radikální krok

FIFA zasahuje! Hráčům, kteří nastoupí v Superlize, hrozí zákazem startu

FIFA
Zdroj: Profimedia
Skok Aleš
Aleš Skok
21.1. 2021 16:04
Téma:

Už nějaký čas se ve světě spekuluje o vzniku nové Superligy, která by nahradila Ligu mistrů a nastupovaly by v ní nejlepší kluby kokntinentu. To se ale nelíbí nejvyššímu fotbalovému orgánu FIFA, který prohlásil, že pokud hráči v takové soutěži nastoupí, nebudou moct reprezentovat svou zemi.

Podle webu ESPN by hráči nesměli nastupovat do zápasů pod hlavičkou FIFA, včetně mistrovství světa. Ta navíc vydala prohlášení, že společně s UEFA a dalšími pěti kontinentálními konfederacemi soutěž nepodpoří.

 

"S ohledem na nedávné mediální spekulace o vytvoření uzavřené evropské Superligy některými evropskými kluby by FIFA a šest konfederací (AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL, OFC a UEFA) znovu chtěla zopakovat a zdůraznit, že taková soutěž by nebyla uznána ani FIFA, ani příslušnou konfederací," stojí v prohlášení.

 

"Jakémukoliv klubu nebo hráči zapojenému do takové soutěže by v důsledku toho nebylo dovoleno účastnit se jakékoliv soutěže pořádané FIFA nebo jejich příslušnou konfederací," je psáno dále.

 

 

V praxi to znamená, že jakýkoliv hráč, který se dané soutěže zúčastní, bude mít zákaz mezinárodního fotbalu. Nemohli by tak nastupovat v kvalifikacích na mistrovství světa ani na samotném šampionátu. Samozřejmě ani mistrovství Evropy, Copa America nebo Zlatého poháru CONCACAF.

 

Spekulace o nové soutěži už se veřejností šíří mnoho let, ale v posledních dvou letech nabírají na obrátkách. V listopadu 2018 informoval německý časopis Der Spiegel, že plány na novou soutěž rozjíždí hlavně v Realu Madrid.

 

 

Většina top klubů popřela, že by o něčem podobném uvažovala, ale prezident Realu Florentino Perez nadále hovoří o potřebě zásadních změn v evropských soutěžích. V pondělí dokonce odcestoval Perez do Turínu za prezidentem Juventusu Andreou Agnellim, který je také šéfém Evropské klubové asociace (ECA).

 

V říjnu dokonce dnes už bývalý prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu prohlásil, že klub je do nové soutěže přihlášen. "Představenstvo schválilo požadavky na účast v budoucí evropské Superlize, což je projekt propagovaný velkými evropskými kluby."

 

Podívejte se, jaké zdravotní problémy měl na začátku roku bývalý prezident FIFA Sepp Blatter:

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Wasps - Leicester Tigers

   14:55 16:35
   16:35

   RunTour - Brno

   16:45

   Fotbal: Lille OSC - Cesta na vrchol

   17:15

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - MT Melsungen

   18:40

   NHL News

   18:55

   Házená: Bergischer HC - Rhein-Neckar Löwen

 • Nova Sport 2

  • Bellator 260: Lima vs. Amasov

   13:00 16:35
   16:35

   FIA Karting Championship 2021 (2)

   17:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   18:45

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   19:00

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   19:30

   F3 Asian Championship - Season Wrap - up 2021

Celý program