tenisová legenda

Federer v mládí dostal ultimátum, rodiče se za něj styděli

Roger Federer
Zdroj: Profimedia
Roger Federer
Jiří Průša
Jiří Průša
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Roger Federer je minimálně co do počtu grandslamů nejlepším tenistou v historii, ale nemuselo tomu tak být. V nedávném rozhovoru prozradil, že v mládí dostal ultimátum od svého otce. Když by jako junior neuspěl, musel by se vrátit zpátky do školy.

Švýcarský tenista je se svými dvaceti grandslamovými tituly rekordmanem a mnoho lidí ho uznává jako nejlepšího tenistu všech dob. V mládí ale neměl zaručené, že se tenisem uživí, a tak dostal od svého otce ultimátum.


"Když mi bylo 16, zeptal jsem se rodičů, jestli můžu opustit školu, abych se stoprocentně věnoval tenisu. Táta mi dal dva roky, abych uspěl. Když bych selhal, nebo se nedokázal stát profesionálním hráčem, musel bych jít zpátky do školy,"
přiznal v rozhovoru pro německý Zeit.


Populární "Fedex" prozradil, že jeho rodiče platili každoročně 30 tisíc švýcarských franků (přibližně tři čtvrtě milionu korun) na jeho tenisový trénink, přestože byli skeptičtí, jestli se jejich syn může tenisem živit."Řekl jsem mu (tátovi), aby mi věřil a naštěstí jsem se stal světovou jedničkou mezi juniory," uvedl Federer.Švýcarský fenomén je známý také svým klidným projevem na kurtu, ale v mládí byl bouřlivý. "Během zápasu si stále říkám, že musím hrát míček za míčkem, abych postupoval krok za krokem. Když jsem byl junior, pouze jsem se kritizoval po každé výměně a zahazoval raketu. Rodiče se za mě styděli a řekli mi, že už se mnou na žádný turnaj nepojedou," zavzpomínal.


Zlom přišel po jednom zápase s Francem Squillarim, ve kterém Federer prohrál a rozmlátil svou raketu. "Viděl jsem, jak na mě kouká moje rodina a můj tým a cítil jsem, že takhle už se na kurtu nesmím nikdy chovat. Uvědomil jsem si, že se rozhodně musím změnit," chápal tenisový šampion.Po tomto osudovém zápase vyhledal psychologa, který mu pomohl zklidnit jeho chování, čímž vznikl Federer, jakého známe dnes. Změna to ale nebyla náhlá, Švýcar uvedl, že najít správnou rovnováhu mezi vášní a klidem mu trvalo dva roky.38letý tenista také prozradil, jak se to má s jeho koncem kariéry. "Vím, že můj odchod do sportovního důchodu se blíží a myslím si, že okruh mi bude velmi chybět. Musím být trpělivý a stále pracovat. Bylo by pro mě jednoduché ukončit kariéru teď, ale já chci pokračovat a nadále si užívat tenis. Rekonvalescence mého kolene jde dobře, zase se dostanu do formy," uzavřel Federer.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Element (419)

   00:00 00:15
   00:15

   Šachtar Doněck - VfL Wolfsburg

   02:05

   Fotbal: Orlando City SC - Minnesota United FC

   04:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   04:35

   NHL: Winnipeg Jets - Calgary Flames

   08:55

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Biggest Peak Project - Mt. Baker & Castelton Tower

   00:05 00:35
   00:35

   NHL: St. Louis Blues - Vegas Golden Knights

   03:05

   NBA: Houston Rockets - Los Angeles Lakers

   09:00

   Desert Dash - Ultra MTB Competition

   09:30

   Biggest Peak Project - Mt. Baker & Castelton Tower

   10:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

Celý program