video historické okamžiky

Expert na zvraty? Na EURO jen Češi! Ale vzpomeňte na Turky...

Vladimír Šmicer, Milan Baroš a Petr Čech

Prohráváte 0:2 a chcete vyhrát, nebo alespoň vyrovnat? Zavolejte českým fotbalistům! Právě ti totiž už podruhé v posledních letech na evropských šampionátech ukázali, že ani takový zápas pro ně není ztracený. Na místě je však i varování, obdobně totiž dokázali už i ztratit vyhraný zápas. A právě proti Turkům, s nimiž se v úterý střetnou!

Čeští fotbalisté sice na evropském šampionátu ve Francii zatím povětšinou herně tápou a v reálné hře o postup je drží víceméně jen povedená čtvrthodina na konci zápasu proti Chorvatům, v níž díky střídání ať už na české či chorvatské straně nebo zásluhou přerušení zápasu nevycválaných balkánských rowdies, dokázali srovnat z 0:2 na 2:2, ale přesto si fotbaloví statistici všimli něčeho pozoruhodného.

Během posledních čtyř mistrovství Evropy se totiž jen třikrát podařilo, aby některé z mužstev z nepříznivého stavu 0:2 dokázalo nakonec vyválčit body. A věřte, nebo ne, pokaždé u toho byl český výběr!

Pojďme tedy trochu zapátrat do historie. Nejprve se vraťme do roku 2004. Šampionát tehdy pořádalo Portugalsko a Češi do základní skupiny vyfasovali silné Němce a Nizozemce. První obrat tehdy předvedli už v úvodním zápase proti Lotyšům, když až v závěru otáčeli na 2:1. Zápas, na který fotbaloví fanoušci dodnes vzpomínají, ale přišel o čtyři dny později.

Shodou okolností je to dnes přesně na chlup dvanáct let, co Češi vyrukovali na Nizozemce a po necelých dvaceti minutách prohrávali po snadných gólech Boumy a van Nistelrooye 0:2. O pár minut později ale Cocu špatně rozehrál, míče se ujal Milan Baroš a úchvatným sólem takřka od poloviny hřiště prokličkoval až do vápna, kde balón předložil Janu Kollerovi a ten překonal dobíhajícího van der Saara. Pak svěřence Karla Brücnera dvakrát podržel Petr Čech, který už tehdy hájil českou bránu.

Poslední dvacetiminutovka už ale patřila Čechům. Nejprve si role vyměnili Koller s Barošem, prvně jmenovaný sklepával na Baroše a ten bombou pod břevno vyrovnal. Poslední minuty dohrávali Nizozemci bez vyloučeného Heitingy a Češi měli zápas už pevně ve svých rukou. Dalekonosná pumelice Pavla Nedvěda ještě skončila na břevně, dvě minuty před koncem už ale Šmicer dorazil do prázdné brány míč po střele Heinze.

2004 (June 19) Czech Republic 3-Holland 2... by sp1873

Otočit zápas se českým reprezentantům podařilo ve skupině i potřetí, tentokrát proti Německu z 0:1 na 1:2 a z prvního místa prošli do čtvrtfinále, kde si poradili hladce s Dánskem a jejich cestu turnajem zastavil až v semifinále pozdější překvapivý vítěz EURA z Řecka.

Podruhé se to samé povedlo Čechům před pár dny. Ačkoliv tři čtvrtiny zápasu byli horším týmem, kombinace povedeného střídání na české straně, nepovedeného na straně chorvatské a výtržností chorvatských fanoušků přispěla k tomu, že čeští hráči nakonec urvali doslova zlatý bod, který je před posledním duelem ve skupině udržel ve hře o postup do osmifinále.

Jenže tady je na místě jedno velké pozor! V rozhodujícím zápase se totiž střetnou s Tureckem a většina z nás si ještě dobře pamatuje, jak to dopadlo před osmi lety ve švýcarské Ženevě. Po výhře nad Švýcarskem a prohře s Portugalci měli Češi tři body stejně jako Turci. Pevně však svírali otěže vzájemného utkání. Až do 75. minuty, kdy za záda Petra Čecha prošla střela Ardy Turana.

Okamžik, po němž by se v ani jednom českém fandovi krve nedořezal, však přišel v sedmaosmdesáté minutě. Tu situaci si většina z nás dobře pamatuje, přesto si ji pro výstrahu připomeňme. Na Čecha letí výškou míč z pravé strany, český gólman jej ale neudrží a balón padá přímo pod nohy Nihata a ten s ním nemůže dělat nic jiného, než jej uklidit do kasy. Český fanoušek jde do kolen, turecký televizní komentátor propuká v nadšený řev. Jenže tím zkáza nekončí, rozhození Češi inkasují v závěru ještě jednou a balí kufry.

Po osmi letech před českými hráči leží možnost Turkům tehdejší porážku oplatit.

• 15:30 16:30