nova sport uk open

UK Open má vítěze! "Snakebite" uštkl i Price, pak plakal jako želva

Peter Wright vyhrál UK Open
Zdroj: YouTube.com
Téma:

Tři dny šipkařského představení jsou u konce. Tradiční UK Open, které je ve světě terčů známé jako "šipkařský FA Cup", zná svého vítěze. A při neúčasti Michaela van Gerwena se jím stal největší favorit - Peter Wright.

Čtvrtfinálový los proti sobě svedl dva favority, Raymonda van Barnevelda a Petera Wrighta. Tahle bitva ale měla přijít až na závěr bojů o semifinále. Nedělní odpoledne tak začalo soubojem Kima Huybrechtse s Alanem Norrisem.
 

Postavení na žebříčku, kdy Huybrechts je světovou třináctkou a jeho čtvrtfinálový protivník jen o pět příček níže, dávalo naději, že půjde o napínavý duel. Skutečnost však ještě předčila snad všechna očekávání.
 

Norris začal lépe, když vzal jednomu z účastníků letošního ročníku Premier League hned při první příležitosti bod při jeho podání, jenže vzápětí o své vlastní přišel a chvíli nato Belgičan srovnal na 2:2.
 

Pak se oba borci rozehráli ke skvělé partii. Stoosmdesátka byla pravidlem prakticky v každém legu alespoň od jednoho z nich. Huybrechts jich nakonec nastřádal deset, tedy o čtyři více než Norris. Měl i vyšší bodový průměr, nic z toho mu ale nakonec nebylo nic platné. Nevyšel mu totiž konec dvanáctého legu a pustil soupeře do dvoubodového vedení.
 

Jenže ačkoliv se mohlo zdát, že šlo o rozhodující moment utkání, nebylo tomu tak. Servis totiž v následujících chvílích nebyl tím, na co by byli oba šipkaři pyšní. Huybrechts v dalším kole při podání Norrise zavřel na 130 a dotáhl se. Jenže pak opět ztroskotal na vlastním podání, a tak to pokračovalo až do legu s pořadovým číslem šestnáct, který už si Huybrechts pohlídal a srovnal.
 

Ba co víc, další kolo začal opět stoosmdesátkou a šel dokonce do vedení. Navíc měl výhodu podání a vše nasvědčovalo tomu, že si v klidu dokráčí pro semifinálovou účast. Když ještě načal kolo dalším maximálním náhozem, nepochyboval snad nikdo v aréně, že postoupí. Jenže přišel totální kolaps. Huybrechts dvakrát po sobě nedokázal trefit double ani triple a rázem měl navrch Norris. Když pak mladý Belgičan minul double šestnáctky a rodák z Yeovilu, což je od dějiště UK Open skoro co by kamenem dohodil, nezklamal u doublu dvacítky, bylo jasné, že o vítězi se rozhodně v devatenáctém legu.
 

Ten začal Norris ve velkém stylu. Dvěma stoosmdesátkám však Huybrechts poměrně zdatně sekundoval taktéž solidními náhozy. Jenže závěr vyšel lépe Britovi. Sehrál si na šedesát a kombinací dvacítky a její dvojnásobné hodnoty trefil semifinále.
 

Dramatickou bitvou namlsaní diváci nebyli zklamaní ani v dalších zápasech. V maximálním možném počtu legů se totiž rozhodovaly i další dva duely. Ian White byl v zápasem s Gerwynem Pricem mírným favoritem i vzhledem k tomu, že v dosavadních pěti vzájemných zápasech ani jednou neodešel poražen. Jenže byl to Price, kdo se první radoval z brejku, který za pár momentů potvrdil.
 

Rozložení sil ale pozměnilo čtrnácté kolo. White srovnal, za chvíli vedl 8:7 a rázem byl tlak na Price. Ten se s ním ale dokázal vypořádat, a když pak měl v devatenáctém legu výhodu podání White, přečkal i jeho stoosmdesátku a brilantně dokázal využít zaváhání soupeře při zavírání na 20. Sám pak totiž zavřel na 160 a semifinále bylo doma.
 

Do třetice devatenáct čtvrtfinálových legů absolvovali Simon Whitlock a Daryl Gurney. A byl to zápas plný velkých zvratů. Ačkoliv hned na úvod Whitlock, který v pátek oslavil osmačtyřicáté narozeniny, obral soupeře o podání a vedl už 2:0, další minuty si za rámeček nedá. Nejprve Gurney dokázal zavřít na 100, pak naopak Whitlock selhal na osmatřiceti, a když pak Gurney vyhrál i další kolo, dokonal obrat.
 

Jenže nebyl zdaleka poslední. Gurney si v sedmém legu sice dokázal stočtyřicítkou sehrát na pětašedesát, jenže Whitlock ho už k terči nepustil. Kombinace T19, T18 a bull ho totiž znovu poslala do vedení.
 

To v dalším průběhu navýšil až na 7:4, jenže i to mu bylo nakonec málo. Gurney se totiž „probudil“ v pravý čas. Předvedl sérii pěti vyhraných legů v řadě za sebou a v sedmnáctém kole šel k terči první. Ani tohle privilegium ho však k úspěšnému zakončení čtvrtfinálového duelu nedovedlo. Nechal Whitlocka vyrovnat a diváci zůstali napnutí až do nejzazší možné chvíle. Koncovku nakonec přece jen zvládl lépe Gurney a prošel mezi nejlepší čtyřku.
 

Vrchol čtvrtfinále ale měl teprve přijít. A i když tentokrát bylo potřeba o jeden leg méně k určení vítěze, nešlo o o nic méně atraktivní podívanou. Oba borci totiž předváděli, proč právě oni patří k favoritům celé soutěže. Průměr přes 108 bodů v případě van Barnevelda či téměř 111 u Wrighta a v součtu jednadvacet stoosmdesátek, to jsou čísla, o kterých se všem mohlo v předchozích čtvrtfinále jen zdát.
 

Čtvrtfinále: Peter Wright vs. Raymond van Barneveld:

Pak měl Nizozemec skvěle rozehraný leg a možnost odskočit na rozdíl dvou bodů, to by ale nesměl hned několikrát po sobě selhat při zavírání. Wrighta tak pustil k remíze a „Snakebite“, který pro změnu oslaví narozeniny v pátek, pak i za pomoci už třinácté stoosmdesátky v zápase při soupeřově servisu dokázal dotáhnout čtvrtfinálovou bitvu do vítězného konce.
 

Ze čtvrtfinálového kola tedy vítězně vyšli Gerwyn Price, Alan Norris, Peter Wright a Daryl Gurney.

1
2 3
Související témata:
msl TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Bike2Boat - MTB & Kayak Expedition

   13:05 13:35
   13:35

   Český motorsport 2021 (1)

   14:05

   MČR v Gran Turismo Sport - Grand finále

   14:15

   MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto3)

   15:10

   MotoGP - VC Portugalska (trénink MotoGP)

   16:10

   MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto2)

 • Nova Sport 2

  • AS Řím - AFC Ajax

   13:00 14:45
   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   18:05

   Házená: THW Kiel - Bergischer HC

   19:30

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   20:00

   Magazín NBA Action (17)

Celý program