Tvrdí lidé

Tento extrémní sport získává na popularitě, trvá dny bez spánku

Díky koronaviru získávají extrémní sporty na popularitě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Mihailescu Dominik
Dominik Mihailescu
19.1. 2021 14:32

Když se řekne orientační běh, tak velká spousta lidí si stereotypně myslí, že se jedná o jednoduchý sport, kde člověk nudně chodí nebo běhá podle mapy. Avšak existuje jedna forma orientačního běhu, která získává čím dál více na popularitě a patří do kategorie extrémních sportů.

Rogaining je sport, který vznikl v Austrálii a doba koronaviru jej dělá čím dál více oblíbenějším. Ostatně při současné pandemii, hlásí protinožci narůst účastníků až o sedmdesát procent. 

 

A o co se tedy jedná? Stejně jako při orientačním běhu mají běžci k dispozici mapu, kompas a svítilnu. V rámci jednoho běhu musí projít několika stanovišti, která se v tomto případě nachází v extrémních podmínkách.

 

Nalézt je můžete uprostřed řek, v hustých lesech a dokonce i na okraji útesů. Kromě toho délka trasy u rogainingu může měřit několik stovek kilometrů. Sami si musíte určit taktiku, které body budete chtít navštívit jako první. Špičkoví závodníci chodí přes 24 hodin v kuse a jsou schopni za jeden den ujít 50 až 100 kilometrů. Samozřejmostí je minimum jídla a pití. 

 

Lidé dokáží dělat různé extrémní sporty. Například takto se může skákat na lyžích:

 

V Austrálii se tento sport stal hlavně zálibou mladých kluků. Tristan White si jej užil, i když byly první dny náročné. "Zažil jsem všechno od halucinací, přes křeče, bolesti hlavy, dezorientaci... Bylo to velmi intenzivní," řekl pro noviny The Sydney Morning Herald.

  

I přesto mohou tento druh orientačního běhu provozovat starší lidé. Dokonce se v Austrálií najdou i ti, kteří mají více než 80 let! Rogaining se ovšem pomalinku přesouvá i do ostatních koutů světa.

 

V České republice najdete dokonce i organizaci, která se věnuje tomuto sportu. Jan Tojnar, víceprezident asociace rogainingu v Česku, byl oceněn cenou Geoduck Award za zásluhy o jeho rozvoj.

 

Jak rogaining vypadá v praxi najdete v tomto videu:

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • RunTour - Brno

   16:35 16:45
   16:45

   Fotbal: Lille OSC - Cesta na vrchol

   17:15

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - MT Melsungen

   18:40

   NHL News

   18:55

   Házená: Bergischer HC - Rhein-Neckar Löwen

   20:35

   Kolo pro život - Orlík

 • Nova Sport 2

  • FIA Karting Championship 2021 (2)

   16:35 17:00
   17:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   18:45

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   19:00

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   19:30

   F3 Asian Championship - Season Wrap - up 2021

   20:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Sale Sharks

Celý program