun. 

 

 

FAVORITKA FINÁLE

 

Rozhodne se samozřejmě až na kurtu. Vzhledem k postavení ve světovém žebříčku je ale favoritkou Ósakaová. Jak už bylo zmíněno, je aktuálně čtvrtá a Kvitové patří šesté místo. Sázkové kanceláře však více věří zkušenější Češce. Fortuna na Kvitovou vypsala kurz 1,73, naopak na Ósakaovou 2,18. Tyto tenistky se proti sobě v minulosti ani jednou nepostavily.

 

ČESKÉ ÚSPĚCHY NA AUSTRALIAN OPEN

 

Bylo blízko od ryze českého finále. Když Petra Kvitová porazila Američanku Collinsovou, už jen čekala, jak dopadne druhé semifinále, ve kterém bojovala Naomi Ósakaová s Karolínou Plíškovou. Vyhrála však první jmenovaná.

 

GALERIE: Karolína Plíšková prohrála v semifinále Australian Open

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Karolína Plíšková

 

Naposledy se na australském grandslamu hrálo české finále v roce 1989. Bylo to však v mužské kategorii. Proti sobě nastoupil Ivan Lendl a Miloslav Mečíř. Vítězem se stal Lendl, který titul v Austrálii obhájil i další rok. V roce 1998 pak slavil titul Petr Korda.

 

 

Když se vrátíme ještě k ženské kategorii a úspěchům Češek na Australian Open, budeme muset až do roku 1987. Právě tehdy se podařilo Haně Mandlíkové ovládnout kurty v Melbourne. Mandlíková australský grandslam vyhrála ještě v roce 1980. O rok později slavila titul Martina Navrátilová. Ve finále byla Češka naposledy v roce 1991 – Jana Novotná. Ta ale podlehla Srbce Monice Selešové.

 

Anketa

Komu ve finále Australian Open věříte víc?

Hlasovalo 478 lidí.

lju TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta - Liberec

   13:05 14:50
   14:50

   RunTour - České Budějovice

   15:00

   Fotbal: Orlando City SC - Los Angeles FC

   16:45

   Element (419)

   16:55

   Kayaking Kerala - Part 1

   17:20

   Kayaking Kerala - Part 2

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

   13:00 15:00
   15:00

   NHL: Vegas Golden Knights - Dallas Stars

   16:45

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   17:00

   Fotbal: San Jose Earthquakes - Minnesota United FC

   18:45

   Basketbal: Kyrie Irving - Kreativní zakončení 2015 - 2020

   19:00

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo – NEJ akce 2015 - 2020

Celý program