Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 20.10. 2016 14:33
evropská liga zápas podzimu

Fialky pod Ještědem: Co jste nevěděli o fotbalové Fiorentině

Luboš Kubík, Tomáš Řepka a Tomáš Ujfaluši
Zdroj: Twitter
Luboš Kubík, Tomáš Řepka a Tomáš Ujfaluši

Slovan Liberec čeká zápas podzimu. Pod Ještěd míří tým z italské Serie A, která každým rokem dostává zpět gloriolu. A co víc, AC Fiorentina je klub, který milují i Češi. Aby ne, vždyť tradiční fialové dresy oblékali Luboš Kubík, Tomáš Ujfaluši i Tomáš Řepka.

Bude znít možná smutně, ale Fiorentina na svá nejlepší léta bohužel vzpomíná. Fialky sice patří k tradičním italským klubům a v Toskánsku jsou nejpopulárnějším týmem. Ale mistrovský titul slavily "Fialky" jen dvakrát a naposledy v roce 1969. Nejúspěšnějším obdobím pak je éra desetiletí předtím.


U prvního Scudetta byli pro Čechy zřejmě neznámí Luciano Chiarugi, Giuseppe Chiappella či brazilsko-argentinský útok Julinho - Manuel Montuori. Tehdy také slavila Fiorentina vítězství v tehdejším Poháru UEFA, kdy pokořila slavný Real Madrid s věhlasným Alfredem Di Stefanem 2:0 ve finále.

Giancarlo Antognoni
Zdroj: Twitter Giancarlo Antognoni

I v pozdějších letech hrály v Toskánsku hvězdy. Ať už to byli mistr světa z roku 1982 Giancarlo Antognoni nebo později Pietro Vierchowod či Roberto Baggio. Jenže další vysněný titul nepřinesli ani Brian Laudrup, Stefan Effenberg či Gabriel Batistuta.


Naopak, dokonce přišel sestup a zpátky do elity dostával klub dnešní kouč Leicesteru Claudio Ranieri.

Claudio Ranieri přivedl Fiorentinu zpět do Serie A (1994)
Zdroj: Twitter Claudio Ranieri přivedl Fiorentinu zpět do Serie A (1994)

Ale pozor, ve Florencii se vzpomíná i na Luboše Kubíka, díky kterému měla česká reprezentace opravdu přízeň tribun na Stadio Artemio Franchi při mistrovství světa 1990. Češi tehdy došli až do čtvrtfinále, ve Florencii si ale spíš pamatují to, že tehdy kvůli šampionátu z tradičního stadionu zmizela tak typická atletická dráha.

Stadio Artemio Franchi
Zdroj: img.fiorentina.cz Stadio Artemio Franchi

V roce 1998 pak byla Fiorentina prvním zahraničním klubem pro Tomáše Řepku. Řízný stoper odehrál v Itálii tři sezony a udělal si jméno před dalším přestupem do West Hamu United.


Posledním Čechem, který hájil barvy "fialek" byl Tomáš Ujfaluši, který nakonec odehrál za Fiorentinu čtyři sezony než si ho vytáhlo Atlético Madrid.

Fanoušci AC Fiorentina
Zdroj: Profimedia Fanoušci AC Fiorentina

Dnešní Fiorentina - to je portugalský trenér Paulo Sousa, několik šikovných fotbalistů ze zemí bývalé Jugoslávie, ať už to jsou Ivan Badelj nebo Nikola Kalinič. Ale všichni věří, že hvězdou se nakonec stane Federico Bernardeschi, který už ve svých 22 letech dostal číslo 10 a má za sebou také 6 zápasů v reprezentaci Squadry Azzury, se kterou došel letos do čtvrtfinále EURO 2016.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   12:55

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Vallnord - Arcalis)

   13:25

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   10:45

   Ligue 1 Preview (33)

   11:15

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

   12:55

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   14:55

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

Celý Program