Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.1. 2017 12:29
blog Josefa Kaliny Unikátní reportáž

Extrémní Dakar je u konce. České vzkříšení bohužel přišlo pozdě

Aleš Loprais
Zdroj: Profimedia

Tak se nám tenhle podivný Dakar nachýlil ke konci Dneska už se těžko něco významného stane, leda by někdo chtěl ještě o kousíček dopředu a byl ochoten hrát to „vabank“ Tím „někým“ by mohl být například Loeb s Peterhanselem, kteří mají mezi sebou vteřinové rozdíly. Jenomže jsou z jednoho týmu a nějaká režie tam snad funguje, minimálně od pana generálního Peugeotu. Stephan už to vyhrál mnohokrát (12x?), tak bych to nechal Loebovi (tedy být GŘ Peugeotu), i když Jean-Paul Cotret, který jezdí s Peterhanselem je můj kamarád.

Vytáhl se náš Prokůpek a je hrozná škoda těch problémů na začátku, mohlo to být ještě lepší a manažeři továrních týmů by začali střihat ušima.

Ondra Klymčiw jel pěkně. Nepřeháněl to a možná už pochopil, jak se jezdí maratóny. Je to v hlavě. Líbí se mi taky Engel, který to pochopil taky. Můj bývalý svěřenec David Pabiška hodně zpomalil. Motorka, nebo zábrany? Tůma na čtyřkolce se jeví jako dakarský typ a moc se mi líbí!

Tak co naše těžkotonážní hvězdy? Smůla je opustila, jenomže pět minut po dvanácté. Aspoň můžou ukazovat, že to taky umějí. Aleš se rozjel do své obvyklé formy a po všem tom trápení ho první desítka zřejmě nemine. Třinácté místo Martina Kolomého se jeví být slabým, ale musíme si uvědomit, že startoval úplně vzadu, kamiony jsou promíchány s osobáky a později i s motorkami a každé předjíždění je v průměru dvacetivteřinová ztráta. Předjíždění jiného kamionu je možná ztráta minutová. Vynásobte si to řekněme dvaceti, a to je střídmý odhad, a dostanete se na čas špičky kamionů. Jenomže takový je Dakar!

Drží se Mates Macík a to je skvělé. Mladé pušky to berou vážně a dokáží se vyrovnat i s nepřízní osudu a techniky. Dvě auta v desítce, to je přeci jenom jakési zachování slavné české tradice, i když jsme si mysleli na lepší pozici.

Letos to není jenom naše trápení. V háji jsou oba Renaulty (kupodivu z Roudnice). Martin Van Den Brink byl hodně horké želízko v ohni, dokázal etapu i vyhrát a šílený Pasqual De Baar se uklidnil a držel se pořád kolem pátého místa. Ale včera v noci nejsou ve výsledcích.
Jednička MAZu Viazovič ztratil hodinu a půl a náš loňský hlavní konkurent Peter Versluis (mezi Čechy přezdívaný „Fofršlus“) dokonce tři hodiny.

Musím se taky hodně pochvalně zmínit o Andořanu Loverovi. Jednak jede s Tatrou, taky s Mírou Martincem, ale hlavně, bez nohou. Dojel devatenáctý a co si zažil on a jeho spolujezdci v letošních podmínkách si lze jenom stěží představit.

Myslím, že všichni už se těší do Buenos Aires a ještě víc domů.
 

Josef Kalina

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   12:55

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Vallnord - Arcalis)

   13:25

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   10:45

   Ligue 1 Preview (33)

   11:15

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

   12:55

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   14:55

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

Celý Program